DÜNYA

Kürtlere hakaret eden Şam petrol anlaşmasını kınadı

Şam yönetimi Suriye Demokratik Güçleri’nin bir Amerikan şirketiyle yaptığı petrol anlaşmasını kınadı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Amerikan bir petrol şirketi arasında yapılan anlaşmayı kınadı. Devlet medyasından yayımlanan açıklamada, “Suriye’nin petrolünü çalma amaçlı yasadışı anlaşma” vurgusu yapıldı.

Açıklamada, anlaşma için ‘tam teşekküllü nitelikli bir hırsızlık’ denilirken, “SDG ile bir Amerikan petrol şirketinin, Amerikan yönetiminin desteğiyle imzaladığı, Suriye’nin petrolünü çalma amaçlı anlaşmayı en sert dille kınıyoruz” denildi. Şam yönetimi, “Bu anlaşmanın içi boştur ve yasal bir dayanağı yoktur” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın ‘sadece çalan hırsızlarla satın alan hırsızlar arasında bir anlaşma’ olarak tanımlanabileceği belirtilen açıklamada, SDG’den de ‘Amerikan işgalinin elinde ucuz bir kukla olmayı kabul eden işbirlikçi milisler’ diye söz edildi.

NE OLMUŞTU?

SDG’nin Delta Crescent Energy LLC isimli Amerikan petrol şirketiyle bir anlaşma imzaladığı haberi, ilk olarak Al Monitor sitesinde yayımlanmıştı. Gazeteci Amberin Zaman’ın imzasını taşıyan haberde, anlaşmanın ‘Beyaz Saray’ın bilgisi ve teşviki ile imzalandığı’, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Türkiye’ye anlaşma hakkında bilgi verdiği ve ‘Ankara’nın olumsuz tepki göstermediği’ aktarılıyordu.

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

 1. Haydut ve gaspci katil Alivi Erebler.
  Tarihte Suriye diye bir devlet yok.
  A-suriye devletinini Suriye devleti yaptiniz.
  Buda sizin islami cihad ve gaspciligi ilà oldu.
  Biz Kùrdler çok iyi bildigimiz §ey siz Alivi ve sunni islamcilarin maskesi ne olursa olsun vatanimiz Kùrdistani i§gal ve ilhak eden namerdlersiniz.
  Sunni islamin cani katilleri siz Alivi islamcilarsiniz.
  Vatanimiz Kùrdistan dort Alivi islam devleti tarafindan i§gal edildigi ve iç dù§manlarimizin sizlerin maskeli ajanlari oldugudur.
  Enfal kitabinizi ve zùlfikàri kiçiniza sokacagiz.
  Firat,tan Arasa kadar mùlk biz Kùrdlerin vatani Kùrdistandir.

İlgili Makaleler

Aynı kategoride
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı