Kurdistan

Neşet Zaza: Kürtler birlik içinde Esad’a cevap verebilir

Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye (PDK-S) Politbüro üyesi Neşet Zaza, Kürtlerin birlik içerisinde Beşar Esad’a yanıt verebileceklerini söyledi.

PDK-S Politbüro üyesi Neşet Zaza, Cumhurbaşkanı ‘seçilen’ “Beşar Esad’ın ve Suriye rejiminin politikası değişmedi. Biz Kürtler buna ancak Kürt halkının birliği ile cevap verebiliriz” dedi.

K24 haber bültenine katılan PDK-S’li Neşet Zaza, uluslararası toplum tarafından tanınmayan seçimlerden sonra bugün yeniden Suriye Devlet Başkanı olarak göreve başlayan Beşar Esad’ın yemin törenindeki konuşmasını değerlendirdi.

“Esad’ın yemin törenindeki konuşmaları 2011’den öncesi gibiydi” diyen Zaza şöyle devam etti:

“Sanki Suriye’de hiçbir şey olmamış, devrim gerçekleşmemiş, hiçbir şey değişmemiş, bir milyon insan hayatını kaybetmemiş, 12 milyon insan yerinden edilmemiş gib. Esad, 3500 Suriye Lirası’nın 1 dolar ettiğini hiç görmek istemiyor. Suriye’yi yeniden inşa etmek için 500 milyar dolardan fazlasına ihtiyaç var.”

Beşar Esad’ın yemin törenindeki konuşmasının siyasi bir çözüm getirmediğini ifade eden Zaza, “Suriye devriminin üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen konuşmasından belli ki Esad’ın fikirlerinin değişmediği, Suriye için siyasi bir çözüme hazır olmadığı ve hala kan üzerinden gelecek bir Suriye inşa etmek istediği açıktır” ifadelerini kullandı.

Kürtlerin Suriye rejimi ve Esad arasındaki krizin muhalefetten farklı olduğunu vurgulayan Zaza, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rejim ve muhalefet iktidar için savaşıyor. Ancak biz Kürtler, Kürt halkının varlığı ve haklarının anayasal olarak korunması ve Kürt bölgelerinin yönetilme şekli konusunda bir anlayışa sahibiz. Rejim ve muhalefet sadece Kürt karşıtlığında anlaşıyor. Suriye’nin yeniden inşa edilmesi için her iki tarafın da projeleri yok. Beşar Esad konuşmasında Kürtlerden bahsetmedi, ancak Kürtlerin onları iki kez hançerlediğini söyledi. Bu da kötüye işaret olduğu anlamına geliyor. Esad konuşmasında, Kürtlerin ABD’den yardım aldığını söyleyerek, bölge halkına onlara karşı savaşması durumunda silah yardımı yapacağı çağrısını yaptı.”

“Esad’ın Kürtlerin siyasi partilerine değil, Kürt halkına karşı olduğunu görüyoruz” diyen Zaza, şu ifadeleri kullandı:

“Suriye rejimi gerçekten müzakere etmek isterse, 2012 anayasası Kürtlerin bazı haklarını içeriyor. Bu konuşmasında bile bir ulusun varlığı ve haklarının var olduğunu söylemesi gerekiyordu.

Beşar Esad, politikasını Kürtlerin iç istikrarsızlığı ve Rojava’daki Kürt siyasi hareketlerinin gerginliği ve tutarsızlığı üzerine inşa ediyor. Esad’ın sözlerine Kürt halkının birliği ile cevap vermeliyiz. Bunu yapmazsak, biz Kürtler tehlikede olacağız. Politikamızı sadece güçlü bir ülkenin desteği üzerine inşa edemeyiz.”

PDK-S’li yetkili son olarak, “Varlığımızı ve yokluğumuzu Beşar Esad’dan almıyoruz, varlığımızın bir tarihi varlıktır ve kutsal topraklarımızda yaşıyoruz. Kürt halkının ve onun siyasi hareketlerinin birliği, gelecekteki Suriye’de haklarını savunacaktır” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu