Video

Nadine Menza: Hazırladığımız rapora göre Türk devleti işgalcidir

Türk devletinin Kobanê’deki saldırılarına tepki gösteren Amerika Uluslararası İnanç Özgürlüğü Komitesi Komiseri Nadine Menza, Türk devletinin Suriye’deki varlığının işgalcilik olduğunu söyledi.

Amerika Uluslararası İnanç Özgürlüğü Komitesi Komiseri Nadine Menza, Qamişlo’da bulunan Özerk Yönetim Dış İlişkiler Dairesi’ni ziyaret etti.

Menza, Dış İlişkiler Dairesi’nde Eş Başkan Ebdulkerîm Omer, Yardımcıları Ebîr Êlîya ve Fener El Giêt tarafından karşılandı. Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşanan son gelişmeler görüşmenin ana gündem maddesi oldu.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ilk olarak Ebdulkerîm Omer söz aldı.

Türk devleti ve çetelerinin bölgedeki işgal girişimlerini değerlendirdiklerini söyleyen Omer, Türk devletinin bölgeye yönelik tehditlerinin DAİŞ’i yeniden canlandırmak olduğunu belirtti.

Sınır kapılarının kapatılmasının bölge halkları üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu ifade den Omer, Nadine Menza’nın Türk devletinin bölgedeki işgalinden duyduğu rahatsızlığı toplantıda dile getirdiğini  ifade etti.

‘ÖZERK YÖNETİM BÖLGEDEKİ İNANÇLARI KORUYOR’

Ardından söz alan Nadine Menza, Özerk Yönetim’in bölgedeki tüm inançları koruyan bir noktada bulunduğunu dile getirerek, Kuzey ve Doğu Suriye’de inançların durumuyla ilgili yapılacak kongrede konuşma yapacağını söyledi.

Kongrede yapacağı konuşmada Özerk Yönetim’in inançlara olan yaklaşımına dikkat çekeceğini dile getiren Nadine Menza, “Kuzey ve Doğu Suriye’de aralıksız bir şekilde devam eden Türk işgal saldırıları var. Her türlü etnik köken ve inanç grubunu hedef alan bu saldırıları kongrede dile getireceğim. Türk devleti terörle mücadele ettiğini iddia ediyor. Ancak gerçekte böyle bir şey yok. Türk devletinin saldırıları nedeniyle Kobanê’de 4 yaşındaki bir çocuğun ayağı kesildi” dedi.

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’de işgalci olduğunun altını çizen Nadine Menza, “Süryani, Êzidî ve Kürtlere yönelik yoğun bir şekilde devam eden saldırılar var. Hazırladığımız raporda da Türk devletinin bölgede işgalci olduğuna yer verdik. Özerk Yönetim projesinde bütün azınlık grupların inançlarını yaşama hakkının güvence altına alındığını biliyoruz. Türk devletinin bu saldırılarla neyi amaçladığını da biliyoruz. ABD başta olmak üzere dünya kamuoyu Türk devletinin bu saldırılara son vermesi için baskı yapmalıdır” diye belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu