Gündem

Yunanistan’dan Türkiye’ye Akdeniz uyarısı

 Yunanistan, Doğu Akdeniz’deki “yasadışı faaliyetlerine” son vermesi konusunda Türkiye’yi uyardı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki “yasa dışı faaliyetlerine” bir an önce son vermesi gerektiği uyarısında bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, bu tarz faaliyetlerin “provokatif olduğunu, ayrıca bölgedeki barış ve güvenlik için tehlike” arz ettiğini belirtti.

Yapılan açıklamada, “Yunanistan herhangi bir şantajı kabul etmeyecektir. Egemenlik haklarını koruyacaktır” denildi.

Bakanlık, Türkiye’nin bölgedeki gerilimi bir kez daha artırarak, “istikrarı bozan rolünü ortaya koyduğunu” savundu.

Türkiye, bugün Akdeniz’de sismik arama yapmaya hazırlanan Oruç Reis araştırma gemisi için 23 Ağustos’a kadar yeni bir Navtex ilan etmişti. Bunun üzerine alarma geçen Atina, Savunma ve Dışişleri Konseyi’ni (KYSEA) acil toplama kararı almıştı.

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin “egemenlik hakkı” olduğunu savunuyor. Yunanistan ise bunu “siyasi ve askeri kontrol çabası” olarak değerlendiriyor.

Türkiye’nin Oruç Reis sismik araştırma gemisini hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmek üzere Doğu Akdeniz’e göndermesi ve yeni NAVTEX ilan etmesi sonrası Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin teyakkuza geçtiği açıklanırken, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’ın bu faaliyete itiraz etmesinin hukuki dayanağı olmadığını ve sivil bir gemiye askeri müdahalede bulunulmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan’ın Mısır ile yaptığı anlaşmayı “korsan” olarak nitelendirdi ve diyalog konusunda samimi olmadığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Aksoy, Yunanistan’ın faaliyetimize itiraz etmesinin hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Daha önce defaatle dile getirdiğimiz üzere, Meis Adası başta olmak üzere, bölgedeki Yunan adalarının Türkiye’nin kıta sahanlığını kesmesi uluslararası hukukun temel ilkesi olan hakkaniyet ilkesine aykırıdır. Türkiye gösterdiği iyi niyete bir kez daha karşılık bulamamış olmasından hareketle, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmayı sürdürecek ve daha önceden yapılan planlama çerçevesinde faaliyetlerine kararlılıkla devam edecektir” dedi.

Aksoy, Akdeniz’de gerginliği artıran tarafın Türkiye değil, Yunanistan olduğunu savunarak, Türkiye’nin kendisine karşı oluşturulan “şer ittifaklarını yerle yeksan edecek kudret ve kararlılık ile imkan ve kabiliyetlere sahip” olduğunu vurguladı.

Dışişleri Sözcüsü, “Öte yandan bölgedeki askeri varlığımız, herhangi bir tırmanmaya yol açma hedefi taşımamakta olup, tamamen, gerekmesi halinde meşru savunma hakkını kullanmaya yöneliktir. Sivil bir gemimize askeri müdahalede bulunulmasına tabiatıyla izin verilmeyecektir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı