Kurdistan

PAK: PKK, Peşmerge Güçleri’ne yönelik saldırılarını durdurmalı

PAK, PKK’nin dün Peşmerge Güçleri’ne yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı kınayarak, “Savaş politikaları Kürtlere zarar veriyor” açıklamasında bulundu.

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), PKK’nin dün Peşmerge Güçleri’ne yönelik düzenlediği saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada “PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki silahlı faaliyetleriyle Türkiye’nin saldırı ve planlarının önünü açtığı” belirtildi.

Açıklamada, PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki silahlı faaliyetlerine derhal son vermesi gerektiği, bölgeyi kendisi ve Türkiye için bir savaş alanı olarak kullanmaya hakkı olmadığı ifade edildi.

Açıklamanın devamında, “PKK, Kürdistan Bölgesi’nin Parlamentosunu, Başkanlığını, Hükümetini ve Peşmerge Güçleri’nin meşru egemenliğini tanımalı ve seçimlerine saygı göstermelidir. PKK, Şengal ve Kerkük başta olmak üzere Irak Anayasası’nın 140. maddesine göre alınan kararlar doğrultusunda hareket etmelidir. PKK, Peşmerge Güçleri’ne yönelik saldırılarını durdurmalı” denildi.

Kürdistan Bölgesi yetkililerinin PKK ile savaşmamak için ellerinden geldiği bütün çabayı gösterdiklerini vurgulanan açıklamada, PKK’nin ise Peşmerge ile savaşmak için zemin hazırladığı bunun da Türkiye ile İran’ın işine yaradığı kaydedildi.

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nin bütün yetkili mercileri ve tüm partilerinin bir an önce toplanması çağrısını yapılarak, “PKK’nin saldırılarına ve Türkiye, İran ve Bağdat’ın planların karşı ortak bir ulusal politika ve tutum belirlemeli. Sorun sadece bir iki parti meselesi değildir. Planlar Kürdistan Bölgesi’nin başarısına yöneliktir” ifadeleri kullanıldı.

Son olarak PKK’nin silahlı mücadelesinin Kürtlere zarar verdiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“PKK, savaş politikasıyla Türk devletinin planının önünü açıyor. PKK’nin silahlı mücadelesi artık Kuzey, Güney, Batı ve Doğu Kürdistan’ın milli davasına büyük zarar verdiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle PKK’nin silahlı mücadeleyi durdurması için tüm Kürt ve Kürdistanlılar PKK’nin silahlı mücadelesine karşı ortak tavır almalıdır.”

ENKS: PKK, Kürdistan Bölgesi’nin yasalarına saygı duymalı

Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS), PKK tarafından dün düzenlenen ve 5 Peşmerge’nin şehit düştüğü, 7 Peşmerge’nin de yaralandığı saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı.

ENKS Genel Sekreteri tarafından yapılan açıklamada, PKK’nin Peşmerge Güçleri’ne yönelik saldırısı kınanarak, örgütün Kürdistan Bölgesi’nin yasalarına saygılı olması, Bölge’nin güvenliğine ve istikrarına zarar vermemesi gerektiğini belirtti.

ENKS, bütün Kürt partilerinin PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nin içişlerine müdahale etmesine karşı tavır alması gerektiğini belirterek, PKK’nin Bölge’nin güvenlik ve istikrarını zedeleyen eylemlerini kınamaya çağırdı.

ENKS açıklamasında ayrıca, Türkiye’nin ve PKK’nin kendi iç savaşını Kürdistan Bölgesi’ne taşımaması gerektiğini vurguladı.

Açıklamanın sonunda ENKS, şehit olan Peşmergelerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

Ne Olmuştu?

PKK, dün sabah saatlerinde Duhok’un Amedi ilçesi sınırlarındaki Metina Dağı’nda göreve giden Peşmerge mühendis timine düzenlediği saldırıda 5 Peşmerge şehit düşmüş, 7 Peşmerge de yaralanmıştı.

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Bravo rojevakurdistan cok “tarafsiz” bir habere imza atmissiniz. Henuz resmi olarak KDP bile PKKnin pesmergeye saldirisindan bahsetmezken, yine PKK boyle bir saldiri gerceklestirmedigini, olayin bagimsiz uzman bir heyet tarafindan incelenmesi gerektigini soylerken ve tum belirtiler isgalci Turk devletinin bir hava saldirisi olduguna isret ederken sizin yaptiginiz habere bakin ve utanin.PKK ye dusman PAK´in ve ENKSnin aciklamalarini da eklemissiniz ustelik. Bu yaptiginizin adi gazetecilik mi oluyor simdi? Yaziklar olsun.

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: