KÜLTÜR-SANAT

Mehmet Y. Yılmaz: Her biji Nusret

‘Nusret, Türklerin ve Kürtlerin ruhlarının derinlerinde yatmakta olan birtakım duyguların ortaya çıkması için katalizör görevi görmüş sanki.’


T24 yazarı Mehmet Yakup Yılmaz, dünyaca ünlü restoran zinciri sahibi Nusr-Et’in sahiplerinden Nusret Gökçe’nin sosyal medya platformu Instagram’da Kürtçe müzik eşliğinde paylaştığı bir videonun altına gelen gelen yorumları yazdı. Yorumların Türkiye’nin ‘ruh durumuna’ işaret ettiğini dile getiren Yılmaz, “Paranoya var, aşağılık kompleksi var, üstünlük kompleksi desen o da var. Irkçılık gani gani. Türk ve Kürt milliyetçiliği buram buram. Kürt – Türk diye bir ayrım yok” diyen mi ararsınız, “Kürdistan diye bir yer yok” diyen mi? İnkarcılığın böylesini neyle açıklamalıyız, bilmiyorum. Türklerle dalga geçenler de var, Kürtlerle dalga geçen de. Her Biji’ler (çok yaşa) gırla gidiyor.” diye yazdı.

Mehmet Y. Yılmaz’ın T24’te yayımlanan bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:

HER BİJİ NUSRET

Etçi Nusret Bey (soy adını bilmiyorum, kusura bakmasın), Instagram’da bir video paylaştı.

Nusret Bey, videoda muazzam bir spor teknenin dümeninde görünüyor.

Üzerinde şık bir takım elbise var. İçine de beyaz bir gömlek giymiş.

Lokasyon, Yunanistan’ın eğlence adası Mikonos.

Bildiğim kadarıyla Nusret, yazları Mikonos’ta da bir pop up lokanta açıyor. Sanrım bu yaz açılışı nedeniyle gittiği Mikonos’ta çekilmiş video.

Tekne Ege’nin lacivert sularını yararak ilerlerken, fonda Kürtçe bir aşk türküsü çalıyor.

Sazların hakim olduğu enstrümantal bölümü daha uzun tutulmuş.

Duyabildiğimiz Kürtçe sözlerin Türkçe karşılığı şöyle:

“Karanlık bir gecede görüldü, sonra kayboldu.”

Paylaştığı fotoğrafın altına uluslararası marka haline getirdiği “salt bae” ile birlikte Kürtçe şu sözü yazmış: Çawa ye!

Bu Kürtçe söz, “nasılım?” anlamına geliyor. İzleyicilerine yönelik bir soru bu.

(Ben Kürtçe bilmem, Ahmet Güneştekin’den yardım aldım.)

Bu video ben baktığımda 3 milyon 779 bin 431 kez görüntülenmişti.

Altına da 41 bin 966 yorum yazılmıştı.

Yorumlar, bugünkü Türkiye’nin “ruh durumuna” işaret ediyor: Paranoya var, aşağılık kompleksi var, üstünlük kompleksi desen o da var. Irkçılık gani gani. Türk ve Kürt milliyetçiliği buram buram.

“Kürt – Türk diye bir ayrım yok” diyen mi ararsınız, “Kürdistan diye bir yer yok” diyen mi? İnkarcılığın böylesini neyle açıklamalıyız, bilmiyorum.

Türklerle dalga geçenler de var, Kürtlerle dalga geçen de.

Her Biji’ler (çok yaşa) gırla gidiyor.

Kürt ve Türk bayraklarının emojileri dekoru tamamlıyor.

İşinde başarılı olmuş, kökenini unutmamış bir vatandaşımız, bir reklam videosu paylaşmış, sanırsın ki Türk – Kürt savaşı için işaret fişeği atmış!

Bir sosyal medya paylaşımına yazılan yorumlara bakıp, “Kürtlerin psikolojik kopuşu, Türk gururunu rencide eden durumlar, Orta Doğu halklarının düştüğü emperyalist tuzaklar” filan gibi iddialı laflar etmeyeceğim tabii ki.

Altı milyon seçmeni olan bir partiyi terörist ilan etmenin esasen ayrılıkçılığın değirmenine su taşıdığına dikkat çekmek isterim ama!

Nusret, Türklerin ve Kürtlerin ruhlarının derinlerinde yatmakta olan birtakım duyguların ortaya çıkması için katalizör görevi görmüş sanki.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu