Video

Nûrî Mehmûd: Hol Kampı uluslararası toplum için büyük bir tehlike

Hol kampında başlatılan İnsani ve Güvenlik operasyonunu değerlendiren YPG Sözcüsü Nûrî Mehmûd, kampta kalan DAİŞ’li ailelerin çocukları DAİŞ zihniyeti ile yetiştirdiğini ve kamp içinde kendi mahkemelerini kurduğunu belirtti. Nûrî Mehmûd, bunun uluslararası toplum için gelecekte ciddi bir sorun doğuracağını kaydetti.

Dün Kuzey ve Doğu Suriye İç Güvenlik Güçlerinin Hol Kampında başlattığı İnsani ve Güvenlik operasyonunun birinci aşaması tamamlandı. DAİŞ hücrelerine karşı yapılan operasyona QSD, YPG ve YPJ güçleri de katıldı.

‘HASSAS BİR ŞEKİLDE YÜRÜTTÜK’

Konuya ilişkin ajansımıza konuşan YPG Sözcüsü Nûrî Mehmûd şunları kaydetti: “Hol Kampı büyüklük olarak Kobanê ve Dêrik kadar büyüktür. Güvenlik güçlerimiz zor şartlara rağmen hassas bir şekilde operasyonu yürütüyor. Büyük bir ciddiyetle huzurun sağlanması için kampı çetelerden temizliyoruz. DAİŞ kampta hareketlilik içindeydi. Biz planlamamız çerçevesinde ilerliyoruz. Kamp tehlikelidir. Kampın tamamen kontrol altına alınması ve DAİŞ zihniyetinden temizlenmesi zaman alacaktır. Fiziki bir güvenlik operasyonu yapıyoruz. Ancak esas olan zihniyetlerin temizlenmesi gerekir. Bunun için tedbir alınması lazım.”

‘YÜK ÖZERK YÖNETİMİN OMUZLARINDA’

Kamptaki suçların önüne geçmek için operasyon yaptıklarını vurgulayan Nûrî Mehmûd, “Bu geçici bir çözümdür. Kalıcı çözümler için farklı yöntemlere ihtiyaç var. Hol Kampı uluslararası bir sorun ancak tüm yük Özerk Yönetimin omuzlarında kalıyor. Bu kamp Kuzey ve Doğu Suriye’nin enerjisini alıyor. Uluslararası toplum siyasi, ekonomik ve diplomasi alanda gereken sorumluluğu almıyor. Buna rağmen Özerk Yönetim başarılı bir şekilde görevini gerçekleştiriyor” dedi.

‘TEHLİKE BERTARAF EDİLMELİDİR’

İç Güvenlik Güçleri’nin 5 bin üyesi ve savaşçılarının 5 gün boyunca çok iyi bir şekilde çalıştığını kaydeden Nûrî Mehmûd şu ifadeleri kullandı: “İnsani ve Güvenlik Operasyonu’nun birinci aşaması bitti. Ancak ilerleyen süreçlerde farklı boyutlarda devam edecek. Ancak uluslararası toplum da bu soruna ciddi yaklaşmalıdır. Here ülke kendi vatandaşının sorumluluğunu almalıdır. Kamptaki sivil ve çocuklar da DAİŞ’li ailelerden etkileniyor. Bu durum DAİŞ’i daha örgütlü hale getiriyor. Bu tehlikenin bertaraf edilmesi için yasal, ideolojik, insani boyutlarda tamamlanmalıdır.”

‘KENDİ MAHKEMELERİNİ KURDULAR’

Kampta kalan DAİŞ’li ailelerin kendi sistemlerini inşa etmeye çalıştıklarına dikkat çeken Nûrî Mehmûd, “Bu yılın ilk 3 ayında 47 kişi katledildi. Kendi mahkemelerini kurup insanları cezalandırıyorlar. Bu ailelerin de kontrol alına alınması gerekir. Kampta çok sayıda çocuk var. Bu çocukları DAİŞ’in düşüncelerinden uzaklaştırılmalıdır. Yoksa gelecekte ciddi bir DAİŞ sorunu ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu.

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu