Video

‘Ortadoğu’da barışı temsil eden Kürtlerin direnişine ortak olun’

Kürdistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Necmedin Mele Ömer, Kürtlerin Ortadoğu’da barışı temsil ettikleri için hedef alındıklarını belirterek, Türk devletinin Heftanin’deki saldırılarına karşı HPG ve YJA Star’ın direnişini sahiplenmeye çağırdı.

Kuzey ve Doğu Suriye başta olmak üzere halklara yönelik soykırım saldırıları gerçekleştiren işgalci Türk devleti, 16 Haziran’dan bu yana Heftanin’e işgal saldırıları düzenliyor. Irak ve Kürdistan bölge hükümetleri saldırılar karşısında sessizliğini korurken, HPG ve YJA Star gerillaları direnişleriyle kahramanlık destanı yazarak saldırılara cevap veriyor.

Kürdistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Necmedin Mele Ömer, Osmanlı’nın halkları soykırımdan geçiren tarihini hatırlatarak, Kürt halkının demokrasiyi, barışı ve halkların eşitliğini haykırdığı için hedef alındığını belirtti.

‘KÜRTLER ORTADOĞU’DA BARIŞI TEMSİL ETTİĞİ İÇİN HEDEF ALINIYOR’

Kürtlerin hiçbir zaman halklara karşı sindirme politikası gütmediğine dikkat çeken Ömer, “Kürtler ahlak ve ilkeleriyle, barışseverliği, kültürü, iyiliği ve nezaketiyle tanınan bir halktır. Kürtler özgürlüğü, onuru ve birlikte yaşadığı halkların kurtuluşu için mücadele eden bir halktır. Aynı zamanda demokrasiyle örülmüş ortak, eşit ve halkların kardeşliğini esas alan bir yaşam için mücadele ediyorlar. Kürtler Ortadoğu’da barış çizgisini temsil ettikleri için hedef alınıyor. Sömürgeci güçler bu nedenle Kürtlere düşmanlık ediyor. Uluslararası kamuoyu da Kürtlere yapılan saldırılara karşı sessiz kalıyor” dedi.

‘OSMANLI’NIN İŞGAL ETTİĞİ YERLERİ YENİDEN İŞGAL ETMEK İSTİYOR’

Türk devletinin devam eden saldırılarla, Osmanlının yüzyıl önce işgal ettiği bölgeleri yeniden işgal etmeye çalıştığını belirten Ömer, işgalci devletin bu kapsamda Musul, Kerkük, Rojava’ya saldırdığını belirterek, “Türk devleti sadece Kürt halkını değil, halkların kardeşliğini, demokrasiyi ve kurtuluş mücadelesi veren tüm halkları hedef alıyor” diye konuştu.

Kürt ulusal güçlerine ve siyasi partilere birlik olma çağrısında bulunan Ömer, sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Türk devleti sadece bir bölgeyi hedeflemiyor, tüm Kürdistanı hedef alıyor. Ancak Kürt halkı birbirine bağlıdır. Irak hükümeti topraklarına saldıran Türk devletine karşı durması gerekirken hiçbir tepki göstermedi. Saldırılar, Irak’ın egemenliğinin ihlalidir. Bu nedenle saldırılara karşı durmak Irak hükümetinin sorumluluğudur.”

‘ORTAK ASKERİ GÜÇ OLUŞTURULMALI’

Askeri güç birliğinin ve ulusal birliğin önemine dikkat çeken Ömer, “Peşmerge ve Gerilla güçleri birlik olmalıdır. Çünkü Kürt halkının düşmanları, Kürtleri yok etmek için siyasi ve askeri alanda anlaşmalara vararak, tüm yöntemlerle saldırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Ömer, Kürt siyasi ve askeri güçlerinin HPG ve YJA Star gerillalarına destek vermeleri gerektiğini vurgulayarak şunları dile getirdi: “Türk devletine karşı birlik olarak durulmalı ve Kürdistan, Türk rejimine ve güçlerine mezar yapılmalı. Kürt halkı, Gerillanın Heftanin ve Kürdistan dağlarındaki direnişine destek vermeli. Bu çerçevede de tüm siyasi partiler, askeri güçler ve aydınlar, kişisel ve partisel çıkarlarını bir kenara koymalı ve Kürt ulusal birliğini gerçekleştirmelidir.”

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu