Gündem

Sosyal medya yasaklarını aşmak için VPN’ye akın edilirken ne öneriliyor?

Sosyal medyaya sınırlama ve kimi yasaklar getirilmesini yasal süreçlere bağlayan düzenlemenin Meclis’te kabul edilmesinin ardından, Türkiye’de çok sayıda internet kullanıcısı sansürsüz internet erişimi için Sanal Özel Ağ’lara (VPN) yöneldi.

NordVPN de, internet erişim engellerinin aşılmasını sağlayan VPN hizmetlerine olan talebin bir gecede yüzde 20 arttığını açıklarken, VPN kullanımı yasakların aşılmasında ne kadar etkili olduğu tartışılıyor.

Tartışmalara ve tepkilere neden olan ancak kabul edilen sosyal medya düzenlemesine göre, Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı (Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp) en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek.

Temsilci belirlemeyen ağ sağlayıcılara kademeli olarak para cezası verilecek. Altı aylık raporu Türkçe hazırlayarak BTK’ye bildirecek. İlk rapor için Ocak 2021 olan tarih Haziran 2021’e uzatıldı.

Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında para ve reklam yasağı verilecek. 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen idari para cezası, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar artırılacak.

Peki VPN sansürün etkisiz kılınmasında ne tür bir role sahip?

DW Türkçe’nin haberine göre, yeni düzenlemeye uymayan şirketler bant daraltmayla karşı karşıya kalabilir. Uzmanlara göre sosyal medya kullanıcıları bu yaptırımı VPN hizmeti ile aşabilir. VPN teknolojisini engellemekse mümkün değil.

Medyaya yansıyan haberlere göre, Facebook ve YouTube Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğuna uyarken, Twitter bu uygulamaya sıcak bakmayanlardan.

Bant daraltma ile internet hızı düşürülebilecek ve erişilmek istenen sosyal medya ağına ya hiç girilemeyecek ya da çok ciddi bir yavaşlık sorunu yaratılacak.

Uzmanlar bu durumu aşmak için VPN kullanılması önerisinde bulunuyor.

Teknoloji uzmanı Tansu Günay, sorunun VPN ile aşılabileceğini “Bilgisayarımızla, uzaktaki bir başka bilgisayara bağlanarak onun internet bağlantısını kullandığımız bir protokoldür. VPN hizmetiyle, bu yeni yasada geçen bant daraltma yöntemini aşabiliriz” sözleriyle aktardı.

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği’nden (TİBD) İsmail Gökhan Bayram da benzer bir yorumla, “Biz yıllardır VPN’leri engelli sitelere ulaşmak için kullanılan bir araç olarak biliyoruz ancak VPN kullanım alanları çok yaygındır. İş yaşamının önemli bir bölümünü kapsar VPN teknolojisi” ifadelerini kullandı.

Türkiye, dünyada en çok VPN kullanan üçüncü ülke

Türkiye’de engelli VPN hizmetleri olsa da, ne bu hizmeti sağlayanları tamamen engellemek, ne de bu hizmeti tamamen ortadan kaldırmak mümkün.”

Popüler VPN hizmeti sağlayıcılardan NordVPN, sosyal medya yasasının yürürlüğe girmesiyle Türkiye’den VPN hizmetlerine talebin bir gecede yüzde 20 arttığını açıkladı. 

VPN hizmeti veren firmaların oluşturduğu “thebestvpn” adlı platformun geçen ay yaptığı araştırmaya göre Türkiye, dünyada en çok VPN kullanılan üçüncü ülke konumunda. Bu istatistikle Türkiye, Çin ve Suudi Arabistan gibi ülkeleri de geride bırakmış durumda.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu