Kurdistan

Rojava yönetiminden Şam’ın ‘HSD İsrail ile koordinasyon içinde’ iddialarına yanıt

Rojava Özerk Yönetimi, Şam rejimini iç kriz çıkarmak ve kamuoyunun dikkatini doğruluğu ve güvenilirliği olmayan meselelere yönlendirmekle suçladı.

Özerk otorite dün resmi hesabından yaptığı açıklamada “Rejimin geleneksel dili kullanma ve varsayımsal bir komplodan bahsetme üzerine ısrarı, sorumluluk ve görevlerinden açıkça kaçıştır” ifadelerine yer verdi.

Bu çıkış, Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın İsrail’in Doğu Suriye’deki İran mevkilerini bombalaması ardından, geçtiğimiz çarşamba günü hem Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri hem de Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanı’na yazdığı bir mektupta yöneltilen suçlamalara yanıt olarak geldi.

Mektupta, “İsrail’in saldırısı, Suriye Demokratik Güçleri isimli ayrılıkçı terörist milislerin Hesekê, Rakka ve Deyr ez Zor’da Suriye halkına karşı terörist, suçlu ve baskıcı uygulamalarını sürdürdüğü bir dönemde geliyor” denilmişti.

Özerk Yönetim Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Abdulkerim Omer, “iradelerinin, siyasi ve askeri kararlarının bağımsızlığını” vurguladı.

Aynı zamanda “rejimin bu ve benzeri politikalardan, çözümü ve diyalogu engelleyip krizi daha da derinleştiren bu dilden kurtarılması” gerektiğini ifade eden Ömer, Şam’ın Rakka’nın kuzey kırsalındaki Ayn İsa kasabasında artan hamlelerine dikkat çekti.

Omer, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Rejim, daha fazla Suriye toprağı verilmesi için Türk güçleriyle iş birliğinde bulundu. Biz ise inandığımız hedefler ve ilkeler dahilinde çalışmaya olan bağlılığımızı, demokratik, çoğulcu, ademi merkeziyetçi bir Suriye arayışımızı koruyoruz.”

Dün Facebook sayfasından Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere üç dilden yaptığı açıklamada Kürt taraflar arasındaki görüşmelere destek veren Şam’daki ABD Büyükelçiliği de şunları aktardı:

“Kürt-Kürt diyalogunu destekleyen ABD, bu görüşmelerin ilerlemesini dört gözle bekliyor. Bu tartışmalar, tüm Suriyeliler için daha parlak bir gelecek sağlamaya yönelik 2254 sayılı BMGK kararı kapsamındaki daha geniş siyasi süreci destekliyor ve tamamlıyor.”

(Şarkul Avsat)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu