KÜLTÜR-SANAT

Kürtçe Öğretmenler İnisiyatifi: Aileler Kürtçe dersi için üzerine düşeni yapmalı Türkçe Bas 2

Kürtçe Öğretmenleri İnisiyatifi, “Kürt ailelerin kendi hakları olan Kürtçe seçmeli dersi çocukları için seçmeleri ve aynı zamanda bu konuda bilinçli davranmaları gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

Kürtçe Öğretmenleri İnisiyatifi, “Kürt ailelerin kendi hakları olan Kürtçe seçmeli dersi çocukları için seçmeleri ve aynı zamanda bu konuda bilinçli davranmaları gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

Kürtçe Öğretmenleri İnisiyatifi, Kürtçe seçmeli derslerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

2012 yılının Eylül ayında Türkiye’de 5,6,7 ve 8. sınıflar için Kürtçenin (Kurmancî, Kirmanckî ) seçmeli ders olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatına dahil edildiği hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

“Pedogojik çalışmalar seçmeli derslerin önemini yeterince ortaya koymaktadır. Söz konusu Kürt öğrenciler olunca elbette bu seçmeli dersin önemi daha da artmaktadır. Bu dersi alarak kendi ana dillerini tanıyıp öğrenerek unutulmaya maruz bırakılmış olan Kürtçe’nin tekrar canlandırılmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Bu konuda büyük sorumluluk Kürt ailelerine düşmektedir. Kürt ailelerin kendi hakları olan Kürtçe seçmeli dersi çocukları için seçmeleri ve aynı zamanda bu konuda bilinçli davranmaları gerekmektedir. Bu seçmeli Kürtçe dersi sayesinde Kürt çocuklar az da olsa kendi dillerini tanıyacaklardır.”

“Şimdi ortaokullarda seçmeli Kürtçe dersi sembolik olarak veriliyor” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Okul idarelerinin bu konudaki yaklaşımlarını biliyoruz. Okul, idareleri ve bazı hocalar, bu konuyla ilgili ailelerle iletişime geçip ailelerin dini duygularıyla oynayıp Kürtçe dersi yerine dini dersleri seçmelerini önermektedirler. Ailelerin bu kesimin Kürtçe’ye karşı bilip buna göre hareket etmeleri gerekmektedir. Ailelerin bu konuda bilinçli davranıp Kürt çocukların ve Kürtçe’nin geleceği için seçmeli Kürtçe (Kurmancî, Kirmanckî) dersini seçmeleri gerekmektedir.”

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu