Video

Özbekistan Başbakanı Danışmanı Khairiddinov Rojava da

Özbekistan Başbakanı Danışmanı Mehriddin Khairiddinov Kuzey ve Doğu Suriye’yi ziyaret etti. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkileri Dairesi tarafından karşılanan Khariddinov, bölgenin durumu ve Türk devletinin saldırılarının etkilerine ilişkin bilgi aldı.

Özbekistan Başbakanı Danışmanı ve Eski Moskova Başkonsolosu Mehriddin Khairiddinov, Kuzey ve Doğu Suriye’yi ziyaret etti.

Qamişlo’da Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yöentimi Dış İlişkileri Dairesi’ni ziyaret eden Khairiddinov,  Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi Eş başkanı Abdulkerim Umer, Yardımcısı Fener Giêt ve Yönetim Kurulu üyeleri Sena Deham ile Hiner Bijo tarafından karşılandı.

Görüşmede, özellikle Özerk Yönetim bölgeleri başta olmak üzere Suriye’nin genel durumu hakkında konuşuldu.   Taraflar Suriye krizinin uluslararası kararlara uygun bir şekilde çözülmesinden yana olduklarını belirtti.

Abluka altında bulunan Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinde karşı karşıya kalınan insani ve lojistik zorluklara dikkat çeken Abdulkerim Umer, Til Koçer Sınır Kapısı’nın kapatıldığını hatırlatarak,  Sezar Yasası’nın ekonomi üzerindeki etkilerine ilişkin konuştu.

Her iki taraf uluslararası kamuoyunun koronavirüsle mücadele için Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine tıbbi malzeme ve insani yardım sağlayarak sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğine işaret etti.

İşgalci Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye halklarına yönelik saldırılarına dikkat çekilen görüşmede,  işgal edilen bölgelerde cinayet, kaçırma, hırsızlık ve talan suçlarının devam ettiği belirtildi.

Görüşmede zorla evlerinden göç ettirilen ve Kuzey ve Doğu Suriye’deki kamplara yerleştirilen göçmen ailelerin yaşadığı trajedi,  DAİŞ çetelerinin ailelerinin Hol ve Roj kamplarındaki uygulamaları konuşuldu.

Taraflar ilişkileri güçlendirme konusunda hem fikir olduklarını kaydetti.

Özbek heyetinin bazı Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi kurumlarını ziyaret etmesi bekleniyor.

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Aynı kategoride
Kapalı
Başa dön tuşu