Kurdistan

PKK’li Hogir Med’den Gare açıklaması: Kendi askerlerini öldürdüler

Med, “Çevrelerini görebilmek için doğayı tahrip ettiler, birçok ağacı kestiler. Görüntülerden de görülüyor, ağaçlar daha yeni kesilmişler” iddiasında bulundu.

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Gare Dağı’na Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 10-14 Şubat tarihlerinde düzenlenen hava ve kara harekatının ardından, PKK’nin alıkoyduğu 13 asker, polis ve istihbaratçı hayatını kaybederken “başarısız rehine operasyonu” tartışmaları da devam ediyor. AKP hükümeti 13 kişinin PKK tarafından öldürüldüğünü öne sürerken, PKK’den yapılan açıklamada “Üç gün boyunca gelişen ağır bombardımanlar, kamp dışında ve içinde gelişen yoğun çatışmalar elimizde esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirmesine yol açmıştır” dendi.

Garê’de yaşananlara ilişkin dikkat çekici bir açıklama da o gün çatışma bölgesinde olan PKK’li Hogir Med’den geldi. ANF’ye konuşan Hogir Med “Burada büyük bir katliama giriştiler, askerlerini kendi elliyle katlettiler. Onları siviller olarak tanıtmaya kalkışmalarına rağmen gerçek böyle değil” dedi.

Med yayınlanan videoda etrafı gösterirken, harekatta varil bombası kullanıldığını da söyledi.

“10 Şubat tarihinde Garê alanında ‘Kartal Pençesi 2’ adıyla geniş bir operasyon düzenlendi. İlk başta onlarca savaş uçağı ile dönemin en gelişmiş tekniğiyle tüm alanı bombaladı” diyen Med, bölgenin erken saatlerde Kobralarla da bombalandığını söyledi.

16 kişinin hayatını kaybettiği açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını öne süren Med, “Birkaç üst düzey askerlerinin öldüğünü kendileri aktardı ancak bu gerçeği yansıtmıyor. Kayıpları daha fazladır. Türkiye her zaman yalanlarla kamuoyunu ve kendi toplumunu kandırmaya çalışmıştır. İstedikleri sonucu elde edemedikleri için ‘bölgesel bir operasyondu, Kandil’e yönelik provaydı’ diyerek bunun üstünü örtmeye çalıştı. Böylece çarpıtmaya çalıştılar” dedi.

‘KENDİ ASKERLERİNİ ÖLDÜRDÜLER’

Med, askerlerin PKK tarafından öldürülmediğini belirterek asker, polis ve MİT’çilerin TSK’nin gaz kullanımı ve bombardımandan dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

Med, “Çevrelerini görebilmek için doğayı tahrip ettiler, birçok ağacı kestiler. Görüntülerden de görülüyor, ağaçlar daha yeni kesilmişler” dedi.

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu