KÜLTÜR-SANAT

Ormanlarda gizli Lenin, Hitler ve Musolini ‘anıt’ları

Dünya tarihine damgasını vuran Lenin, Hitler ve Musolini gibi totaliter liderlere atfen yapılan gizli ‘anıt’lar günümüze kadar varlıkları devam ediyor.

Vladimir Lenin, 1924’teki ölümünden bu yana eşit oranda putlaştırılan, şeytanlaştırılan, kült haline getirilen bir Rus lideriydi.

Sovyetler Birliği ve müttefik Komünist ülkelerde on binlerce Lenin heykeli dikildi. Hemen hemen her köyde bir tane vardı. Yüzü posta pullarını, tabak takımlarını, posterleri Sovyet gazetelerinin ön sayfalarını süslüyordu. Kütüphaneler, sokaklar, çiftlikler, müzeler, kasabalar, bölgeler onun adını aldı.

Komünizmin çöküşünden sonra, eski Sovyet devletleri kendisini Leninizm’den temizlemek için ortak bir çaba sarf ettiler. Lenin’in heykelleri tahrif edildi, başları kesildi, devrildi ve tartışmalı figüre çağrışım yapan tüm semboller yok edildi.

‘Hayatta kalan’ bir avuç anıt arasında, Rusya’nın Omsk Oblastındaki Tyukalinsk’in eteklerinde bir tane var. Bu dev bir anıt, o kadar büyük ki, onu görebilmek için havada uçmak gerek.

Açıklama yok.

Bu tuhaf anıt, Lenin’in adı dev harflerle okunsun düşüncesiyle onlarca yıl önce dikilmiş bir çam ağacı korusu. Harfler 82 metre uzunluğunda ve 300 metre uzanıyor, ağaçların ne zaman dikildiğinden kimse pek emin değil.

Rus fotoğrafçı, Slava Stepanov yıllar önce burayı uydu aracılığı ile gözlemlemiş sonra da bizzat ziyaret etmiş ve şunları söylüyor.

“SSCB’de insanlar yıl dönümlerine, özellikle Lenin’in doğum gününe ve 1917 Ekim Devrimi’nin yıldönümüne çok odaklanmışlardı.” “Her fabrika, her işletme, hatta bütün köyler bir şekilde daha yüksek, daha güçlü, daha daha güçlü bir şekilde bu günleri tebrik ya da lanse edecekti. Diğerlerinden daha ilginç ve daha dikkat çekici olmalıydı ve komünizmin ebedi olacağı fikri vardı. ” diyor.

Açıklama yok.

Totalitarizm anıtı sadece Sovyetler Birliği’ne özgü değildi.

Mussolini’ye atfen bir orman anıt var

İtalya’nın Rieti eyaletindeki Antrodoco kasabasına bakan bir dağın yamacında, İtalyan Faşist diktatör Benito Mussolini’ye atfen bir orman anıt var: DVX, tahmini 20 bin ağaçla yazılmış “Dux” yerine alternatif bir yazım olan “dvx” kelimesini Latince, lider anlamına gelen “duce” kelimesinden türetmişler, dikkat çekmemesi ve “ebedi” olmasi için bu yola başvurmuşlar.

Açıklama yok.

Hitler için gamalı haç ormanı

Bir başka ünlü orman anıt Adolf Hitler için, Nazi destekçilerinin karaçam ağaçlarından yapılmış dev bir gamalı haç, Berlin’in yaklaşık 60 mil kuzeyindeki bir çam ormanında ortaya çıkmış, neyse ki bu ağaçlar 2000 yılında kesilmiş.

Açıklama yok.

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu