Kurdistan

Şırnak’ta operasyon: HDP ve DTK’lı 18 kişi gözaltına alındı

Son günlerde Diyarbakır başta olmak üzere Kürt kentlerinde gerçekleşen operasyonlar sürüyor. Son olarak Şırnak’ta bu sabah gerçekleşen ev baskınlarında yerine daha önce kayyum atanan Cizre Belediyesi Eş Başkanı Berivan Kutlu‘nun da arasında olduğu 18 kişi gözaltına alındı.

Şırnak ve İdil, Cizre, Uludere ile Silopi ilçelerinde özel harekat polisleri tarafından ev baskınları düzenlendi. Operasyonda yerine kayyım atanan Cizre Belediyesi Eş Başkanı Berivan Kutlu, HDP Şırnak İl yöneticisi Sekvan Kılınç, HDP İdil İlçe Eş Başkanı Nafiye Geçgel, HDP Silopi ilçe eş başkanı Kadir Kunur ve Silopi eski ilçe eş başkanı Aycan Azmaz, görevden uzaklaştırılan İl Genel Meclis üyeleri Elfesya Nas, Asuman Külter ve DTK üyesi Ekrem Şavluk, Şırnak HDP eski il eş başkanı Yakup Barkın, Cemil Gün, DTK delegesi Aydın Deniz, Şırnak DBP eski il eş başkanı Ayşe Altay, Şırnak il yöneticisi Dursun Çakır, Eski DTK üyesi Ali Güven, Balveren Beldesi DBP eski Eş Başkanı Leyla Erdem, HDP üyesi Meryem Aşkara, BDP Beytüşşebap eski belediye başkanı Faik Dursun ve Resul Uysal gözaltına alındı.

MA’nın haberine göre; gözaltı operasyonunun Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu bir soruşturma kapsamında gerçekleştiği belirtilirken, gözaltına alınanların Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Gözaltına alınan siyasilere polis şiddeti!

Yerine kayyım atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu ve HDP üyesi Meryem Aşkara, gözaltına alınmaları sırasında polis şiddetine maruz kaldı.

Şırnak kent merkezi ile İdil, Uludere, Beytüşşebap, Cizre ve Silopi ilçelerinde bu sabah özel harekat polislerinin katılımı ile polis baskınları yapıldı. Operasyonun hedefinde ise, siyasetçiler yer aldı. Evlerine yapılan baskınlarda aralarında eski ile yeni siyasetçilerin de olduğu 20 isim gözaltına alındı.
Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü götürülen bu isimler şunlar oldu: Yerine kayyım atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Yöneticisi Sekvan Kılınç, HDP İdil İlçe Eşbaşkanı Nafiye Geçgel, HDP Silopi İlçe Eşbaşkanı Kadir Kunur, HDP üyesi Meryem Aşkara, HDP Silopi eski ilçe eşbaşkanı Aycan Azmaz, Şırnak BDP eski il eşbaşkanı Yakup Barkın, DTK üyeleri Ekrem Şavluk, Cemil Gün, Abdullah Acar, DTK delegesi Aydın Deniz, DTK eski üyesi Ali Güven, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak eski İl Eşbaşkanı Ayşe Altay, DBP Balveren Beldesi eski Eşbaşkanı Leyla Erdem, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Beytüşşebap eski Belediye Başkanı Faik Dursun, görevden uzaklaştırılan İl Genel Meclis üyeleri Elfesya Nas, Asuman Külter, Sozan Acar, Yunus Üzen ve Resul Uyan gözaltına alındı.
Arama yaptıkları evlerdeki eşyaları darmadağın ettikleri aktarılan polislerin gözaltına aldıkları sırada Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu ile HDP üyesi Meryem Aşkara’yı darp ettikleri de belirtili.
Maruz kaldığı şiddet nedeniyle kolu incinen ve yürümekte zorlanan Aşkara, tedavi için Cizre Devlet Hastanesi’nde götürüldü. Yapılan muayenesinde vücudunda ‘darp olmadığı’ yönünde rapor hazırlandığı öğrenilen Aşkara, emniyete geri götürüldü. Avukatı Newroz Uysal, polisi darp ettiği iddiasıyla Aşkara’nın ifadesinin alındığı bilgisini paylaştı.
Bu duruma itiraz ettiklerini söyleyen Av. Uysal, darp raporu almak için Aşkara’nın rekrar hastaneye götürülmesi talebinde bulunduklarını aktardı.
GÖZALTILARIN GEREKÇESİ DTK!
Öte yanda Şırnak Valiliği, yapılan gözaltılarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 20 ismin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, DTK’yi illegalize etmeye yönelik ifadeler kullanıldı. Soruşturma dosyasına dair ‘gizlilik’ kararı alındığı da öğrenildi.

Şırnak’ta gözaltılara tepki: Meydan okuyoruz

Ev baskınlarıyla siyasetçilerin gözaltına alınmasını protesto eden Şırnak İl Eşbaşkanı Sabahattin Deniz, “AKP-MHP ortaklığı bu operasyonlar ile bizlerin mücadele inancını güçlendirmek dışında bir etkide bulunamaz” dedi.
Şırnak ve Cizre, İdil, Silopi, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinde yapılan operasyonda 20’yi aşkın siyasetçi gözaltına alındı. Kısıtlılık kararı getirilen dosyada, gözaltı süreleri dört gün uzatıldı. Operasyona tepki göstermek amacıyla HDP Şırnak İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantının yapıldığı salona “Siyasi soykırım operasyonları mücadele kararlılığımızı artıracaktır” pankartı asıldı. Açıklamada konuşan HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Sabahattin Deniz, “İktidarın, demokrasi güçlerine yönelik faşizan saldırıları artarak devam ediyor” dedi.
‘MEYDAN OKUYORUZ’
Operasyonlara karşı “meydan okuyoruz” diyen Deniz, şöyle konuştu: “Partimize yönelik siyasi kırım operasyonlarının hedefinde sadece HDP’nin değil partimiz şahsında bütün adalet ve demokrasi mücadelesini yürütenlerin olduğunu biliyoruz. Eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet iradesine, ortaya konulan kadın özgürlükçü sisteme, kadın kırıma karşı kadınların ortak mücadelesine saldırı olduğunu da biliyoruz. Kendi iktidarını korumak için muhalifleri ve devrimcileri hedef alan AKP-MHP ortaklığı bu operasyonlar ile bizlerin mücadele inancını güçlendirmek dışında bir etkide bulunamaz.”
Deniz, gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.
‘AKP MEŞRUİYETİNİ YİTİRMİŞTİR’
Ardından söz alan HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ise “Berivan Kutlu ve Meryem arkadaşımız gözaltına alınmış ancak polis ‘bizi darp etti’ demişler. Bir diğer arkadaşımız olan Faik Dursun arkadaşımız kanser hastası. Dursun arkadaşımız gözaltında kalamaz. Raporu olmasına rağmen gözaltına alındı. DTK 13 yıldır aktif olarak alanlarda çalışan bir kurum. Bütün çalışmaları bellidir. Ama şimdi DTK’yi illegalize ederek saldırıyorlar. Bizler şunu çok iyi biliyoruz; AKP ve MHP tıkanmıştır. Hükümet ekonomide, sağlıkta ve eğitimde tıkanmıştır. Onlarda bunun farkındalar. Polis, yargı, vali hepsi bize saldırıyor. Ama bizler biliyoruz AKP meşruiyetini yitirmiştir” ifadesinde bulundu.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu