KÜLTÜR-SANAT

Mehmet Söğüt: Uzaklara Gitmek

Akman Gedik’in İkinci Adam Yayınları’ndan çıkan, ” Uzakların Öyküsü” adlı öykü kitabındaki temel izlek uzaklardaki insanlardır.

Mutluluğun sınırları daraltılmıştır. Dört bir yanını acı sarmış ve uzaklara düşmüşsen de bilakis mutluluğun intiharı gerçekleşmiştir. Uzağa düşen, ocaktaki köz misali yanar ve sonunda küle dönüşür. Yani yokluğa karışır. Acıdır uzakların kahrı. Ondandır ki zoraki sürgünlerin boyunları hep büküktür. Bir gelincik gibi başları yana yatıktır.

Yüreğindeki ülke hasretiyle adeta kavrulur. Biz Kürtler savrulduk dünyanın dört bir tarafına. Ve biliriz ülke ve insan hasretinin ne demek olduğunu. Aşkla tekrar tekrar bağlanırız geçmişimize. Baktığımız ağaçtan, ırmaktan, kurttan, kuştan, çiçekten, gökyüzünden, topraktan ve kelebeklerden onu görürüz. Çünkü saydığım tüm bu şeyler aşkın birer parçalarıdır. En büyük aşkta, değerlerin farkında olan insanlardır.

Uzaklara düşenin eski kişiliği kendini öldürür. Yeni kişiliğin belirleyicisi ise içine düştüğün koşullardır. Aşktan yana tavrını koyup tanrısal bir konuma ulaşabileceğin gibi, yüreğini cehennem ateşine de çevirebilirsin. Yazar Akman Gedik de aşktan yana tavrını koymuş. Çünkü yaratılıcılığı tercih etmiş. Yaratmak tanrısal bir uğraştır. Hüzünlüdür. Hüznünü edebi eserlere dönüştürerek paylaşır başkalarıyla. Bu durumdan bir nebze de olsa, kendisi de mutlu olur.

Yazar Akman Gedik, şiir ve öykü yazan biridir. Şiiri Adnan Yücel Şiir Yarışması’nda ödül almış. Öykü de ise Hüseyin Çelebi Şiir ve Öykü yarışmasında birinciliğe münasip görülmüştür. Birinciliğe layık görülen öyküsü Kürtçenin Zazaki lehçesiyle kaleme alınmış.

Akman Gedik’in İkinci Adam Yayınları’ndan çıkan, “Uzakların Öyküsü” adlı öykü kitabını okuyorum. Öykülerindeki temel izlek uzaklardaki insanlardır. Bazen de uzaktan geriye dönüş yapar. Çocukluğuna gider. Varto’da yaşadığı yıllar, onun için masalsıdır. Bingöl Dağları’nın eteklerindeki baharın rengârenkliğini görüyoruz. Çiçeğe kesmiştir dağ taş. Gökyüzü berrak ve suları masmavidir. İçtikçe insanı acıktıran ve buz gibidir. Ağzında karın mis tadı kalıyor…

Kahramanları
Öykülerindeki kahramanlar, Kürt yurdunun her tarafında görülebilinecek türdendirler. Bazen bizi acıya gark ettikleri gibi, sevince de boğabiliyorlar. Kıpır kıpırdır kahramanları. Abartmaktan ve yalan söylemekten üstlerine yokturlar bazılarının. Köy ortamının tuzu biberidir aslında bu tür insanlar. Köyün sıkıcı ortamını yumuşatan çenebaz olanlardır. Düşündüğümüz zaman ilk aklımıza gelenler de onlar oluyor. Çünkü beyaz yalanların yaşamımıza renk kattığının ayrımına varırız ve gülümseriz çoğu zaman.

Değişik mekanlarda
Diyarbakır, Muş, Varto, Almanya’yı görüyoruz öykülerinde. Kaza yapan bir adamın umudunu aradığı yerdir Diyarbakır. Ve ne yazık ki geri dönemez. Karısının gidip ağlayıp teselli olacağı, bir mezar taşı bile yoktur. Kocasını çılgınlar gibi sevmesine rağmen, gidemez kadim şehir Diyarbekir’e. İmkansızlıklarla bezelidir yaşamı. Fakirdir.

Dağdaki gençlerden söz etmeden de duramaz. Ben o satırları okurken internette Şehit Yılmaz Köşker’in fotoğrafını gördüm. Gözlerim yaşardı özlemle. Hep ender ve gizemli birisiydi Yılmaz Köşker. Deyim yerindeyse, bir karıncayı bile incitmezdi; öylesine insan ve öylesine güzeldi. İsteseydi Avrupa’ya da çıkabilirdi. Çocukluğuna ihanet etmek istememişti. Uzaklarda çocukluk ruhunun intiharına katlanamazdı belki de.

“Uzakların Öyküsü” adlı kitabı okurken, dakikalarca geçmişime gitmiştim. Dağdaki gençlerden söz ederken ki paragraflar ise, şehit Yılmaz’ın fotoğrafıyla birlikte saatlerce beni uzaklara götürdü. Okul yıllarıma. Doğal olarak kıyaslama yaptım. Varto ile Elbistan’ın arasında dağlar kadar fark vardı. Varto’da inanç anlamında azınlıkta olsanız bile, insanları zalim değildir. Ciddi anlamda dışlamazlar, dövmezler, öldürmezler…

Bunları şunun için anlattım. Şehit Yılmaz Köşker ve ben Kürt olduğumuz için çok dayak yedik. Kitabı okurken, ” Keşke Varto’da dünyaya gelseymişim,” dedim kendi kendime.
Evet, kitap çok şey düşündürüyor insana ve birçok şey söylettiriyor…

MEHMET SÖĞÜT

Pirtûk û Wêje

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı