Video

Nurî Mehmud: Yeni taktiklerle olası saldırılara karşı hazırız

AKP-MHP faşist iktidarının bölgeye dönük saldırıları ve tehditleri devam ederken, YPG Sözcüsü Nurî Mehmud, yeni bir strateji ve yeni savaş taktikleriyle olası kapsamlı saldırılara hazır olduklarını söyledi.

Türkiye’de çöküş sürecini yaşayan AKP-MHP faşist iktidarı, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik yeni bir işgal saldırısıyla ömrünü uzatmak istiyor. Bölge halkı ve savunma güçleri ise olası saldırılara karşı hazırlıklarına hız verdi.

Türk devletinin tehditlerine ilişkin ANHA’ya konuşan YPG Sözcüsü Nurî Mehmud, Efrîn, Girê Spî ve Serêkaniyê’den çıkardıkları derslerle olası bir saldırıya karşı yeni strateji ve taktiklerle hazır olduklarını söyledi. Nurî Mehmud, halkın da Türk devletinin tehditlerine karşı gerekeni yapacağına özellikle vurgu yaptı.

‘RUSYA GÜÇ GÖSTERİSİ YAPIYOR’

YPG Sözcüsü Nurî Mehmud, Türk devleti işgali altındaki temas bölgelerinde Rusya’nın gerçekleştirdiği tatbikatlar ve Rusya ile Türk devleti arasında Kobanê pazarlığı iddialarına ilişkin de konuştu.

Rusya’nın son tatbikatlarla güç gösterisi yaptığını dile getiren Nurî Mehmud, şöyle devam etti: “Bununla birlikte AKP-MHP hükümetinin başındaki Erdoğan’ın tehditlerine karşı Suriye’yi koruyacağı imajı yaratıyor. Ancak çözüm bu değil. Rusya gibi bir devletin, Suriye halklarını birleştirme ve demokratik çözümün önünü açmak gibi daha önemli roller oynaması gerekir.”

Nurî Mehmud, Rusya ve ABD gibi Suriye sahasında bulunan büyük güçlerin, bu zamana kadar demokratik ve siyasî çözüm geliştirememesini ‘ayıp’ olarak nitelendirdiğini ifade etti.

 ‘TATBİKATLAR ÇÖZÜM DEĞİL’

Nurî Mehmud, Suriye’de asıl çözümün Özerk Yönetim ve demokratik yönetim modellerinin ülke genelinde uygulanması üzerine tartışmaların olduğunu söyledi.

Rusya’nın gerçekleştirdiği tatbikatların, çözüm getirme ve savaşın önünü alma konusunda yetersiz olduğunun altını çizen Nurî Mehmud, “Özerk Yönetim modeli ve önerilen diğer sistem modellerinin Suriye genelinde uygulanması üzerine ciddi tartışmalar yürütülmeden ve bu tartışmalara tüm halkları katmadan, Suriye halklarının istediği sonuç alınmaz. Bu anlamıyla söz konusu tatbikatlar çözüm değil.”

Rusya ile Türk devleti arasında Kobanê üzerine pazarlık iddialarına ilişkin de konuşan Nurî Mehmud, “Bir pazarlık söz konusu olabilir ancak resmî olarak bu konuda herhangi bir bilgi bize ulaşmadı. İddia edilen pazarlığın bir örneği yakın geçmişte Efrîn üzerine olmuştu. Her zaman şunu dile getirdik; Rusya siyasî ve demokratik çözümde rol alması gereken bir güçtür. Garantör bir güç olarak çözümün önünü açmalıdır” diye konuştu.

‘BÜYÜK BİR SAVAŞ TECRÜBEMİZ VAR’

Nurî Mehmud, YPG-YPJ ve QSD olarak bugüne kadar devrim değerlerini korumak için mücadele ettikleri, bu mücadeleyi de meşru savunma temelinde sürdürdüklerini söyledi.

Nurî Mehmud, YPG, YPJ ve QSD olarak toplumun gerçeği, iradesi ve siyasî hafızası temelinde ortaya çıktıklarının bir kez daha altını çizerek şu ifadelerde bulundu: “Devrimin amacını, onurunu ve değerlerini korumak amacıyla kurulduk. Bu süreçte büyük tecrübeler de edindik. Özellikle faşist AKP-MHP’nin şefi Erdoğan’a bağlı DAİŞ, El Kaide ve bunların beslemeleri olan terör gruplarına karşı savaş tecrübemiz var.”

YENİ TAKTİK VE STRATEJİ

Efrîn, Girê Spî ve Serêkaniyê savaşlarından dersler çıkardıklarını kaydeden Nurî Mehmud, Türk ordusuyla mücadelede askerî dengeyi kendi lehlerine çevireceklerini şu sözlerle anlattı: “Efrîn, Girê Spî ve Serêkaniyê’de hava saldırıları yoğundu. Yani güçlerimiz ile Türk ordusu arasında savaş teknolojisi açısından denge yoktu. Bu durum güçlerimiz tarafından süreç içinde yoğun bir şekilde tartışıldı ve nasıl tedbir alınacağı konusunda taktik ve stratejiler geliştirildi. Sonuç olarak güçlerimiz meşru savunma temelinde devrim amaçları ve değerlerini, toplumun onurunu korumak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır.”

‘NASIL DİRENDİĞİMİZ ORTADA’

“Güçlerimiz her zaman Suriye için çözümü ön plana çıkarmıştır” diyen YPG Sözcüsü, önceliklerinin savaş değil çözüm olduğuna vurgu yaparak: “Amacımız Suriye içinde demokratik çözümdür ve meşru savunma ilkeleri gereği bunu yapmaya çalışırken önceliğimiz savaş olmamıştır. Fakat sürekli saldırılarla karşı karşıya olduğumuzdan kendimizi savunmak için savaşmak zorunda kaldık. Mecbur kaldığımızda ise nasıl direndiğimiz ortadadır; zafer bizim ve halkımızın.”

HALKLARIN HAKLI MÜCADELESİ VE HAKİKATLER

Rojava Devrimi’nin başından bu yana yürüttükleri mücadele ve sundukları çözüm önerilerinin haklılığının kanıtlandığına işaret eden Nurî Mehmud, şu hatırlatmalarda bulundu: “Erdoğan ile görüşmesinde Sayın Biden insan hakları ve demokrasi vurgusu yapmıştı. Devrimin başından bu yana bu konularda ileriye doğru ilk adımı, Özerk Yönetim ve güçlerimiz attı. Herkes ‘Arap Baharı’ derken biz ‘Halkların Baharı’ dedik. Kuzey ve Doğu Suriye’deki farklı inanç ve kültürlerden halklar, kadınlar, gençler, kısacası özgürlüğe muhtaç bütün bileşenlerin mücadelesi, ‘Halkların Baharı’ tanımının doğru olduğunu kanıtladı.”

‘EL NUSRA VE DAİŞ GİBİ TC GERÇEĞİNİ DE ORTAYA ÇIKARACAĞIZ’

Nurî Mehmud, Kuzey ve Doğu Suriye’de yürütülen mücadele ile dünyaya tüm gerçekleri ispatladıklarını şu sözlerle dile getirdi: “2012’de Serêkaniyê’de gösterdiğimiz direnişle kendine ‘Özgür Suriye Ordusu’ diyen gruplar içinde aslında El Kaide ve El Nusra’nın örgütlendiğini tüm dünya kamuoyuna biz gösterdik. Sonrasında herkesin yenildiği DAİŞ’e karşı Kobanê’de zafer kazandık. Mücadelemizle karşı tarafın gerçek yüzünü ortaya çıkardık. Bugün de TC cumhurbaşkanının ve partisi AKP-MHP’nin faşizmini ortaya çıkarıyoruz.”

‘ÇÖZÜME YAKLAŞIMDA DÜNYA BİR ADIM GERİMİZDE KALDI’

Kuzey ve Doğu Suriye halklarının sunduğu proje dışında çözüm yolu olmadığının yıllar içinde kanıtlandığını ifade eden Nurî Mehmud, “Asıl sorunun demokrasi ve insan hakları olduğu gerçeğini çok önceden tespit ettik. Yani dünya, buradaki soruna yaklaşımda bizim bir adım gerimizde kaldı. Devrim sürecinde dünya kamuoyunun önünde ortaya çıkardığımız hakikatler her zaman toplumumuzun vicdan ve ahlakının ürünü oldu, bundan başka çözümün olmadığını kanıtladı. Güçlerimiz de bu hakikati korumak için direnmiş ve direnmeye devam edecektir” diye konuştu.

‘HALK ÖZGÜR VE ONURLU YAŞAMA HAZIRLANMALI’

YPG Sözcüsü Nurî Mehmud, konuşmasının sonunda Kuzey ve Doğu Suriye halklarına şu sözlerle çağrıda bulundu: “Rojavayê Kurdistan ve Kuzey ve Doğu Suriye halkı büyük fedakarlıklarda bulundu. Devrim sürecinde hem onuru hem de devrim amaçlarını korumak adına büyük kahramanlıklar gösterdi ve teröre karşı büyük zaferler kazandı. Devrimci Halk Savaşı’nı bu şekilde yürüten bir halk, özgürlüğe ulaşana ve değerlerini korumayı garantileyene dek durmayacak. Haliyle bu halk, Osmanlı saltanatını kurmak isteyen Türk cumhurbaşkanının tehditlerine karşı da gerekeni yapacaktır. Güçlerimiz YPG-YPJ ve QSD, halkın iradesi ile oluşmuştur ve bizi ayakta tutan da bu iradedir.

Halkımız bu gerçeklik temelinde örgütlenmeli ve kendini özgür ve onurlu yaşama hazırlamalı.”

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu