Kurdistan

QSD Sözcüsü Gabriel: Türkiye yeni işgal saldırılarına hazırlanıyor

QSD Sözcüsü Kino Gabriel, Türk devletinin işgal tehditlerini sürdürdüğünü ve varılan tüm anlaşmalara rağmen yeni bir saldırının hazırlığında olduğunu söyledi.

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 9 Ekim 2019 tarihinde DAİŞ/El Nusra artığı çete gruplarıyla birlikte işgal saldırılarında bulunan Türk devleti, varılan tüm ateşkes anlaşmalarına rağmen bölgeye dönük saldırılarını ve askeri sevkiyatı sürdürüyor.

Türk devletinin saldırılarına ilişkin ANHA’ya konuşan Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Sözcüsü Kino Gabriel, işgalci ordunun saldırılarının durdurulması için varılan tüm anlaşmalara ve Koronavirüs nedeniyle yapılan küresel ateşkes çağrılarına rağmen saldırı ve işgal alanlarına askeri sevkiyatı sürdürdüğü bilgisini verdi. Türk ordusunun Eyn Îsa hattına yoğun sevkiyat yaptığını aktaran Gabriel, “Türk devleti bölgedeki saldırılarını yoğunlaştırırken, işlediği suçlarada sürekli olarak yeni suçlar ekliyor. Bu yüzden her daim olası bir saldırıya karşı tetikte kalıyoruz. Türkiye, son dönemde QSD’nin 2019 yılının Ekim ayında varılan ateşkes anlaşmasını ihlal ettiği yönünde iddiaları öne sürüyor. Bu iddialar da yeni bir işgal saldırısının bahanesidir. Türkiye’nin yeni bir işgal saldırısı muhtemel dışı değildir. Hazırlıkları var” diye konuştu.

‘ABD VE RUSYA İLE KOORDİNASYON HALİNDEYİZ’

Gabriel, 2019 Ekim ayında ateşkes için anlaşma sağlanan güçlerle koordinasyonlarının devam ettiğini belirterek, “Bu güçler de uluslararası koalisyon, ABD ve Rusya’dır” dedi. Söz konusu güçlerle yürütülen koordinasyonla Türk devletinin bölgede işlediği suçlar ve bulunduğu ihlalleri belgelediklerini aktaran Gabriel, “Ayrıca bu koordineyle Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’de olası bir askeri hareketliliğinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE SUÇ İŞLİYOR’

Koronavirüs salgını nedeniyle yapılan küresel ateşkes çağrılarına dikkati çeken Gabriel, “QSD olarak bu çağrılara göre hareket edeceğimizi duyurduk ve sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Ancak Türk devleti, topçu atışları ve insansız hava araçlarıyla yaptığı bombardımanlarla halen suç işliyor” ifadelerini kullandı.

Türk devletinin olası bir yeni saldırısının büyük tehlikeler yaratacağını vurgulayan Gabriel, saldırıların göç ve yıkım dışında dünyanın Koronavirüs’e karşı verdiği mücadeleye de olumsuz etki yapacağını söyledi.

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı