Kurdistan

YPG Sözcüsü: Efrîn’deki gibi tehlikeli anlaşma olabilir

Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik tehditlerini değerlendiren YPG Sözcüsü Nuri Mehmûd, Afrîn benzeri tehlikeli bir anlaşma olabileceğini belirtti.

Halk Savunma Birlikleri (Yekîneyên Parastina Gel-YPG) Sözcüsü Nuri Mehmûd, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası yeni saldırıları ihtimallerini değerlendirdi. Rojnews’e değerlendirmede bulunan Nuri Mehmûd, Türkiye’nin bölgeye yönelik tehditlerde bulunduğunu belirtti. Nuri Mehmûd, “Türk Devleti sadece Azerbaycan, Irak ve Libya konuşlanmakla kalmıyor, aynı zamanda Türkiye’nin sınırlarını genişleterek Erdoğan’ın saltanatını kurmaya çalışıyor. Türkiye’de birçok kriz var. Türk muhalefeti ve genel olarak Türk halkı faşist ve cihatçı sistemi değiştirmek istiyor. Erdoğan ise ayakta kalabilmek için sadece savaş politikası izliyor” dedi.

SURİYE SESSİZ

Türkiye’nin bölgeye yönelik tehditlerine karşı Suriye rejiminin sorumsuz ve Rusya ile İran’ın çıkarlarına göre hareket ettiğini söyleyen Nuri Mehmûd, Rusya’nın şimdiye kadar Suriye halkının lehine herhangi bir adım atmadığını sadece kendi çıkarlarına göre hareket ettiğini ifade etti.

AFRÎN BENZERİ TEHLİKE

Nuri Mehmûd, Afrîn’de olduğu gibi tehlikeli bir anlaşmaya varılacağını öngördüklerini belirterek, “Rojava Devrimi’nde yaklaşık 10 yılı boyunca meşru müdafaa hakkımız çerçevesinde her türlü saldırı karşısında savunma hakkımızı kullandık. Bunun dışında hiçbir tarafa saldırmadık. Hiçbir zaman işgalcileri, IŞİD, El Kaide gibi Erdoğan ve Türkiye’ye yakın çeteleri ve onların artıklarını kabul etmedik.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu