Gündem

Suruç Katliamı anmasına 3 kentte saldırı

Suruç Katliamı için Ankara, İzmir ve İstanbul’da anma ve yürüyüş düzenleyen Gençlik Örgütlerine polis saldırdı. Saldırıda çok sayıda genç işkence edilerek gözaltına alındı.

Gençlik örgütlerinin, DAİŞ’in 20 Temmuz 2015’te Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirdiği bombalı saldırıda katledilen 33 genci anmak için Ankara, İzmir ve İstanbul’da düzenlediği anma etkinliğine polis saldırdı. Çok sayıda genç işkence edilerek gözaltına alındı.

ANKARA 

Ankara’nın Olgunlar, Konak ve Güvenpark’ta Gençlik Örgütlerinin düzenlediği Suruç Katliamı anmasına polis saldırdı.

“Suruç için adalet, herkes için adalet”, “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganları eşliğinde Güvenpark’a gitmek isteyen gençler polislerce engellendi.

Yürümek isteyen gençlere saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

İZMİR

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak isteyen kitleye saldıran polis, yürüyüşe izin vermedi.

İzban önünde bir araya gelen Gençlik Örgütleri, İş Bankası önüne yürüyüş yapmak istemesine polis izin vermedi. Eylemde HDP kent vekilleri Murat Çepni ve Serpil Kemalbay da yer aldı. Polis aralarında vekillerin de olduğu çok sayıda kişiye saldırdı.

Polis saldırısına rağmen dağılmayan kitle “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla bekleyişini uzun bir süre sürdürdü.

Kitle önüne barikat kuran polisler yürüyüşe izin vermezken, gençler sloganlarla barikatı aşmaya çalıştığı esnada ikinci saldırı gerçekleşti. Müdahalede çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL

İstanbul Kadıköy ilçesinde Suruç Katliamı için yürüyüş düzenleyen gençlere polis saldırdı. Suruç Aileleri İnisiyatifi tarafından Kadıköy Halitağa Caddesi’nde yaptığı açıklamanın ardından Süreyya Operası önünde açıklama yapmak üzere yürüyüşe geçen gençlik örgütleri üyelerine polis saldırdı.

Saldırı esnasında gazdan etkilenen gençler, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe binasına sığındı. İlçe binasına giren gençlere polis tekrar gaz sıkarak dışarı çıkmalarına engel oldu. Gençlerin ilçe binasından çıkması uzun süre engellendi.

Öte yandan alanda haber takibi yapan Dokuz Sekiz muhabiri Fatoş Erdoğan da saldırıda kolundan yaralandı. Erdoğan, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

‘Suruç ve Kadıköy’de saldıran zihniyet aynı’

Kadıköy’de Suruç Katliamı’nın yıl dönümünde yapılmak istenen yürüyüşe polis saldırısına tepki gösteren Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç’taki zihniyet ile Kadıköy’de saldıran zihniyetin aynı olduğunu ifade etti.
Suruç Aileleri İnisiyatifi, dün Suruç’ta katledilenlerin 6’ncı yıldönümü nedeniyle Kadıköy’de yaptığı açıklama ardından Süreyya Operası önüne yürümek isteyen gençlere yönelik polis saldırısını protesto etti. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına Suruç yaralıları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, İHD Yönetim Kurulu Üyesi Kıvanç Sert, Gençlik Örgütleri ve çok sayıda kişi katıldı.
ADALET ARAYIŞI DEVAM EDECEK
Katliamı lanetlemek için yaptıkları eylemlerde polisin işkencesiyle karşı karşıya kaldıkları söyleyen Suruç’ta katledilen Uğur Özkan’ın ağabeyi Süleyman Özkan, “Dün gözaltı aracına gaz bombası atıldı ve burada gençleri boğmaya çalıştılar. Bazı arkadaşlarımızı merdivenden aşağıya attılar. Her sene yaşadığımız bir durumdu bu ama bu sene farklı vahşi geldiler” dedi. “Biz barış dedikçe saldırıyorlar” diyen Özkan, sadece Suruç ailesi için değil, adaletsizlikle karşı karşıya kalan herkes için arayışlarına devam edeceklerine söyledi.
DÜŞMAN HUKUKU 
Suruç’ta katledilen Hatice Ezgi Sadet’in ablası Özge Sadet de polisin gençlere kin ve nefretle saldırdığını söyledi. Polisin görevinin gençlere saldırmak olmadığını belirten Sadet, “Ama dün gördük ki bire bir düşman hukuku söz konusu. Demokratik mücadeleye karşı bir duruş var. İşkenceleri artık meydanlarda yapmaya başladılar. Gençlik toplumun dinamik gücüdür. Gençlerimizle devamlı beraberiz bu toplumun aynasıdır. Biz onlarla gurur duyuyoruz. Gençlere ablukada saldırmak sadece bir acizliktir” ifadelerinde bulundu.
6 yıl önce gerçekleşen katliamla dün yaşanan müdahalenin aynı zihniyetin ürünü olduğuna işaret eden Vatan Budak’ın babası Murat Budak ise, “Biz mücadelemizi yükselttiğimiz sürece bunlar geri adım atacaklar. Türkiye ve Kürdistan’daki adaletsizler için hak arıyoruz. Gençlik devamlı ayakta olacak” diye belirtti.
‘HASABINI SORACAĞIZ’
Son olarak Suruç yaralısı olan Yasin Can, katliamı unutmadıklarını, affetmeyeceklerini ve hesabını soracaklarını kaydetti. Can, “Belki sistem onlardan yana ama adil bir yargılanmanın olacağı günler de gelecek” diye ifade etti.
Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu