Kurdistan

Papa Francis’e Erbil’de görkemli karşılama

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis başkent Erbil’e görkemli bir törenle karşılandı.

Papa, havalimanında Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani, tüm bakanlar, dini temsilciler ve ilahi okuyan koro tarafından karşılandı.

Kürdistan’ın bütün ulusal ve dini bileşenlerinin kıyafetlerini giyen karşılama korosu, ellerinde barışı simgeleyen zeytin dallarıyla Papa’ya sevgi gösterisinde bulundu.

Mesud Barzani: Papa’yı Kürdistan Bölgesi’nde ağırlamaktan onur duydum

Başkan Mesud Barzani, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’i Kürdistan Bölgesi’nde ağırlamaktan onur duyduğunu belirtti.

Twitter hesabından açıklama yapan Başkan Mesud Barzani, “Papa Hazretleri Kürdistan’a hoş geldiniz” dedi.

Başkan Barzani, “Zat-ı âlilerinizin Irak ve Kürdistan Bölgesi ziyareti gerçekten de tarihidir ve barış içinde birlikte yaşamanın asil mesajını taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Başkan Barzani, Papa ile bugünkü görüşmesinin fotoğrafını paylaşarak “Papa’yı bugün Erbil’de ağırlamaktan onur duydum. Papa Francis’in Kürdistan Bölgesi ziyareti, aslında ortak değerlerimiz olan barış, bir arada yaşama ve hoşgörünün kanıtıdır” dedi.

Başkan Barzani ve Papa Francis başkent Erbil’de bir araya geldi.

Papa görüşmede, “Kürdistan’ı unutmadım. Sizin ve Başbakanınızın Vatikan ziyaretini unutmadım. Sizin ve Başbakanınızın daveti üzerine Kürdistan’a geldim” dedi.

“Farklılıkları koruduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum” diyen Papa, “Siz sadece beni değil, tüm Hristiyanları karşıladınız. IŞİD’le mücadele sürecinde Hristiyanları korudunuz. Burası Hristiyanların evi oldu” ifadelerini kullandı.

Papa, farklı din ve uluslara mensup kişilerin korunması ve Kürdistan Bölgesi’ndeki barışçıl birlikte yaşam ortamından ötürü Başkan Barzani’ye teşekkür etti.

Papa Francis’den Başkan Barzani’ye: Hristiyanları koruduğunuz için teşekkür ederim

Papa Francis ile Başkan Barzani arasında yapılan görüşmede Papa, Başkan Barzani’ye Hristiyanları koruduğu ve Kürdistan Bölgesi’nde barınmalarına yardımcı olduğu için teşekkürlerini sundu.

Erbil Uluslararası Havalimanı’nda Papa ile bir araya gelen Başkan Barzani, Kürdistan Bölgesi’ndeki Hristiyan topluluğunu koruduğu için başkan Barzani’ye teşekkür etti.

Papa Francis konuşmasının bir başka bölümünde Başkan Barzani’ye şunları söyledi: “Tüm bileşenleri koruduğunuz için teşekkür ederim. Siz sadece beni değil, tüm Hristiyanları karşıladınız. IŞİD’le mücadele sürecinde Hristiyanları korudunuz. Burası Hristiyanların evi oldu.”

Papa Francis, “Başbakanınızın Vatikan ziyaretini unutmadım. Sizin ve Başbakanınızın daveti üzerine Kürdistan’a geldim” dedi.

Başkan Barzani, Papa Francis’i tüm bileşenler adına karşıladığını belirterek “Kürdistan Bölgesi’ne ziyaretiniz bizim için çok değerlidir” dedi

Ezdi Miri Temsilcisi: Papa’nın Laleş’i de ziyaret etmesini isterdik

Dünya Ezdiler Mirinin Temsilcisi Mîr Cewher Elî Beg, Papa’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne ziyaretinin tarihi bir adım olduğunu, Ezdilerin kutsal mekanı Laleş Mabedini de ziyaret etmesini umut ettiklerini söyledi.  

Papa’nın ziyaretini BasNews’e değerlendiren Dünya Ezdiler Miri Mîr Hazim Tehsîn Beg’in Temsilcisi Mîr Cewher Elî Beg,  Papa’nın Irak ve Kürdistan ziyaretinin tarihi ve önemli bir olduğunu  söyledi.

Mîr Cewher Elî Beg, “Papa’nın Laleş İbadethanesi ve Ezdi kamplarını ziyaret etmesini isterdik. Çünkü, Ezdiler Irak’ta büyük bir zulüme uğradılar ve büyük bir felaket yaşadılar” dedi.

Mîr Cewher Elî Beg Papa’nın ziyaretinin Kürdistan’daki dinler arası  barış ve hoşgörü kültürünün güçlenmesine büyük bir katkı sağlayacağını kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu