Rojev'den

Yazarımız ve degerli Abimiz Haydar Işık artık aramızda olmayacak

Yazar Haydar Işık, altı yıldır kanser tedavisi görüyordu. 84 yaşında Münih’teki evinde 17 Aralık sabahı hayata gözlerini yumdu.

Haydar Işık, 1 Eylül 1937’de Dersim Nazimiye’de tek odalı bir evde dünyaya geldi.

Muş ve Dersim’de üç yıl köy öğretmenliği, Nazımiye, Nallıhan ve İzmir’de ortaokul öğretmenliği yaptı. 1974 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Yüksek Okulu’nu bitirdi.

Daha sonra Almanya’ya göç eden Işık, Türk devlet sömürgeciliğine karşı yoğun emek harcadı. Özellikle tarih, direniş ve özgürlük için edebiyata yöneldi ve çok sayıda eser bıraktı.

Dersimli Memik Ağa, Dersim Tertelesi, Almanya’da Yitenler, Mülteci Munzur, Arevik, Şafağı Beklemeyeceğiz, Xecê’nin Dersim Kefareti, Şerkoy’dan Selahaddin Eyyubiye, Son Sığınma, Bitlis Beyi Abdal Han bunlar arasında yer alıyor. Birçok kitabı Almancaya çevrilirken, kendisi de bir çok kitabın çevirisini yaptı.

‘GENÇ OLSAYDIM KÜRDİSTAN DAĞLARINDA OLURDUM’

Haydar Işık, 70 yaşındayken Alman polisi tarafından evi basılmış ve kelepçeli halde mahkeme önüne çıkarılmıştı. Terörist olmakla suçlanan Işık Mahkeme Başkanı’na şunları söylemişti:

“Devletiniz, Türkiye’ye yardım ederken, direngen Kürtleri terörize ediyor. PKK yasağını sürdürüyor. Bu suretle Türkiye’ye ‘istediğini yapabilirsin’ demek istiyor. Türkiye’de Kürtlere reva görülen baskı ve yasakları burada da sürdürüyor. Genç olsaydım karşınızda değil, Kürdistan dağlarında olurdum.”

Gazeteci Ferda Çetin, 30 Aralık 2020’da Haydar Işık’a ilişkin Yeni Özgür Politika gazetesinde yayınlanan makalesinde şu sözlerini aktarmıştı:

“Haydar Işık, Kürdistan tarihini ve geçmişi unutturmaya çalışanlara karşı da amansız bir savaş yürütüyor. Günceli irdelerken, geçmişten anekdotlar ve karşılaştırmalar yaparak sömürgeciliğin hafıza silme eylemine, hafızayı diri tutma ve hafıza oluşturma eylemiyle karşılık veriyor.

Sözlüğe göre, cesur, hiçbir şeyden korkmayan yiğit kimselere ‘Haydar’ deniliyormuş. Cesareti ve cüreti isminden geliyor herhalde.”

BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Almanya Kürdistanlı Toplumlar Federasyonu FCK BW-Bayern, Işık için başsağlığı dileğinde bulundu.

Federasyon, şunları ifade etti: “Hayatı boyunca çizgisinden ve özgürlük mücadelesine olan bağlılığından taviz vermeyen duruşuyla Haydar Hoca aynı zamanda Kürt aydını olarak da bir örnek ve değer olmayı başarmıştır. Araştırma ve yazma eserleriyle demokratik çevrelerde olduğu kadar yaşadığı Münih şehrinde Alman kamuoyunda da tanınan ve sevilen Haydar Işık Hocayı, çabalarını ve değerli çalışmalarını unutmayacağız. Kürdistan’da eşit, barış içinde demokratik bir toplum yaratarak Haydar Hocanın da hayalini kurduğu özgür ülkeyi gerçekleştirecek ve onun gibi nice aydın ve fedakâr insanımızın ruhunun şad olmasını sağlayacağız. Bu duygu ve azimle tekrar Haydar Işık Hocanın ruhu şad olsun, ışıklar içinde uyusun, hepimizin başı sağ olsun, diyoruz.”

Daha Fazla Göster

6 yorum

 1. Kurd halkinin basi sag olsun yakinlarina dostlarinin ve yoldaslarinin basi sag olsun

 2. Mirin dermanê êş û derd û kulan e/ Balam erjeng e, tirsa mêjî û dilan e. Yıllar önce ben Haydar’ı Köln, Komkar’da tanımıştım. Yani o dönem Özgürlük Yolu içinde görünen bir insandı. Sonra yön değiştirerek PKK’ci oldu, ki bu onun özgür iradesinin bir isteğiydi, saygı duyulması gerekiyordu. Ben şahsen saygı duymuştum. Çünkü onunla üç günlük bir arkadaşlığım olmuş, onu sevmiş ve değer vermiştim. O tanışmamızdan uzun yıllar sonra, Haydar, Avusralya’nın Sydney kentinde diğer iki Kürd kardeşimle kurduğum “Komela Kurdên Awistûralya” ki o dönem bu kuruma başkan olan merhum kardeşim Ali ve arkadaşları bir konferans için Sydney’e getirdiklerinde, bir arkadaş “Haydar kardeş sen Rıza Çolpan’ı tanıyor musun?” sorusuna “Hayır öyle birini tanımıyorum” demiş ve görüşme yolumu kapamıştı. Yıllar sonra onun bu sitedeki bir yazısını okuyunca, kısa bir yorumumda ona, ana dilim le, sevgi anlamına gelen “Heydo Can” diye hitap ettiğimde, o bu sitede e-mailimi alarak bana ağzına gelen küfürü etmiş ve en çok beni üzen “Irz düşmanı” sözcüğünü kulanmıştı, ki bu beni çok üzmüştü. Ben ki kendini bir Virane Baba gören biri. Herkesin anne, bacı ve gelinini, annem, bacım ve yengem bilen biri. Neise, her güzelin bir huyu, her insanında bir yanlışı olabilir. Haydar’ın hastalığından haberim vardı ve bugünde ölüm haberini bu sitede okurken cidden üzüldüm. Çünkü üç gün kadar arkadaş olmuş, beraber yemiş, içmiştik. Ayrıca ürün veren, bir insandı.”Toprağı bol, anası Kürdistan’ın ramı o toprak üstünde eksik olmasın” diyorum. Ew çû, em jî li pey wî ne. Bütün Kürdyurtseverlerin ve ailesinde kalan tüm bireylerin başı sağ olsun. Dersınli Rıza Çolpan, Sydney

 3. Domanî Dêrsimî êr şiyo Vera heqra, ma vanî wa sarê milletî wesub.

  Haydar abiyle iki kez gorüşmüştüm güzel sohbetlerimiz olmuştu.ozellikle Dêrsim in kirilan fay hattindan kurdlük bilinciyle kurtulup, yiǧitçe ve yurtseverce duruş sergileyebilen ender şahsiyetlerdendi. Saygi duyduǧum deǧer verdiǧim bir kurdî şahsiyet idi. Ve fakat olüm hepimizi bekleyen kaçinilmaz duraktir.
  Büyük üzüntümü belirtir, başta aile fertleri olmak üzere, Rojeva Kurdistan camiasina ve onu seven tüm Kurdistan toplumuna baş saǧliǧi ve metanet diliyorum.
  Saygilarimla

 4. Rahma Xwede ji te bi cıne te Bihuşt bı. Me tu heleki hezdıkır.

 5. Bu Habere çok üzüldüm Haydar ışık iyi bir öğretmen iyi bir yol göstericisi enternasyonalist bir Devrimci Kürt Halkının Hakkını uluslararası alanda savunan iyi bir mücadeleci geçmiş ile gelecek arasında bir köprüydü.
  Nurlar icinde olsun
  Yıldızlar Yoldaşın olsun Ape Haydar Ailesine Sevenlerine Başsağlığı ve sabır diliyorum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: