Gündem

Rotax şirketi Türk SİHA’lara motor üretmeme kararı aldı

Erdoğan rejiminin yandaş ve aile şirketleri tarafından üretilen Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) şimdiye kadar Kürdistan’ın Bakur, Başur ve Rojava parçalarında yüzlerce Kürdü katletti. Batılı ülkeler ise hem Türk devletinin bu katliamlarına sessiz kaldılar, hem de SİHA’lar araç/gereçler üreterek kar elde ettiler.

Anf’nin geçtiği haberde, Türk devleti için insansız hava araçları tasarlayan ve üreten Kanada merkezli Bombardier Recreational Products-BRP (Bombardier Eğlence Ürünleri) adlı şirketin Ankara ile ticaretini askıya almasının ardından, küçük ve orta ölçekli uçaklar için motor üreten Avusturyalı şirket Rotax da benzer bir karar aldı.

Rotax’in “kullanım alanı belli olmayan” ülkelere teslimatı durdurduğuna dair çıkan batı basınında çıkan bilgiler, Avusturya’nın günlük gazetelerinden Der Standart’a konuşan şirketin bir sözcü tarafından da doğrulandı. Buna göre Türkiye’nin yanı sıra İran’a da Rotax’ın ürettiği dört silindirli motorlar hiçbir şekilde satılması yönünde kararı alındı. Zira İran’ın “Şahit 129″ adlı insansız hava araçları da bu motorlar sayesinde uçabiliyor.

Rotax, İtalya ve Kanadalı şirketler üzerinden Türkiye’ye uygulanan silah ambargosunu yıllardır deliyordu.

Kanadalı şirketten tepki: Motorlarımız İHA’larda kullanıldı

Kanada merkezli şirket, Türkiye’ye ihraç edilen eğlence amaçlı uçak motorlarının Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında kullanıldığını saptadı, teslimatları askıya aldı.

Kanada merkezli Bombardier Recreational Products (Bombardier Eğlence Ürünleri) adlı şirket, yan kuruluşu olan Avusturya’daki Rotax tarafından üretilen eğlence amaçlı uçak motorlarının Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalarda kullanıldığını tespit etti. Bu motorlar Türkiye tarafından Bayraktar TB2 insansız hava araçlarında kullanılmak üzere ithal ediliyor.

‘İHA’LARDA KULLANILDIĞINI ÖĞRENDİK’

BRP Sözcüsü Martin Langelier, Radio Canada International’a yaptığı açıklamada, “Bazı Rotax motorlarının şu anda askeri İHA’larda kullanıldığını öğrendik ve derhal kapsamlı bir soruşturma başlattık” dedi. Langelier, ürettikleri motorların kullanım alanı belirsiz olan ülkelere teslimatını askıya aldıklarını duyurdu.

Langelier, tüm Rotax uçak motorlarının yalnızca sivil amaçlar için Avusturya’da tasarlanıp, üretildiğini ve yalnızca sivil kullanım için onaylandığını dile getirdi.

‘TÜRK DEVLETİ ULUSLARARASI SORUN YARATIYOR’

Kanada’dan Türkiye’ye drone teknolojisi ihracatı üzerine çalışan silahsızlanma grubu Project Ploughshares’te araştırmacı olan Kelsey Gallagher ise eğlence için tasarlanmış uçak motorlarının Türk savaş uçaklarında kullanılmasının uluslararası silah kontrolünde sorun oluşturduğu söyledi.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gabriele Juen ise Rotax motorlarının çeşitli motor sporlarında kullanıldığını ve yalnızca sivil kullanım için yapılmış olması nedeniyle Avrupa Birliği İkili Kullanım Öğeleri Kontrol Listesi’nde yer almadığını belirtirken, “Savunmayla ilgili malların ihracatını düzenleyen Avusturya mevzuatı uyarınca herhangi bir onay izni gerekmemektedir” dedi.

‘TÜRKİYE’YE TÜM İHRACAT ASKIYA ALINMALI’

Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan, Türkiye ait askeri hava araçlarının programı için bileşen tedarik eden ülkeleri Kanada örneğini takip etmeye ve bu bileşenlerin Türkiye’ye tüm ihracatını askıya almaya çağırdı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu