Video

‘Türkiye İslam’ı hegemonyası için kullanıyor’

Suriye Qadirî Sofî Tarikatı başkanı Şêx Mihemed Qadirî, Türk devletinin ülkeyi işgal etmek ve hegemonyasını dayatmak için İslam'ı kullandığına dikkat çekerek, kutsal mekanları ve camileri hedef almasının, İslam’ın hakikatinden uzaklaşmak olduğunu söyledi.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘İslam camiasını korumak’ iddiasının gerçek yüzü, Zirgan’daki bir camiye saldırmasıyla bir kez daha ortaya çıktı

Erdoğan İslam dinini kullanarak Ortadoğu’da yeni bir siyasi güç olmak istiyor. Özellikle de Osmanlıcılık hayallerini gerçekleştirmek istiyor. Ancak bunu yaparken halka yönelik saldırıların yanı sıra kendi politikalarına karşı çıkanları da ‘İslam düşmanı’ olarak tanımlıyor.

Suriye Qadirî Sofî Tarikatı başkanı Şêx Mihemed Qadirî ajansımıza konuşarak, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam adına yaptıklarıyla Allah’ın ve Kuran’ın kural ve kaidelerini yok saydığını, düşmanca politikalarıyla İslam’ın hakikatini çarpıttığını” söyledi.

Şêx Mihemed Qadirî Türk ordusunun bölgedeki mabetleri hedef aldığına işaret ederek, “Erdoğan, Müslümanlığın babası olduğunu idda ediyor, fakat diğer taraftan da camileri ve diğer ibadet yerlerini bombalıyor. Bölgedeki insanların evlerini ve eşyalarını yerle bir ediyor. Bunu yaparak, insanların kanı pahasına kendi çıkarlarını gözetiyor. Bu şekilde İslam’ın varlığını yok sayıp, baltalıyor.

CAMİLER İŞGALCİLERİN HEDEFİNDE

Türk ordusu ve çeteleri, 9 Ekim 2019’da Kuzey ve Doğu Suriye’deki Serêkaniyê’ye saldırdı. Saldırının üçüncü gününde şehir merkezindeki “Buhari” camisini hedef alarak saldırdı.

Til Temir İlçe Meclisi Eşbaşkanı Ciwan Mele Eyûb, Türk ordusunun Til Temir ilçesine bağlı Til Tewîl ve Dirdara köylerinde iki camiyi hedef aldığını açıklamıştı.

30 Mayıs 2020’de işgal altındaki Efrîn kantonundan bildiren kaynaklar, Türk devletine bağlı “Semerqend” çetelerinin, Mabata ilçesinde kadınlara işkence yapmak için bir camiyi kapattığını, Efrîn’e bağlı Cindirês ilçesindeki Selahedîn camisini bombaladığını söyledi.

Şêx Mihemed Qadirî, Erdoğan ve siyasetinin kendisini Osmanlının halefi olarak gördüğünü belirterek: “İslam adı altında halklara saldırıyorlar, esasında İslam hakikati bu tür olayları ve siyasi yaklaşımları kabul etmiyor” dedi.

KUZEY VE DOĞU SURİYE’DE GERÇEK İSLAM YAŞANIYOR

Şêx Mihemed Qadirî, Kuzey ve Doğu Suriye’de gerçek İslam’ın yaşandığını vurgulayarak şunları ifade etti: “Her bileşen özgür ve demokratik bir şekilde inancını yaşıyor ve bölgede bütün inançlar korunuyor. Herkesin Ortadoğu ve dünyada kendi inancına göre hareket etme hakkı var.”

Türk ordusunun işlediği suçlar sadece Müslamanlara yönelik işlenmiyor, ona bağlı çeteler Efrîn’de Êzidîleri ve Alevileri hedef alarak vahşice suçlar işliyor. Diğer taraftan Êzidîler Müslümanlaştırılmaya çalışılıyor ve Alevilere de Suni kaideler şart koşuluyor.

Efrînli kaynaklar ajansımıza konuşarak, Türk ordusuna bağlı çetelerin Efrîn Êzidî Birliğine saldırdığını, Zerdeşt heykelini ile Laleş ibadethanesini yıktığını, Efrîn ve Serêkaniyê’de Êzidî mezarlarını kazdığını ifade etmişti.

TÜRK DEVLETİ İSLAM’I HEGEMONYASI İÇİN KULLANIYOR

Şêx Mihemed Qadirî konuşmasının devamında şunları söyledi: “Dinimizin kural ve kaidelerine göre hareket edip, direnişe devam edeceğiz. Kuzey ve Doğu Suriye’deki tüm dinler ile mezheplerle birlik olarak demokratik dini uygulayacağız.”

Şêx Mihemed Qadirî, Türk devletinin İslam’ı komşu toprakları ve ülkeleri işgal etmek ve bu ülkenin insanlarının haklarını yok etmek için kullandığına dikkat çekti.

Son olarak Şêx Mihemed Qadirî, “İşgalci Türk devleti, gücünü topluma dayatmak için İslam’ı kullandı ancak tüm çabalarına rağmen bu politikasıyla Kuzey ve Doğu Suriye halkını etkilemeyi başaramadı” dedi.

ANHA

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu