Video

Sihanok Dibo: Çözüm odaklı görüşmelere hazırız

Suriye krizinin çözümü için her türlü görüşmeye hazır olduklarını belirten MSD Eş Başkanlık Komitesi Üyesi Sihanok Dibo, Suriye devriminin başarıya ulaşması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

MSD Eş Başkanlık Komitesi Üyesi Sihanok Dibo, Suriye ile Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerindeki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunarak, Şam hükümeti ile bölge ülkeleri arasında ciddi ilişkiler kurulmadan önce Suriye sorununa demokratik bir çözüm için gerekli adımların atılması gerektiğini belirtti.

Dera’dan Bab’a çekilen silahlı gruplara dikkat çeken Sihanok Dibo, bunun aşırılık yanlısı grupları bir araya getirme yöntemi olduğunu söyledi. Sihanok Dibo, Türkiye ile Şam hükümeti arasında imzalanan bir anlaşmanın yanı sıra İran ve Rusya’nın tasfiyeye dönük tavırlarının sonucu olduğunu belirtti. Sihanok Dibo, “Kuzey ve Batı Suriye bölgelerinde yeni bir Taliban yaratılacak mı?” sorusunu sorarak muhtemel planlara dikkat çekti.

 ‘YERELLEŞME OLUMLU BİR ADIMDIR’

“Suriye 2011’den önceki sürece geri dönmeyecek. Âdemi-Merkeziyetçi bir yönetimle yönetilebilir” diyen Sihanok Dibo, şu ana kadar pratik bir adımın atılmadığını da sözlerine ekledi. Sihanok Dibo, “Ademi merkeziyet Suriye için genel çözümdür. Bu çok ileriye dönük bir pozisyon. Ancak birçok yerelleşmeler gibi resmi, gerçekçi ve ileri ya da gerideki bir ülkenin yönetim düzeyini etkileyen birçok yerelleşme biçimi vardır.  MSD ayrıca yerelleşmeyi en ön planda tutuyor ve aynı zamanda her bölgenin merkezi hükümetin işlevlerini olumsuz etkilemeden kendi kendini yönetebileceğini varsaymakta. Yerelleşme şu anda olumlu bir adımdır. Yerel idari özyönetimin bir parçasıdır, ancak özyönetimin yerini almaz. Özerk Yönetim, yerel demokratik bir örgüt haline geldi ve bu Suriye’deki ve Ortadoğu’nun tüm bölgelerindeki krizler çözecek’’ dedi.

Şu ana kadar pratik olarak Şam hükümeti ile kendileri arasında neredeyse hiçbir görüşme yapılmadığını söyleyen Sihanok Dibo, “Öncesinde ve şimdi toplantılar için hazırız. Gerçek bir diyaloğun gerçekleşmesi için iki tarafı bir araya getirebilecek ve tutarlı adımlar atabilecek bir garantör olması gerekiyor” dedi.

‘BU İLİŞKİLERİN TEMELİ VE FIRSATI YOK’

Bazı ülke ve devletlerin Şam hükümetiyle görüştüğü ve ilişkiler kurduğu bir dönem olduğunu söyleyen Sihanok Dibo, “Bu ilişkiler 2254, 2118 numaralı uluslararası kararlar ve 2012 tarihli Cenevre Deklarasyonu temelinde gelişirse ve Suriye krizinin çözümünde rol oynarsa olumlu bir adım olacaktır. Egemen merkeziyetçi Şam hükümetine meşrutiyet kazandırmak isteyen herkes bir krizden geçecek. İlişki kurmaya yönelik tutumların önü hızla kesiliyor. İlişkilerin önünde engeller oluşuyor. Şam hükümeti ile komşu ülkeler arasında ilişkiler kurulmadan önce Suriye krizine demokratik çözüme ilişkin adımlar atılmalıdır. Bunun dışında ilişki sadece iletişim, yerel ve uluslararası hesaplar arasında kalacaktır. O ilişkinin ne temeli ne de fırsatı var” dedi.

 ‘SURİYE’NİN MEŞRULUĞU İŞGALCİLERİN YOK EDİLMESİ İLE OLUR’

Sihanok Dibo, Mısır doğalgaz boru hattının Ürdün ve Suriye’den geçerek Lübnan’a bağlanmasını ilişkiler kurma yolunda bir adım olarak nitelendirerek, “Ortadoğu krizli ve zor bir dönemden geçiyor. Dolayısıyla herkes krizin devam etmesini istiyor ve aranan çözümün önüne geçmeye çalışıyor. Bu sorunları da ekonomik olarak çözmek istiyorlar. Lübnan’a ulaşacak ve Ürdün’den Suriye’ye geçecek olan bu Mısır doğalgaz boru hattı, ilişkiler kurmaya yönelik bir adımdır. Ama Şam hükümetini meşrulaştırma konusunda büyük bir fırsat oluşturmayacak. Bu nedenle bugün Lübnan coğrafyasına yakın bazı bölgeler işgal altındadır. Kararın kendi kontrolünden çıktığı bir ülkede göçmen sayısı artmış, kriz ön planda ve bununla meşruiyeti olmaz. Suriye’nin meşruiyeti çözüm ve işgalin sona ermesiyle sağlanacaktır” dedi.

 ‘YENİ BİR TALİBAN MI YARATMAK İSTİYORLAR’

Dera’daki krize değinen Sihanok Dibo, krizi yaymak isteyenlerin bölgede yeni bir Taliban kurmak istediklerini belirterek, “Dera henüz kesin bir sonuca ulaşmadı. Oradaki durum kriz ve kargaşa içinde. Dera’da olduğu gibi Dûma, Heresta’da ve Suriye’nin farklı yerlerinde aynısını yapmaya çalışan durumlar oluyor. Yani önce teslim almak sonra onları farklı bir yere göndermek istiyorlar. Biz buna karşıyız. Dera’daki durum diyalog ve 2254 numaralı uluslararası kararla çözülecek. Bunun dışında ise Dera halkının iradesinin teslimi ve imhası olacaktır. Dera sembolik bir yerdir. Şam hükümeti ya da Şam hükümetinin iktidar yanlıları ‘Yine biz öndeyiz’ demek istiyor. Silahlı grupların Türkiye ve ona bağlı çetelerin işgal ettiği topraklara konuşlandırılması, aşırılıkçı grupları ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye ile Şam hükümeti arasında varılan bir anlaşmanın sonucudur. Bu da İran ve Rusya’nın rızasına bağlıdır. Bu da sorunu derinleştirmesine yol açıyor. Başarı, gelecek için bir mağlubiyettir. Sorunlar büyüdükçe ve derinleştikçe, kan dökülüyor, Suriye toplumu parçalanıyor, yerel ve demokratik Suriye’nin gelişmesine engel oluyor. Bab`a silahlı gruplar göndermek aşırılıkçı bir toplanma şeklidir. Silahlı grupların ve çetelerin seferberliği ve geleceği konusunda herhangi bir fikir birliği veya genel uluslararası, bölgesel bir görüş yok. Kuzey ve Batı Suriye’de yeni bir Taliban’ın ortaya çıkıp çıkmayacağına dair şüpheler artıyor” dedi.

 ‘COLANİ’NİN AÇIKLAMASI ZAYIFLIĞIN SONUCUDUR’

Tehrîr El Şam heyetinin çete lideri Ebu Mihemed Colanî’nin Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerindeki durumla ilgili yaptığı açıklamayı değerlendiren Sihanok Dibo, bunun temsil ettiği tarafı zayıflattığını belirterek, “Onların DAİŞ, El Kaide ve MİT ile ilişkilerini ortaya çıkarıyor. Bu yeni bir durum değil. Bunun dışında başka bir durumu tahmin edemiyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye’nin durumu Afganistan’ın durumuyla aynı değil.  Suriye’de yabancı güçlerin kalmasını istemiyoruz. İşgalci olduğu sürece çözümden söz edemeyiz. Bu yüzden Colani ve onu destekleyenler, özellikle Türkiye tehlikede. Aralarında şekil farklılıklar ve çelişkiler olabilir, ancak halkların kardeşliği ve Özerk Yönetimde bir arada yaşama projesinin ortadan kaldırılmasında müttefikler” dedi.

‘HER İKİ REJİM DE ÇARESİZLİKTEN GÖRÜŞÜYOR’

Basında çıkan haberlere göre, Türk istihbarat şefi Hakan Fidan, önümüzdeki günlerde Bağdat’ta Şam merkezli Ulusal Güvenlik Şefi Ali Memluk ile görüşmesine ilişkin Sihanok Dibo, “Türkiye bir kriz durumunda. AKP rejimi, Suriye’den daha büyük bir krize neden oldu. Her iki rejim de kriz yaşıyor. Görüşmelerini ilerletmek istiyorlar. Ancak bu tür ülkelerin yaptığı görüşmeler zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Bu görüşmeler onların rızası ve keyfi ile yapılmıyor. Her iki rejim de etraflarında oluşacak demokratik bir çözümden çok korkuyorlar. Bu görüşmeler oluşacak bir çözümün korkusudur” dedi.

 ‘ÖNÜMÜZDE BİR SURİYE DEVRİMİ VAR’

Sihanok Dibo, heyetlerinin gelecek ziyaretlerine ve bundan sonraki çalışmalarına değinerek, “Til Koçer Kapısı her zaman gündemimizde. Gelecekte Ruslar ve Amerikalılarla görüşmelerimiz gerçekleşirse Til Koçer kapısının açılışı bir öncelik olacaktır. Önümüzde bir Suriye ulusal devrimi var. Suriye için de pratik adımlar atacağız. Önümüzdeki süreçte Suriye muhalefetinin demokratik ve ulusal bir kongresini oluşturmayı düşünüyoruz. Şekil olmayan gerçek bir grup yaratmak istiyoruz. Heyetlerimizin ziyaretleri yakında başlıyor. İki önemli ziyaret gerçekleşecek” dedi.

ANHA

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu