DÜNYA

Macron: Boyun eğmeyeceğiz, evrensel değerleri savunacağız

Fransa’da bir öğretmenin, ifade özgürlüğünü anlattığı öğrencilerine Hz. Muhammed karikatürlerini gösterince sokakta başı kesilerek öldürülmesi üzerine başlayan tartışma derinleşiyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, karikatürlerin gösterilmesini savunması sonrası yükselen boykot çağrılarına karşı çıktı. Macron, “Hiçbir zaman boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Hz. Muhammed karikatürleri nedeniyle Fransa’ya karşı Müslüman âleminden boykot çağrıları artarken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan “Boyun eğmeyeceğiz” çıkışı geldi. Karikatürlerin ifade özgürlüğü temelinde gösterilme hakkından vazgeçmeyeceklerini söyleyince tepki çeken Macron, Twitter hesabından bu kez şu açıklamayı yaptı:

“Hiçbir zaman boyun eğmeyeceğiz. Barış ruhu içinde bütün farklılıklara saygı duyuyoruz. Nefret söylemini kabul etmiyoruz ve sağduyulu tartışmayı savunuyoruz. Her zaman insan onurunun ve evrensel değerlerin tarafında olacağız.”

Macron’a tepkiler sürüyor

Emmanuel Macron’un İslam’ı “bugün tüm dünyada kriz içinde olan bir din” olarak tanımlayan tartışmalı konuşmasından sonra körfez ülkesi Kuveyt’te bir restoran Macron’un fotoğrafını yere yapıştırarak müşterilerin üstüne basmasını istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, açıklamalarına yönelik açıklamalarına tepkiler sürüyor.

Körfez ülkesi Kuveyt’te Fransa’ya tepki olarak marketlerdeki Fransız malları raflardan indirilirken, bir restoran Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un fotoğrafını yere yapıştırdı.

Restoran, Macron’un fotoğrafının altına “Lütfen burada dur” ifadesini de yazdı.

Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim, Macron’un açıklamalarını kınadı.

Ganim, yaptığı açıklamada, İslam sembollerine yönelik kasıtlı hakaretlerin kınanması ve dünya genelindeki tüm dinlere yönelik hakaretleri yasaklamak için diplomatik ortamda pratik önlemler alınması çağrısında bulundu.

Tartışma nereden çıktı?

Laikliğin ulusal kimliğin temeli olarak görüldüğü ve toplumun bir kesiminin hissiyatını korumak için bir diğer kesimin ifade özgürlüğünün kısıtlanmasının devlet tarafından reddedildiği Fransa’da, öğretmen Samuel Paty’nin öğrencilerine Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırıyı anlatırken Hz. Muhammed karikatürlerini göstermesi sonrasında sokak ortasında başı kesilerek öldürülmesi büyük tepki çekmişti. Macron’un bu cinayetin ardından karikatürlerin gösterilmesi hakkını savunması ve “Samuel Paty, İslamcılar geleceğimizi istediği için öldürüldü” demesi de Müslümanları öfkelendirdi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı ise boykot girişimlerine son verilmesi çağrısında bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada boykot çağrılarının ‘temelsiz’ olduğu, Fransa’ya yönelik saldırıların ‘radikal bir azınlık tarafından gündeme getirildiği’ belirtildi. Açıklamada, boykotun son bulması istendi.

AB ülkeleri sessizliği bozarak Macron’a destek çıktı

Türk devleti ve ittifak halindeki bazı Müslüman ülkelerin Fransa’yı hedef alan tepkileri karşısında uzun süre sessiz kalan Avrupa ülkeleri, ses vermeye başladı.

Avusturya, Almanya, Yunanistan, İtalya ve Hollanda, boykot çağrılarını kınayarak Fransa ile dayanışmalarını ifade etti.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın “zihinsel sağlığını” hedef alan Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert sözlerle eleştirdi.

Kurz, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Macron’a yönelik hakaretlerini kınıyorum. Bir kez daha Türkiye’nin Avrupa Birliği ve ortak değerlerimizden giderek uzaklaştığını gösteriyorlar. Fransa ile tam dayanışma içindeyiz” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis de Twitter üzerinde, Macron ve Fransa’ya karşı hakaretlerin “kabul edilemez” olduğunu belirterek, “Dini nefreti teşvik ediyor ve barışçıl ortak yaşamı sabote ediyor” dedi ve Fransa ile tam dayanışmasını ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü, Erdoğan’ın Avrupa’daki Müslümanların durumunu İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Avrupa Yahudilerine benzetmesine tepki gösterdi. Sözcü, “kabul edilemez” ve “karalayıcı” dedi.

İtalya da Fransa’nın yardımına koştu. Başbakan Guiseppe Conte, Twitter üzerinde Erdoğan’ın sözlerinin kabul edilemez odluğunu ifade ederek, “Macron ile tam dayanışma” ifade etti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, benzer şekilde Erdoğan’ın sözlerinin “kabul edilemez” olduğunu belirterek, “Hollanda kararlı bir şekilde Fransa’nın yanında, AB’nin ortak değerlerini savunuyor. İfade özgürlüğü için, aşırılıkçılık ve radikalizme karşı” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu