Gündem

Toplumdaki Çürüme ve Yozlaşma; Yönetenlerin Eseridir

Bu kahraman halkın sorunlarını çözeceğine halkın hak arayışını, İran-PKK kışkırtması şeklinde suçlamanın mantiki bir izahi yok.

Rojhat Badiki yazdı:
Başbakanlık sorunlara çözüm üretme mekanizması, ekonomik, soysal, güvenlik, kültürel…vs alanlarda halkın refah seviyesini yüksetlme, devlet ve toplumu yozlaştıran rüşvet ve yolsuzluklara karşı mücadele etme, üretimi artırma, işsizliği azaltma mevkiidır. Kurdistan bölge başbakanı göreve ilk geldiği günde Kurdistan bölge başkanlığına terfi ettirilen amcası oğlu ve damadı Neçirvan Barzani’ yi 27 milyar dolar borçlu bir hükümet bırakmakla suçladı.
Göreve geldiğinden beri, halkın yaşadığı ekonomik kriz evine ekmek götürememe sorunu çözeceğine, hakkını istiyen halkını suçlamaya başladın. Çok iyi biliyorsun ki, Süleymaniye-Kerkuk-Germiyan halkı ne PKK” li nede İran taraftarıdır. Bu halk, Güney Kurdistan ulusal bağımsızlık mücadelesinin temel motoru-ateşli gücüydü. Güney Kurdistan devrim meşalesini onlar yaktılar. Güney Kurdistan ulusal mücadelesi, başbakanlık yaptığın makam, bu halkın mücadele azmi ve verdiği kurbanların ürünüdür. 1991 halk ayaklanması kıvılcımını Derwazey Raperin halkı yaktı ve devrim meşalesini onlar Kurdistanın geneline yaydı. Bu halk direnişe öncülük etmeseydi bu gün Kurdistan’ da başbakan değil, Amerika’ da bizim gibi ilticacı olurdunuz.
Bu kahraman halkın sorunlarını çözeceğine halkın hak arayışını, İran-PKK kışkırtması şeklinde suçlamanın mantiki bir izahi yok. Bir toplumda çörüme ve yozlaşma altan değil üsten başlar. Yani, ülkeyi yönetenler; yolsuzluk, rüşvet, adam kayırma, yasa ve kanunları eşit uygulamama, kendi eksinde hareket yandaş oluşturmakla başlar.
Birkaç günden beri başbakanlık görev ve sorumluluğunu bir yana bırakmış, ABD ve Koalisyon güçlerine çağrı yaparak Güney Batı Kurdistan’ a askeri lojistik destek vermeme çağrılarını yapıyorsun. Doğru bir tutum değil. Çok iyi biliyorsun ki, İşgalcı Türk ve İran devleti Güney Batı Kurdistanı ( Rojava ) boğmak için tüm imkanlarını kullanıyorlar. Ve, ABD koalisyon güçleri desteklerini çekmeleri durumunda Güney Batı Kurdistan bir kaç ay geçmeden tarihe karışır ve orada yaşayan halkımız Afrin ve Sere Kaniyede olduğu gibi soykırıma uğrar, kadın-kızlarımız cariye-seks kölesi olarak satılır.
Serbest Lezginin açıklamalarını yadırgamadım. Şengalı savunmayan, Şengalı IŞID insafına terk edip kaçan, sorunlu birisıdır. Türk ve İran devletinin benzer argümantlarını kullanmak bir talihsizlik, Güney Kurdistan başbakanlığı makamına yakışmayan bir tutumdur.
Kurdistan geleceğinin garantisi genç kuşaklar, Güney Kurdistanı Terk ediyor….! Bu gidişle yandaş gençlerden başka kimse Kurdistan’ da kalmayacak…!
Güney Batı Kurdistan’ ı kuşatmaya alıp İşgalcı Türk ve İran devletlerinin önüne sürüceğine, PKK’ nin Güney Kurdistan’ daki faaliyetlerine vereceğin en iyi cevap; Halkın karşısına çıkarak sorunların çözümüne ilişkin planlarını açıkla, Bağdat’ ta bulunan heyetin başına geç Irak hükümeti ile müzakereler de bulun. Ülkeyi bir cente muhtaç eden, ülkeyi borç batağına sürükleyenlerden hesap sor.
Bunları yaptığında tarihe geçersin….! Sağı solu suçlayarak değil.
Evet, Güney Kurdistan kazanımları geleceğimiz ve Tüm Kurdistan halkının özellikle; Germiyan- Kerkuk ve Süleymaniye halkının kazanım ve geleceğidir. Güney Kurdistan kazanımlarını korumak sorumlu hepimizde başta da ülkeyi yönetenlerin sorumluluğundadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu