Gündem

MHP: HDP’ye kapatma davası açılması için başvuru yapacağız

HDP’ye yönelik kapatılma çağrısında bulunan iktidar ortağı MHP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın için dava açmaması halinde kendilerinin başvuru yapacağını duyurdu. MHP ayrıca CHP ve İYİ Parti’ye de teröre yardım ve yataklık suçlaması yöneltti.

MHP, Selahattin Demirtaş‘ın da aralarında bulunduğu 108 siyasetçi hakkında hazırlanan yeni ‘Kobani iddianamesi’ni işaret ederek Yargıtay Başsavcılığı’nın kapatma davası açmasını istedi. MHP, aksi halde kendilerinin Siyasi Partiler Kanunu’nun 100’üncü maddesine dayanarak başvuracaklarını açıkladı.

MHP’den yapılan yazılı açıklamada, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bilhassa 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili hazırlanan ve hukuken açık ihbar niteliği taşıyan iddianameyi temel alarak HDP hakkında acil ihtiyaç olan kapatma davasını süratle açabilecektir. Şayet kapatma davasının açılması tavını kaybedip tavsamaya havale edilirse Milliyetçi Hareket Partisi Siyasi Partiler Kanunu’nun 100’üncü maddesine müzahir olarak gereğini zamanı geldiğinde inanmışlıkla yapacaktır” denildi.

CHP ve İYİ Parti’ye suçlama

Açıklamada Millet İttifakı partileri hakkında da soruşturma açılması gerektiği işaret edildi: “CHP’nin, İYİ Parti’nin itirazları suç ve suçluyu koruma mahiyetindedir. Bunun yanında teröre yardım ve yataklık olarak da ayrıca ele alınmalıdır.

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu