DÜNYA

Reqalı aşiretler: QSD bölgenin tek meşru gücüdür

Suriye Gelecek Partisi öncülüğünde gerçekleştirilen panelde Reqalı kanaat önderleri bir araya geldi. QSD’nin bölgenin tek meşru gücü olduğunu ifade eden kanat önderleri, bölge güvenliğini tehdit edenlere karşı herkesin dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Suriye Gelecek Partisi Reqa Meclis “Aşiretlerin demokratik ve ahlaki yöntemle sorunların çözümündeki rolü”  sloganıyla bir panel düzenledi. Panele Reqa’daki kanaat önderleri, MSD Eş Başkanlık Komite üyesi Hesen Mihemed Eli ve çok sayıda kişi katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan panelde konuşan MSD Eş Başkanlık Komite üyesi Hesen Mihemed Eli, aşiretlerin güvenlik, huzur ve bölgenin gelişimi üzerindeki etkisinden bahsetti.  Bölge üzerindeki kirli planlar karşısında herkesin dikkatli olması gerektiğini dile getiren Mihemed Eli, bazı tarafların aşiretler arasında fitne çıkarıp bölgenin güvenliğini tehlikeye atmak için provokasyon yaptığını kaydetti.

Yapılan konuşmalardan sonra Şeyh Eli El-Tayi panelin sonucunda hazırlanan metni okudu. BM’nin 2254 sayılı kararının uygulanması çağrısında bulunan El-Tayi, her türlü işgal girişiminin karşısında olduklarını ifade etti.

Demografik yapının değiştirilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan El-Tayi, yerinden edilen herkesin topraklarına geri dönmesi gerektiğini dile getirdi

El-Tayi, toplumsal kriz, cinayet, tecavüz, hırsızlığı ret ettiklerini kaydederek şu önerileri sundu:

-Şiddet ve terörün her türlüsü karşısında mücadele edilmelidir. Diyalog yolları her zaman açık tutulmalıdır.

-Yıkılan yerler onarılmalıdır. Ruhsat alma işlemleri kolaylaşmalıdır.

-İstihdam alanları yaratılmalıdır.

-Toplumsal duyarlılık için kongre ve paneller düzenlenmelidir.

-Çocuklar üzerindeki şiddetin bitmesi için çalışma yapılmalıdır.

Ekonomi çalışmalarının desteklenmesi için tüm aşiretlerin üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getiren El-Tayi, komünal yöntem ile ekonominin güçleneceğini dile getirdi. Türk devletinin Hesekê suyunu kesmesi ve bunun gibi suçlarının da kınayan El-Tayi, Türk devletinin uluslararası yasaları ihlal ettiği vurgulandı.

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu