Rojev'den

Kürtler ve Bukalemunlar

Biz Kürtler genelde ezilenlerden yana oluruz, kanımızda var bu iyilik. Genelde solcular da ezilenlerden ´yana´ olduklarını söyledikleri için Kürtlerin çoğu da kendini ya solcu görür, yada solculara yakın hiseder. İslamiyetin herkesi eşit gördüğü, kimsenin kimseden üstünlüğü olmaz propagandası ile Kürtlerin bir kısmı da, ister inansın ister inanmasın, kendini islami kurum, kuruluş ve partilere yakın hiseder.

Ne yazık ki, ister solcu olsun, ister sağcı ve isterse de islami kurumlar olsun hemen hemen hepsi sözkonusu Kürtler olunca bukalemun olup uç maymunu oynarlar. Örneğin Fidel Kastro 20. yüzyılın devrimcisi olarak biliniyor ancak aynı zamanda kendisi Saddam Huseyin’in de en iyi dostu idi, hiçbir temasında Kürtlerden ve onların haklarından bahsettiğini duymadık.

Kürtlerin bir kısmı Sovyetleri kıble olarak görmüştür, idealleri Sovyet tipi bir model oluşturmak olmuştur, ancak tarihe baktığımızda önümüze Mahabad örneği çıkıyor, Mahabad’dan sonra Sovyetler Birliği topraklarına sığınan Barzanilerin karşılaştıkları müameleyi düşündüğümüzde ne gibi bir bukalemunluğun sergilendiğini görüyoruz. Aynı durum Türk Solu dediğimiz grup veya gruplar için de geçerlidir. Hele Türk Solunun kuyruğuna takılıp sürünen Kürtlerin durumunu düşündüğümde acı duyuyorum. Bildiğim tüm Türk Sol hareketleri veya grupları tarafından “Önce Türkiye ve Türkiye’nin demokratikleşmesi, sonra Kürtlerin özgürlüğü” safsatası ileri sürülüyor, bu net bir şekilde bukalemunce bir yaklaşımdır. Oysa doğru olan yaklaşım “Önce Kürdistan’ın bağımsızlığı ve özgürlüğü, sonra Türkiye’nin demokratikleşmesi” denmeliydi. Bu noktada çok örnekler verilebilir ancak yeri değildir.

TC’nin kuruluşu sırasında Atatürk’ün Erzurum Konresinden önce ziyaret ettiği Kürt ileri gelenlerine söylediklerini de buraya not etmekte fayda vardır. O zaman söylenenlere göre kurulacak olan Cumhuriyet Kürt ve Türk Halklarının olacaktı, ne oldu sonra ? katliamlar……. sürgünler…….İnkar ve imha politikaları……..

Kürtler musluman ve ezilen bir halk olan Filistin için de mücadele etti hatta savaşa bile katılmışlar ancak Filistinlilerin çoğu, özellikle yönetimi, yeri geldiğinde Kürtleri tanımamaktadırlar, Kürtlerin kattileriyle kol kola girebiliyorlar. Filistinlilerin Avrupa’daki temsilcileri Kürtlere görüşme randevusunu bile vermemektedirler. Aynı yaklaşım diğer birçok islami örgüt ve devletler tarafından da sergilenmektedir.

Sadece şunu bilmekte fayda vardır diye buraya not düşmek istedim ; Biz Kürtler ne Sosyalistlere, ne Sağcılara, ne Muslumanlara ve ne de başka herhangi bir ideolojiye körü körüne bağlanmamalıyız, pragmatik olup çıkarlarımızı en iyi bir şekilde savunabilmeliyiz. Gerekirse Kürdün en kalitesiz olanı ile de ilgilenerek, onu dışlamayarak güç olmayı hedeflemeliyiz. Birileri buna küçük burjuva tarzı yaklaşım diyebilir, kendince elleştirebilir, eğer günümüz dünyasında Halkımızın çıkarları bu şekilde korunup savunuluyorsa evet gerekirse küçük burjuva tarzını da esas almakta fayda vardır. Kaldı ki bir ulusun çıkarlarının gelişmesinde her sınıf ve katmanların çabasına ve hizmetine ihtiyaç vardır. Her Kürt bireyinin bu hususları kafasının bir yerine not etmesinde fayda vardır.

Esas amacı belli güçlerin çıkarlarını savunmak ve korumak olan ideolojilerin peşinden giderek bir yere varamadığımızı gördük, görüyoruz.

Ahmet Gülabi DERE / 11.08.2020

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

 1. Ahmet beyin yazdiklari biz Kùrdlerin yanilgisina ve kayiblarina i§arettir.
  Kominizim,fa§izim,Alivi ve sunni islam somùrgeci zorbaliklardir.
  Sahibleri hayir gormedi ve vaz etti.
  Bizde halen etkili bir yabanci ideloji ve kùltùr.
  Zaten koministligin bize yansimasi kerbelaci Alivilik oldu.
  Sunni islamin yansimasi sunni fa§st islam oldu.
  Bu iki mikrobu kapan Erebin 1400 yillik kan davasina alet olmu§ durumda.
  Ortadogu meddeniyetlerini yikici istilaci ve talanci gùçùn Muhammedi enfal ve Zùlfikar katilami oldugunu kendi halkimiza anlatamadik.
  Bizden olmayan yabancilar bizim adimiza demokratik islam bazirganligi ilà islami koleligi satiyor.
  Diyer haremzadeh takimi bize katilerimizi diz çokùlmesi gerekli kàbe putlari olarak gosteriyor.
  Top sakal ve keçi sakali solcular §imdi kirli sakali ve sùpùrge sakali Alivi ve sunni islamci katiller oldular.
  Bu namerdlerin askeri fetih namazlarina bizi sivil cumalar ilà kole yapmak istiyen hizmetkarlarin pis hùnerine tùkùryim.
  Trockinin sùrekli devrimi çol çakali Muhammedin cihadi oldu.
  Stalinin sosyalizimi zùlfùmùz ilà boyun kesen katil Ali ve zùlfùkar oldu.
  Aziz ve azize Kùrd pe§mergesine,gerillasina ve §ervanlarina halen vah§i Erebin cennet bileti kesiliyor.
  Kahpe Tirkin daragacli altinda CENNET VATAN KURDISTAN diyen merhum bùyùgùmùz SAID PIRANI,in ruhu §ad olsun.
  Kùrdistan milli dù§ùncesine Kùrd sagi kaybetti Tirk islami kazandi diyen namerd Tirkiyeci solcu irkciya soylenecek sozùmùzù halen soylemedik.
  BIJIT KURD U KURDISTAN.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: