KÜLTÜR-SANAT

Laleş’te kollektif zeytinyağı üretimine başlandı

Ezdilerin kutsal mekanı Laleş İbadethanesi’nde kollektif bir çalışmayla zeytin yağı üretimi için çalışmalara başlandı. Babê Şêx’in gözetiminde üretilen zeytinyağının Laleş İbadethanesi’nin hizmetleri için kullanıldığı belirtiliyor.

BasNews’e konuşan Laleş İbadethanesi Ofisi Sorumlusu Luqman Sîlêman yapılan çalışma hakkında şu bilgileri verdi:”Bugün Ezdi Mirleri Temsilcisi ve Babê Şêx’in de katılımıyla Laleş İbadethanesi’ne ait 700 zeytin ağacından elde edilen zeytinlerden, kollektif bir şekilde zeytinyağı üretimine başlandı. Yılın bu döneminde her yıl Laleş hizmetleri için zeytin ağaçlarından elde edilen ürünlerden kollektif bir çalışmayla zeytinyağı üretiyoruz.”

Luqman Sîlêman, Laleş’te 366 çira yakıldığını, çıraların içerisindeki yağın kollektif şekilde elde edilen zeytinyağından kullanıldığını sözlerine ekledi.

Ortak bir şekilde yürütülen zeytin hasadı sonrası her yıl gönüllü Ezdilerin katılımıyla Laleş’teki çıralarda kullanılmak üzere zeytinyağı üretimi yapılıyor. Bu çalışma Ezdi Şêx’i ve mirlerinin temsilcilerinin katılımıyla bir dini ritüel ile yapılıyor.

Ezdilerin kutsal tarihi mekanı Laleş İbadethanesi Duhok kentinin Şêxan ilçesinde yer alıyor.

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu