Kurdistan

Özerk Yönetim: Suikastlarla halklar arasında fitne çıkarılmak isteniyor

Yönetimi, “Derazor’da meydana gelen bu olayın amacı halklar arasında fitne çıkarmaktır. Bu cinayetin ardında Özerk Yönetim projesinin düşmanları vardır ve cinayeti, Özerk Yönetim ile QSD’nin üzerine atmak istiyorlar.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, resmî sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, El Igêdat aşireti şeyhine yapılan saldırının, bölge halkları arasında fitne çıkarmak, ortak yaşamı ve halkların kardeşliğini bozmak amacıyla yapılan güvenlik ve istikrarı bozma girişimi olduğunu belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 “Demokratik Suriye Güçleri (QSD), DAİŞ hücreleri ve projelerimizin karşıtları olan işbirlikçilerini bitirmek için Derazor’da Terörü Bitirme Hamlesi’nin ikinci aşamasını gerçekleştirmiş ve çok sayıda hücre üyesini yakalamıştır. Fakat böyle bir dönemde istihbarat örgütleri tarafından yönlendirilen teröristler, önemli Arap aşiretlerinden olan Derazor’daki El Igêdat aşireti şeyhi İbrahim Halil Cedan El Hefel’i hedef almış, aynı arabada şoförüyle beraber El Meşter Hemud Cedan El Hefel şehit olmuş, şeyh İbrahim Halil ise yaralanmıştır.

Özerk Yönetim olarak El Igêdat aşireti mensubu halkımıza ve El Hefel ailesine başsağlığı diliyor, şeyh İbrahim El Hefel’e sağlık ve selameti diliyor, dış ajandaların yönlendirmeleriyle yapılan korkak terör saldırısını kınıyoruz.

Özerk Yönetim projesi düşmanı olan kimi çevreler, bu saldırıyla Özerk Yönetim ve QSD’yi, bu terör olayıyla suçlamak istemektedir. Bununla birlikte bu olayın, Kuzey ve Doğu Suriye’deki tüm bileşenleri hedef almak amacıyla yapılan, ortak yaşam ve halkların kardeşliğini bozmaya yönelik başarısız bir girişim olarak görüyoruz.

Bu terör yöntemi yeni değildir. Daha önce de Reqa’nın sembol aşiretlerinden El Evadile’nin şeyhi Beşir Faysal El Hivedi ve El Boesaf aşireti şeyhi Ubeyd El Helef El Hasan hedef alınmıştı. Şimdi de Derazor’daki sembol aşiretler ve yurtsever şahsiyetler hedef alınmaktadır.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak, askeri ve güvenlik güçleriyle bu terör hücrelerini bölgede bitireceğimizi belirtiyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye halklarına, Suriye’yi demokratik, ademi merkeziyetçi, herkesin hakkını güvence altına alan bir ülkeye dönüştürmek için, halklar arası birlik çalışmalarını sürdüreceğimize dair sözümüzü yineliyoruz. Özerk Yönetim, bu saldırıları gerçekleştirenleri cezasız bırakmayacaktır.”

ABD’den Deyr ez Zor’da Arap aşiret liderlerine yönelik saldırılara kınama

 

ABD’nin Şam Büyükelçiliği, Deyr ez-Zor’daki Akidet aşiretinin şeyhlerine yönelik saldırıyı kınadı.

ABD’nin Şam Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Akidet aşireti şeylerine başsağlığı dileğinde bulunulurken, saldırı kınandı.

Sivillerin katledilmesinin kabul edilmeyeceğinin kaydedildiği açıklamada, bu tür eylemlerin Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye’de siyasi çözüm kararını baltaladığı belirtildi.

Pazar günü Deyr ez-Zor’un doğu kırsalındaki el-Havayic köyünde, Akidet kabilesi şeylerinden Şeyh Mutşir el-Hammud el-Ced’an ve Şeyh İbrahim el-Halil el-Abbud el-Ced’an, araçlarında hareket halindeyken kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırıya uğramıştı.

Saldırıda Şeyh Mutşir ile araç şoförü olay yerinde hayatını kaybetmiş, Şeyh İbrahim ise yaralanmıştı. Cumartesi günü ise Akidet aşiretinin kanaat önderi Süleyman El-Kessar Buseyra ilçesindeki evinin önünde uğradığı saldırı sonucu öldürülmüştü.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı