KÜLTÜR-SANAT

Van’da kaldırılan Kürtçe tabelaların bazıları yeniden asıldı

 Van’ın Çaldıran ilçesinde birçok mahallenin isimlerinin yer aldığı yüzlerce Kürtçe ve Türkçe yön tabelaları, kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılarak, sadece Türkçe isimlerin yer aldığı tabelalar dikildi. Tepkiler üzerine kaldırılan tabelaların yerine, sadece bir grup mahalle tabelalarına Kürtçe isimleri eklendi.

Kayyum, tabelaların kaldırılmasına ilişkin, “Tabelaların yenilenme çalışmasının devam ediyor. Kürtçe içeriğe sahip tanıtım tabelalarının da kurulumu sürüyor. Bazı yayın organlarında Kürtçe tabelaların söküldüğü yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı, lokal olarak mevzu olan yerde hata sonucu bir görüntü ortaya çıkmıştır. Aslında Mart ayından bu yana tanıtım tabelaları yan yana Türkçe ve Kürtçe içeriklidir. Kürtçenin tabelalardan kaldırılması söz konusu değildir. Tabela değişim çalışmalarımızı ay sonuna kadar tamamlayacağız’’ açıklaması yaptı.

MA’dan Dindar Karataş’ın haberine göre; açıklamanın ardından Çaldıran ilçesinde tabela çalışmasının yapıldığı yerde, iki dilli tabelaların bir hafta önce kaldırıldığı ve yerine sadece Türkçe tabelanın dikildiği bir kez daha görüldü. Ancak Çaldıran-Doğubayazıt yol güzergâhında sadece bir noktada bulunan Türkçe tabelaların yanına, Kürtçe tabelalar asıldı. Ayrıca yeni asılan tabelada bazı mahallelerin Kürtçe isimlerinin yanlış yazılması dikkat çekti.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Çaldıran İlçe Eş Başkanı Gönül Uzunay, kayyumun yaptığı açıklamaya, “Özürü kabahatinden büyük” diyerek tepki gösterdi. Uzunay, “Madem bir çalışması var, neden Türkçe tabela asıldığı zaman Kürtçe tabelalar asılmadı. Astıkları tabelalarla bizi ikna edemezler. Niyetlerini de gizleyemezler. Bu nedenle halkımızı diline sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: