Kurdistan

‘Kürt halkı ajanlaştırma politikalarına karşı güçlü durmalı’

Türk devletinin Rojava Devrimi ve kazanımlarını yenilgiye uğratmak için devreye soktuğu ajanlaştırma politikasına tepki gösteren Fırat Bölgesi Savunma Komitesi Eş Başkanı İsmet Şeyh Hesen, Kürt halkının ajanlık politikaları karşısında güçlü durması gerektiğini belirtti.

Güvenlik güçlerinin Haziran ve Temmuz’da yürüttüğü istihbarat çalışmaları kapsamında Kuzey ve Doğu Suriye’de birçok ajan yakalandı. Türk devletinin istihbarat teşkilatı MİT ile ilişkili olan ajanların, bölgedeki gençleri uyuşturucu madde kullanımına ve fuhuşa sürüklemeye çalıştığı da ortaya çıktı.

Öte yandan güvenlik güçleri, geçen hafta Kobanê’de MİT’e çalışan ajanlardan birini yakaladığını duyurmuştu. MİT’in gizli ajanı Serdar Ebdî, ajan olarak çalıştığını, daha önce Özerk Yönetim ile ilişkisi olan ve sonradan Türkiye ya da Kuzey Kürdistan kentlerine göç etmek zorunda kalan Kobanêlileri MİT’e anlattığını ve bu nedenle birçok Kobanêliyi tutuklattığını itiraf etmişti.

‘ROJAVA DEVRİMİ’Nİ HEDEF ALIYORLAR’

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fırat Bölgesi Savunma Komitesi Eş Başkanı İsmet Şêx Hesen, Türk devletinin gizli ajanlarıyla Rojava Devrimi’ni ve kazanımlarını bertaraf etmeye çalıştığına dikkat çekerek, “Türk devleti ajanlarıyla kurumlarda ve halk arasında karşılılık çıkarıyor. Güvenlik ilgili bilgileri de Türk istihbaratına gönderiyorlar” dedi.

‘HALKIMIZ DİKKATLİ OLMALI’

Türk devletinin özel savaşla Kürt halkını hedef aldığını ifade eden Hesen, “Kürt gençlerini kullanıyor ve ajanlaştırıyor. Gizli ajana dönüştürdüğü Kürt gençlerini yine Kürt topraklarına ve Kürt halkının arasına gönderiyor. Böylece bizim aramızda karışıklık çıkarıp Kürt halkının kazanımlarını ve Rojava Devrimi’ni yenilgiye uğratmaya çalışıyor. Kuzey Kürdistan’daki halkımız bu ajanlık politikalarına karşı dikkatli olmalı ve topraklarına geri dönmeli” diye konuştu.

‘KİRLİ SİYASETİ BOŞA ÇIKARMAK İÇİN TEK GÜÇ OLUNMALI’

Şehit annesi olan PYD Üyesi Ayşe Efendi ise şunları dile getirdi: “Rojava Devrimi, Türk devleti ve diğer rejimler tarafından sistematik olarak hedef alınıyor. Toplumumuz bu hamleleri boşa çıkarabilir. Bu kirli siyaseti yenilgiye uğratmak için herkes tek güç olmalı. Hiç kimse halkını ve vatanını birkaç kuruş paraya satmamalı.”

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı