Video

Suruç Katliamı tanığı gazeteci: Önlenebilirdi, göz göre göre gerçekleşen bir katliam

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesinde bulunan Amara Kültür Merkezinde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞID’in intihar bombacısı Abdurrahman Alagöz tarafından gerçekleştirilen Suruç Katliamının üzerinden 5 yıl geçti.

Kobaneli çocuklara oyuncak ve savaştan çıkan kentin inşasına katkıda bulunmak için yola çıkan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin basın açıklamasını yaptığı sırada intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 33 genç hayatını kaybederken 100’den fazlası yaralandı.

Bombalı saldırıdan 21 ay sonra, davanın ilk duruşması 5 Mayıs 2017’de Şanlıurfa’nın başka bir ilçesi olan Hilvan’da  görüldü. 5 yıl içinde 14 duruşma yapılan katliamda tek bir tutuklu var o da Ankara Garı Katliamı planlayıcılarından Yakup Şahin. O da 5 yıldır bir kez bile mahkemeye getirilmedi, duruşmalara SEGBİS üzerinden katıldı. 

Yaşamını yitirenlerin ailelerinin, yaralananların adalet arayışı devam ederken, katliamın tanıklarından gazeteci Pınar Gayıp, o gün neler yaşandığını ve sonrasındaki süreci anlattı.

Gayıp’a göre katliamın asıl nedeni, Kürt halkı ile kurulan dayanışmayı önlemekti…

“Yeryüzünde cehennemi yaşadık” diyen Gayıp ile bundan tam 5 yıl öncesine patlamanın yaşandığı o anlara adeta geri gittik ve seneler geçmesine rağmen beklenen adalet talebini konuştuk.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu