Aydın Dere

TÜRKİYE-NATO VE KÜRDLER

Bir şeyler doğru gitmiyor ve bu doğru gitmeyen olgu Kürd halkına çok büyük kayıplar yaşattı. En değerli savaşçıları kaybettik, binlerce köyü kaybettik, yüz binlerce tutuklu, milyonlar sürgün, asimilasyon korkunç boyutlara ulaştı ve en önemlisi de onlarca yıl kaybettik.

Yıllardır Kuzeyli Kürdler çok ciddi bir manipülasyonun kıskacında. Türkiye hem devlet olmanın hemde NATO’nun üyesi olmanın avantajlarını Kürdlere karşı korkunç boyutlarda kullandı ve kullanıyor fakat Kürdler kısır bir döngüde bu oyunu bi türlü boşa çıkarma becerisini gösteremediler.

1- Türkiye 25 milyonu aşkın Kürdün varlığını inkâr ve ona hayatı cehennem etmekle kalmıyor fırsat buldukça NATO’dan destek ve cesaret alarak Rojava ve Başur’a da saldırıyor. Yıllardır yazıyorum, bu oyunu boşa çıkarmanın tek bi yolu var; Başur,Rojava ve Bakurluların NATO’nun partneri olması ile mümkündür.

2-NATO’nun üyesi olmak için devlet olmak gerek fakat devlet olmadan da ulusal kurtuluşçu bir güç olarak NATO’nun partneri olmak mümkün. Laik-demokrat, ideolojik ve politik olarak Batı karşıtı değil dostu olmak sonra bu yönlü diplomatik girişimlerle NATO’nun partneri olmak mümkün.

3- NATO’nun partneri olmak neden çok önemli? NATO’nun Türkiye gibi bir üyesi başka bir üyeye ya da partnere saldıramaz. Bu anlamda Türkiye’nin NATO’yu çirkin emelleri için kullanması boşa çıkmış olacak.

Kuşkusuz bunun çok ciddi bir yol haritası var;Kürtler isterse buna muhtedirdir

4- Türkiye başından beri periyodik olarak NATO’nun üyesi sıfatıyla Ortadoğu hakkında NATO’ya raporlar sunuyor. Kesin vakıf olduğum bilgiler aşağı yukarı şunlardır: “PKK Batı’nın ve NATO’nun en büyük düşmanı ve komünist bir harekettir fırsat bulsa bölgemizde Kominist bir Kuzey Kore benzeri bir devlet kurar ve bunun için biz aslında NOTO’nun düşmanına karşı başarılı bir savaş veriyoruz.” diyor.

5-Dağdakilerin yazılı ve sözlü açıklamaları cımbızlanıp manipüle ediliyor, Batı karşıtı tüm söylemler birer delil haline getirilip bunlar İngilizce’ye çevirip NATO’ya rapor olarak sunuluyor. Türkiye NATO’yu manipüle etmekle yetinmiyor güya NATO’nun düşmanına karşı savaşıyormuş gibi ciddi bir askeri ödenekte alıyor.

6- Örneğin Soğuk Savaş sürecinde KIZIL YILDIZ, NATO’nun düşman hedefi ve NATO’nun düşmanını ifade eden paroladır. (L’étoile rouge) Ne yazık ki Bakur’da tüm bayrak ve flamalarda KIZIL YILDIZ’ı bolca görmek mümkün ve Avrupa’da Kızıl Yıldız’ı Batı’lıların gözüne sokarcasına da sallandırılıyor.

7- NATO’nun partneri olabilmek için kesin şart, zülüm altında bir etniğin yani bir halkın ulusal bağımsızlık mücadelesi vermesidir. Fakat bu yapının Batı’nın demokratik değerlerini benimsemesi NATO ve BATI karşıtı olmamasıdır. Örneğin; Çin-Rusya yanlısı olmakta NATO düşmanlığıdır.

Ayrıca Nato’nun Rojava flamalarında ki Kızıl Yıldız’dan da çok rahatsız olduğunu hatırlatalım. Buna neden ihtiyaç duyulduğu da kocaman bir soru işareti. Çünkü Kızıl Yıldız Kominizmi simgeliyor.

8- Başur ile Rojava tam olarak NATO’nun henüz partnerleri değiller fakat partner adayları durumunda olmalarından bile TC çok rahatsız, bu anlamda Türkiye Kürt hareketini kullanarak buralara da kısmen saldırabiliyor. Şengal’de savaş suçu sayılan hastahaneyi bile bombalıyor. “Sıcak Takip” adı altında Başur sınırlarını aşıp 30 km derinliklerde askeri üsler bile kuruyor. Tüm bunlar normalinde uluslarrası antlaşmalara aykırıdır.

9- NATO partneri olmak neden çok önemli? Dünyayı yöneten en demokratik devletlerin %70 askeri gücüdür. Türkiye bu gücü çok ciddi yalan ve manipülasyonlarla Kürtlere karşı kullanıyor. NATO, son 20 yılda ezilen halklardan 10 yeni devlet çıkardı Kürdler neden 11. olmamalıdır?

10- Araştırdım fakat bugüne dek Türkiye’nin bu oyununu boşa çıkaracak hiç bir ciddi girişime ya da diplomatik faaliyete raslamadım. Kürdler bu oyunu ya bozmalı ya bozmalı…

Peki mümkün mü? Evet mümkün. Bunun için ciddi bir çalışma gerek. Bu çalışma ve yol haritası başka bir analiz konusudur.

-Roni DERE-

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Bence kızıl yıldızla falan alakası yoktur. asıl bu kızıl yıldızdan zafer işaretinden demirtaştan demokrasi ve halklar kardeşliginden ençok pdkhüdaparhakpar lilaer daha çok rahatsız ve alerji oluyorlar daha doğru olur belki.sanki nato ve ab ülkeleri kurd halkının meselesini ne olduğunu bilmiyor da türkiye ‘nin akliylen iş yapiyormuş gibi bir algı gerçekçi gelmiyor. kurdlerin 3 temel yaraları. Var 1 çok parçalı ve birlik olmamaları. 2 çok aşırı xwe firoşlara sahip olması koroci ve zerevan ve huda gibi. 3. yarı devlet gıbı olup kıravatlı diplomasi yapıyor gibi yapıp kürt meselesi için birşeyler yapıyor gibi yapıp aslında hiç bir şey yapmayan bu sözde büyük kürdistan için çabaliyormuş el nusrayı hevlerde ağırlayarak meşru görüp. kendisi dışındaki bütün kürt hareketlerini kürt değil hayin görüp nato ve abd.ab.yede bunu yansıtan.ve bunun diplomasisini yapan pdk çizgisidir.
    . Örnein bu berzaniler veya pdksi niye bir gün baş kent hewlerde bir miting yapıp bırêz barzanîyî dıke çıkartıp kızıl yıldız degîlde pdk ‘nin sevecen olan o bayrağını salayarak ey gelê kurd an hemû hereketên kurd gelin allah için peygamber aşkına birlik olalım tek millet yada tek eşiret olalım demiyor. Ve sizde bu pdk siyasetinden söz etmiyonuz. örneğin papa için bir pul hazırlayıp sonrada nusradan özür dileyen siyaset. altı östü bir pul. ve sanki büyük bir iş yapmışlar kurdler için.
    örneğin kerkük ‘ten eve gitmek şengalden kaçıp o rezaleti ezdilere yaşatıp daha sonrada şengal için gündem yapmak peki niye kerku ku gündem yapmıyor. musulu hi. işin düğümü burda ‘dır. Gardaşş. kızıl yıldızdı komünist likmiş sağ solmuş bunlar geçti….. taliban bile legal…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: