Gündem

Yargıtay, HDP hakkında inceleme başlattı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin her gün kapatılmasını istediği HDP hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, inceleme başlattı.

Yargıtay Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da arasında bulunduğu 108 sanıklı Kobanê iddianamesinin ekleriyle birlikte kendilerine gönderilmesini istedi.

Kobanê soruşturması kapsamında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da aralarında olduğu HDP’li 9 milletvekili hakkında fezleke düzenlenmişti. Başsavcılık bu fezlekelerin örneğini de istedi. Başsavcılık kaynakları tüm siyasi partilerin faaliyetlerinin takip edildiğini vurgulayarak, söz konusu belgelerin rutin inceleme kapsamında talep edildiğini bildirdi.

Siyasi partilerin faaliyetlerini izlemekle görevli Başsavcılıkça yapılacak inceleme sonucu, HDP’nin “örgüt eylemlerinin odağı” olduğu tespit edilirse, HDP hakkında kapatma davası açılması gündeme gelebilecek.

AKP’li Özkan: HDP’yi kapatacağız

img

HDP’nin kapatılmasına ilişkin MHP ile birlikte çalıştıklarını açıklayan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Biz inşallah milletimiz nezdinde HDP’yi kapatacağız” dedi.
AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında HDP’nin kapatılması tartışmalarına ilişkin konuştu.
Özkan, Cumhur ittifakı olarak AKP ve MHP’nin aynı istikamette bir anlayışla siyaset yaptığını belirtti. Özkan, HDP’ye ilişkin “Biz inşallah milletimiz nezdinde HDP’yi kapatacağız. Milletimizin artık bu partiden ümidi kalmamıştır. 83 milyon, bu partinin kapatılmasını hem siyaseten sandıkta hem de hukuken anayasal düzen çerçevesinde arzu etmektedir. Bunun da inşallah önümüzdeki süreçte siyasi olarak atılacak adımlarla nasıl bir istikamette evrileceğini, milletin iradesiyle yol yürüneceğini dünyaya aleme göstereceğiz” dedi.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu