Video

Kuzey ve Doğu Suriyeli partiler KDP ve PKK’ye diyalog çağrısında bulundu

Kuzey ve Doğu Suriye’de faaliyet yürüten siyasi partiler, Başurê Kürdistan’da KDP ve PKK arasında artan gerilimin düşürülmesi için tarafları diyaloğa çağırdı.

Kuzey ve Doğu Suriye’de faaliyet yürüten 28 siyasi parti, Başûrê Kürdistan’da KDP ile PKK arasında artan gerilime ilişkin ortak basın açıklaması yaptı. Qamişlo’da bulunan Diplomatik Araştırmalar Merkezi’nde yapılan açıklama, Kürt Sol Partisi Başkanı Mihemed Mûsê tarafından okundu.

KDP ve PKK arasında artan gerilimin tüm Kürdistan’a yansımalarının olacağına dikkat çeken Musê, “Bu gerilim Rojava başta olmak üzere tüm Kürdistan’a etki edecektir. Kürt halkının ağır bedeller ödeyerek elde ettiği kazanımların tehlikeye düşmesi anlamına gelir. Kürt iç savaşının sonuçlarını tarihten biliyoruz. Hiçbir Kürt bu savaştan kazançlı çıkmaz. KDP ve PKK arasında bulunan sorunların çözülmesi için derhal çözüm masası kurulmalıdır. Her iki taraf bir an önce diyalog masasına oturmazsa Kürt halkının tüm kazanımlarını talan edebilirler” ifadelerini kullandı.

KDP ve PKK’ye diyalog masasına oturma çağrısında bulunan Musê, Kürt halkının düşmanlarının iki taraf arasındaki gerilimi tırmandırmaya çalıştığını söyledi. KCK’nin diyaloğa ilişkin yaptığı açıklamayı da hatırlatan Musê, sorunların çözülmesinin diyaloglarla mümkün olduğunun altını çizdi. Musê, şiddetin Kürtlerin hiçbir sorununu çözmeyeceğini sözlerine ekledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu