Kurdistan

Kürt ve Iraklı parlamenterler Metîna’da incelemelerde bulundu

Sınır ötesi operasyonun sürdüğü Metîna’da incelemelerde bulunan Iraklı ve Kürt parlamenterler, bölgenin ciddi zarar gördüğünü belirterek, operasyonun durdurulması çağrısı yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik sınır ötesi operasyonunun devam ettiği 5 Haziran’da, Metîna bölgesine yapılan askeri sevkiyat yapan KDP’ye ait zırhlı aracın vurulması sonucu 5 peşmerge yaşamını yitirdi, 4 peşmerge yaralandı. KDP, zırhlı aracın vurulmasının ardından HPG’yi sorumlu tutmuştu. HPG ise yaptığı açıklamada, iddiaları yalanlayarak, olayın bağımsız bir heyet tarafından araştırılmasını istedi.

HPG’nin açıklamasının ardından Irak merkezi hükümeti ve Federe Kürdistan Bölgesel hükümetinden parlamenterlerin yer aldığı bir heyet, Metîna bölgesinde bulunan köyleri ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Heyette, Irak Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı ve 7 parlamenter ile Federe Kürdistan Kürdistan Parlamentosu Peşmerge, İçişleri, Güvenlik, Tarım, Çevre ve Sağlık komisyonları 12 parlamenter yer aldı.

Heyet, bölgede yaptığı incelemeler ve görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu. Heyet adına açıklama yapan Federe Kürdistan parlamenteri ve Peşmerge İşleri Komisyonu Başkanı Reving Hirorî, Duhok Valisi ile Zaho ilçesi ile Derkar ve Batîfa bölgelerinde kanaat önderleri, muhtarlar ve yurttaşlarla görüşme gerçekleştirdiklerini, ardından Amediye’de Keste, Hitor ve Çelka köylerini ziyaret ettiklerini, burada yurttaşlarla görüştüklerini, daha sonra Kanîmasî Kasabası Müdürü Serbest Sabri ve muhtarlarla bir araya geldiklerini aktardı.

KÖYLER BOŞALTILDI

TSK’nin sınır ötesi operasyonu sonucu bölgede birçok köyün boşaltıldığını belirten Hirorî, “İnsanlar evlerini bırakarak kaçmak zorunda kalmış, bağ, bahçeleri ve meyve ağaçları yanmış, zarar görmüş. Gerçekten de savaş ve çatışmalar nedeniyle Kürdistan coğrafyası büyük bir zarar görmüş. Bu bölgedeki Kürt insanlarının psikolojisi yaşananlardan ötürü olumsuz etkilenmiştir” dedi.

‘TÜRK DEVLETİ SALDIRIYOR’

“Savaş sadece yıkım getirdi” diyen Hirorî, çözüm için diyaloga işaret etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hirorî, “Bu savaşın tarafları da bellidir. PKK ve Türk devletidir. PKK bahane oluyor, Türk devleti de saldırıyor. Arada ezilen halkımız oluyor. Bu nedenle her iki tarafa savaşı durdurma çağrısı yapıyoruz, diyaloğa ve çözüme dönmeye çağırıyoruz. Halkımız bu savaşın bir tarafı değil, savaşta hiçbir çıkarı veya payı da yoktur” şeklinde konuştu.

‘SAVAŞ SUÇTUR’

TSK’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde askeri üs inşa etmesine değinen Hirorî, “Irak ve Kürdistan Bölgesi güvenlik güçlerinin dışında bir askeri gücün bu bölgedeki varlığını doğru bulmuyoruz. Bu heyette yer alan her bir arkadaşım gibi ben de bölge halkının huzuru için barış istiyoruz. İnsanlarımız kendi köyünde, kendi evinde huzur içinde yaşamak istiyor. İnanıyorum ki Kürdistan’daki tüm taraflar da bu görüşü savunuyor. Herkes savaşı suç olarak görüyor ve protesto ediyor” şeklinde konuştu.

AĞAÇLARIN KESİLMESİ

Operasyon bölgesinde ağaçların kesilmesine dair Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu ile görüştüklerini paylaşan Hirorî, konuyla ilgili Federe Kürdistan ve Irak hükümetlerine Türkiye’ye şikayetleri bildirdiğini söyledi.

Hirorî, heyetin bölgedeki inceleme ve görüşmelerine dair hazırlayacakları raporu, Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak merkezi hükümetine sunacağını söyledi.

Kürdistan ve Irak parlamenterlerinden oluşan heyet Duhok’a bağlı Amêdî ilçesi Kanî Masê nahiyesini ziyaret etti.

Farklı partilerden oluşan Kürdistan ve Irak parlamenterlerinden bir grup Duhok’a bağlı Amêdî ilçesi nahiyesi Kanî Masê’yi ziyaret etti. Heyet yakından PKK’in tehditleri, Türkiye’nin saldırıları ve bölgenin güvenliğini görmek istedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) grubu parlamenteri Şîno Eşqî K24’e söz konusu ziyaret için açıklamalarda bulundu. Eşqî,” Bu ziyaretin asıl amacı burada PKK ve Türkiye arasındaki yaşanan savaşın zararları, sonuçlarını görmek, araştırmak. Öte yandan PKK ve Kürdistan Bölgesi Peşmergesi arasında yaşanan gerginlik hakkında da bilgi almak istedik” dedi.

Diğer yandan Eşqî konuşmasını şöyle sürdürdü,” Söz konusu ziyaretin bir başka amacı da bu bölgede istenmeyen duruma karşı çözüm bulmak. İlgili savaş ve çatışmanın bu bölgeden uzaklaşması gayretinde olunmalı.”

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu