Kurdistan

Özerk Yönetim: Antakya senaryosu canlandırılmak isteniyor

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eş Başkan Yardımcısı Hemdan El-Ebid, işgalci Türk devletinin işgal altındaki bölgelere bir milyon Suriyeli mülteci yerleştirerek, bölgelerin bağlantısını kesmek istediğini söyledi.

İşgalci Türk devleti, Efrîn’i işgal ettikten sonra bölge sakinlerini zorla göç ettirme politikası izleyerek, yüz binlerce insanı yerinden etti. Yerinden ettiği insanların evlerine çete ailelerini yerleştirdi.

İşgalci Türk devleti, uluslararası toplumun sessizliğini fırsat bilerek, şimdi ise bir milyon Suriyeli mülteciyi işgal altındaki bölgelere yerleştirmek istiyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eş Başkan Yardımcısı Hemdan El Ebid, işgalci Türk devletinin topraklarını genişletmek ve İslam dinini kullanarak Ortadoğu’yu kontrolü altına almak için çalıştığını söyledi.

İşgalci Türk devletinin, Suriye halkını temsil ettiğini iddia eden Suriye muhalefetini yanına çektiğini söyleyen Hemdan El-Ebid, Türk devletinin dizayn amaçlarını adım adım gerçekleştirdiğine vurgu yaptı.

‘DEVRİMCİYİM DİYENLER GRUPLAŞARAK ÇETELEŞTİ’

Ebid, “İlk başlarda kendini devrimci olarak tanımlayanlar sonrasında gruplaşarak çeteleşti. Suriye halkını temsil ettiğini iddia eden gruplar da sadece kendi çıkarlarını temsil ediyorlar” dedi.

Humus, Dera ve Şam’da yaşayan grupların çözümü kabul etmediğini belirten Hemdan El- Ebid, “Gruplar İdlib’e, kuzey Halep’e ve kuzey Hama’ya nakledildikten sonra, Türk devletinin çıkarlarına hizmet eden terörist grupların üssü haline geldi” şeklinde konuştu.

Türk devletinin, “Ulusal güvenlik” adı altında bölgeyi işgal etmeye çalıştığını ifade eden El-Ebid, bu kelimenin amacının Antakya senaryosundaki gibi bölgelerin iletişimini kesmek ve Türk topraklarına bağlamak olduğunun altını çizdi.

El-Ebid, “Şam’la anlaşmayı reddeden gruplar Libya’da, Türk devletinin elinde Avrupa’ya karşı baskı aracı olarak kullanılıyor. Bu gruplar Türk devletinin çakarlarına hizmet ediyor” şeklinde konuştu.

Özerk Yönetim olarak silahtan yana olmadıklarını diyalog ile çözüm arayışları içerisinde olduklarını ifade eden El-Ebid, çözümün dış güçlerde değil Suriye topraklarında yaşayan hakların Suriye-Suriye diyaloguna katılmaya teşvik edilmesinde olduğunu vurguladı.

‘AMAÇ AVRUPANIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK’

Türk devletinin, işgal altındaki bölgelere bir milyon Suriyeli mültecinin yerleştirilmesini Avrupa’yı güvende tutma politikası olduğunu söyleyen Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eş Başkan Yardımcısı Hemdan El-Ebid, şunları söyledi: “Amaç Avrupa’yı rahat ettirmek ve gelen mültecilerden kurtulmak. Bu karar Şam hükümetinin onayıyla Irak’taki güvenlik toplantısında alındı.”

Türk devletinin ikinci hedefinin gelecekte Antakya gibi, referandum yaparak bu bölgeleri de Türk topraklarına katmak olduğuna dikkat çeken El-Ebid, “Katar ve Kuveyt tarafından yapılacak sömürge evlerine bir milyon Suriyeli mülteciyi yerleştirme projesi kabul edilemez. Bu aynı zamanda uluslararası yasalara aykırıdır” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

ANHA

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu