Hasan Bildirici

Oya Baydar’ın yanılgıları ve kadınların çıplak aranması

Cezaevlerinde kadınların çıplak aranmasını sorun edenlere karşı AKP ve MHP faşist ittifakı, faşist bir kadın görevlisini devreye soktu. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Bir kadını çıplak arayacaksın, dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder, bir sene beklemez. Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez” diye açıklamalarda bulunarak; Çıplak aranmayı içine atan herkesi, açıklamaktan utanan veya açıklamaktan bir sonuç alamayacağını bilen her kadını, onursuz ilan etmekle kalmadı, “çıplak arama suçunu türbanının ve eteğinin altına gizledi.“Bütün milliyetçiler iyidir,” “Bütün AKP’liler iyidir, “Bütün Türkler iyidir”in bir başka versiyonu olan “bütün kadınlar iyidir”in savunucuları, kadınların çıplak aranmasını bizzat yapan, buna gözcülük eden ve bunu savunan faşist kadınların bu suçunu, suçlu kadınların üstünden alarak: “Ama bunlar erkek egemen anlayışa hizmet eden kadınlardır,” dediler. Böyle demekle, kadını ve erkeğiyle suç işleyen toplumun bir kesiminin sürekli işlediği benzer suçları cinsiyet ayrımı adı altında gözden kaçırdılar.

Avrupa’ya çıktıktan sonra Avrupalıların kadın ve erkek ayrımı yapmadıklarını, kadın suçlarını erkeklerin üzerine atmadıklarını gördüm. Avrupalılar faşizmi yargılarken, faşizme hizmet etmiş kadınlarını da yargıladılar. Kadın erkek arasındaki eşitsizliği asgari düzeye indiren Avrupa yasaları suçlarda artık duygusal takılan cins ayrımı mazeretini kabul etmiyor. Hitler’e hizmet etmiş ismi bilinen bütün kadınlarını yargıladı Almanya.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarından önceki ve sonraki devlet ve toplum suçlarından dolayı yagılanmış tek kadın yoktur Türkiye’de. Soykırım ve toplu katliam suçlarından dolayı yargılanan da yoktur. Oysa bir çok kadın görevli vardı bu suçlarda. Bu suçları işlemiş erkeklerin kadınları ve kızları vardı. Onların da bu suçlara bir itirazı olmadı.

O nedenle hep söyledim ve söylemeye devam edeceğim: Türk rejimi ve toplumu kadını ve erkeğiyle suçludur.

Bir toplumun erkekleri kötü, kadınları iyi olamaz. Bir toplumun kadınları kötü, erkekleri iyi olamaz. İyilik ve kötülük kadın ve erkek tarafından ortaklaşa beslenir.

Şehvet düşkünü erkek alçaklığının işlediği kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet; iktidar ortaklığında kadının işlediği bütün suçları kilimin altına süpürdü. Halbuki ikitidar adına bir kadın açıkça, çırılçıplak hale getirilmiş işkence altındaki kadınları onursuzlukla suçluyor. Bu kadını ve erkeğiyle Türkiye faşizminin yaptığı bir iş bölümüdür.

Türkiye’de en fazla “faili meçhul cinayet” Tansu Çiller’in başbakan, Meral Akşener’in içişleri bakanı olduğu dönemde işlendi. Erdoğan iktidarını Emine Erdoğansız nasıl düşünebilirsiniz?

Emine Erdoğan’dan bu kadar destek almasa ve Emine Hatun’un ev içindeki aynasında kendisini sınamasaydı Recep Erdoğan bu kadar insanlık suçu işleyebilir miydi?

Yetmez ama Evet” dediği için pişmanlık duyduğunu açıklayan Oya Baydar; kadınların çıplak aranması suçunu örten ve çıplak aranan kadınları onursuzlukla suçlayan AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’i eleştirirken, “sizi onurlu biri bilirdim,” dedi. “Yetmez ama evet” diyerek AKP iktidarının kalıcılaşmasında rol aynayan Oya Baydar’ın AKP’li Özlem Zengin’le ilgili “onur” açıklaması tam bir Ortadoğu davranışı. Özlem Zengin’in neyini ve hangi yanını onurlu bilirdiniz Oya Hanım?

İktidar öncesi Türban mücadelesini mi?

Evet konu türban mücadelesi. Oya Baydar şöyle yazmış:

Yıllar önce özgürlükçü, cesur, onurlu, pırıl pırıl bir genç kadın olarak tanımıştım sizi. Şimdi üzülüyorum; hem insanî vicdanî değer yitimine uğramış olan sizin için, hem de bir kez daha hayal kırıklığına uğrayan kendim için

Yirmi yıl kadar önceydi, siz Kanal 7’de program yapıyordunuz Özlem Hanım. Mağdurun dilini konuşuyordunuz. Haktan, adaletten, özgürlüklerden, ille de kadın haklarından konuşurdunuz konuklarınızla. Başörtüsü yasakları, örtülü oldukları için üniversiteye sokulmayan genç kızlarımız, toplumda ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören Müslüman muhafazakâr kesimler, özellikle de kadınlar….”

Türbanı kullanarak kadınların iktidara gelmiş olmasını daha anlayamamış Oya Hanım!

Türban, Türk İslam anlayışının iktidara getirilişinin sembolüdür Oya Hanım.

Türban sorununu ortaya atan kadınlar bu anlayışın iktidara getirilmesinde ileri bir müfreze olarak görev aldılar Oya Hanım!

Siz nasıl “yetmez ama evet” diyerek AKP iktidarının kalıcılaşmasında ufak bir rol oynadıysanız, AKP’li kadınlar da Türk ırkçılığının ve dinciliğinin iktidar yürüyüşünde ileri mevzilerde büyük roller aldılar.

Şimdi kadını soyan ve zorla soyundurulan kadını onursuz ilan edenler işte bu kadınlardır.

AKP ve MHP’nin kadınlarıdır bunlar.

Bu kadınlarla insan haklarını; Kürtlerin ve azınlıkların haklarını tartışamazsınız; cinsiyet kimliklerine bürünerek anında kendilerini mağdur duruma koyabilir; ve sizi savunduğunuz doğrularla bin pişman ediverirler.

Bu kadınlara erkek egemen bir görüşün basit piyonları sıfatını uygun düşüremezsiniz. Bunlar erkekleriyle birlikte iktidarın ve suçun ortağıdırlar.

Kadınlardan gerekli desteği aldıkları içindir ki, öteki kadınları çırılçıplak soyabiliyorlar.

Bu nedenle söylemeye devam edeceğim: Türkiye’de çoğu evde bir Kanuni Sultan Süleyman varsa bir de Hürerem Sultan vardır.

İşlerini ve suçlarını birlikte icra ediyorlar!

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu