Kurdistan

Rojavalı siyasetçiler ENKS-PYNK müzakerelerinin ikinci aşamasından umutlu

Rojava’da ENKS ve PYNK arasındaki müzakerelerin ikinci aşamasını değerlendiren siyasetçiler, karşılıklı güven oluştuğuna dikkat çekti. PDK-S’li Muhammed İsmail bir kez daha müzakerelerin Duhok Anlaşması temelinde yürütüldüğüne dikkat çekti.

ABD’nin öncülüğünde, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin desteğiyle Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) arasında başlatılan müzakerelerin ikinci tur görüşmeleri başladı.

“Görüşmeler olumlu ilerliyor”

Rûdaw bültenine katılan ENSK Genel Sekreterliği üyesi ve aynı zamanda Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PSK-S) Politbüro İdari Sorumlusu Muhammed İsmail, “Görüşmelerin ikinci aşaması Duhok anlaşması temelinde olumlu ilerliyor. Taraflar anlaşmaya varma konusunda kararlılıklarını gösteriyor, iyi sonuçlar ortaya çıkacak” dedi.

İsmail, “Mevcut görüşmelerde Rojava’da ortak bir siyasi ve askeri iradenin nasıl oluşturulacağını, rolü ve görevlerini, sorunları nasıl çözeceğini değerlendiriyoruz. Bu konular üzerinde ciddi durulmalı ve uzlaşma sağlanmalı. Oluşturulacak komiteler de ciddi olmalı, sonradan lağvedilmemeli” ifadesini kullandı.

Taraflar arasında güven sorununun aşılmaya başladığını vurgulayan İsmail, “Müzakerelerin başarıya ulaşması adına ABD gibi büyük bir devletin arabulucu olması çok önemli. Yine ABD taraflara herhangi bir dayatmada bulunmuyor. Sadece anlaşılan konularda garantörlük üstleniyor. Taraflar da bu manada ABD’nin gözlemci rolünü kabul etmiş durumda” diye konuştu.

Görüşmelerin ilk aşamasının önemine değinen PDK-S’li Muhammed İsmail, “En önemli aşama siyasi gündemin birleştirilmesiydi ki biz bunu aştık” dedi.

“Taraflar arasında güven oluştu”

PYNK bileşenlerinden Suriye Kürt Sol Partisi Genel Sekreteri Salih Gedo da, “6 yıl aradan sonra ilk defa taraflar arasında bu düzeyde görüşmeler oluyor. Yavaş yavaş güven köprüsünü oluşturuyoruz, sonuç almak için tartışıyoruz” dedi.

ENKS heyetinde yer alan Faysal Yusuf da, “2014’teki Duhok Anlaşması temelinde görüşüyoruz. Ortak bir yönetim heyeti oluşturmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlk turun ardından ortak açıklama yapılmıştı

ENKS ve PYD öncülüğündeki PYNK,16 Haziran’da yaptıkları ortak açıklamada, görüşmelerin ilk turunun başarıyla sonuçlandığını açıklamıştı.

DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi ile ABD’nin Uluslararası Koalisyon’daki Danışmanı William Robak’ın da hazır bulunduğu basın toplantısında taraflar “2014 Duhok Anlaşması’nın (Yönetim, Ortaklık, Güvenlik ve Savunma) maddelerini her iki heyet arasındaki görüşmelerin temeli olarak kabul edildiğini” beyan etti.

Açıklamada, anlaşmanın Kürt birliğinin ilk tarihi adımı olduğu belirtildi.

“Daha büyük bir anlaşma ile tüm Suriye halkları ve Kürt halkının menfaatlerini koruyacak pratik ortaklığın tarihi adımı olmuştur” denilen açıklamada, görüşmelerin başından beri arabulucu olan taraflara teşekkür edildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile Kürt Ulusal Birliği Partileri heyetleri, 16 Haziran günü gerçekleştirdiği görüşmeyle Kürt ulusal birliğinin sağlanması amacıyla yürütülen diyalogların ilk aşamasını tamamladı. Heyetler bir ortak siyasi görüşe varmış ve 2014 Dihok Anlaşması’nın (Yönetim, Ortaklık, Güvenlik ve Savunma) maddelerini her iki heyet arasındaki görüşmelerin temeli olarak kabul etmiştir. Kısa bir süre içerisinde yeni bir genel anlaşma imzalanacaktır.

Her iki heyet Suriye’de Kürt birliği ve ortaklığına vurgu yapmış ve bu adım, daha büyük bir anlaşma ile tüm Suriye halkları ve Kürt halkının menfaatlerini koruyacak pratik ortaklığın tarihi adımı olmuştur.

Her iki heyet bu adımı, başta IŞİD’e karşı tüm dünya adına yürüttükleri onurlu mücadelede canlarını feda eden Rojava şehitleri ve gazileri ile aileleri olmak üzere Suriyeli gençler uğruna atmıştır.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi ile ABD’nin Uluslararası Koalisyon’daki Danışmanı William Robak sponsorluğunda ulaştığımız bu anlaşma, Kürt birliğinin ilk tarihi adımı olmuştur. Suriye’de Kürt birliğinin sağlanması amacıyla üstlendiği inisiyatif için sayın Mazlum Ebdî ile Kürt birliğinin sağlanması için destek veren ve emek harcayan sayın Başkan Mesud Barzani ve Güney Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’ye teşekkür ediyoruz. Ayrıca Kürt birliğinin sağlanması ve tüm halk ve inançların haklarının garanti altına alındığı çok renkli ve demokratik bir Suriye için güçlü destek sunan ABD’ye teşekkür ederiz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı