Kurdistan

Kürt boksörden Barzani’ye çağrı: Devreye girin

Kürt güçlerine çağrı yapan boksör İsmail Özen, “KDP’nin askeri gücünü gerilla alanlarına sevk etmesi PKK ile çatışma riskini doğuruyor. Sayın Barzani’ye çağrım olası bir çatışmanın yaşanmaması için devreye girmesidir” dedi.

Almanya’da yaşayan Kürt boksör İsmail Özen, “Kürt Kamuoyuna Çağrımdır” başlığıyla bir çağrı kaleme aldı. Özen 8 maddede ele aldığı yazısını kendi resmi Twitter hesabında paylaştı. Kürtler arası çatışmanın Kürtlere kayıp getireceğine vurgu yapan Özen, “Sayın Barzani’ye çağrım olası bir çatışmanın yaşanmaması için devreye girmesidir. Bu gücü ve imkânı vardır. Bu sorumluluk aynı zamanda bütün Kürt toplumuna ve siyasi çevrelerine aittir. Sessiz kalırsak bu kardeş kavgasından biz de sorumlu olacağız” dedi.

Özen’in çağrısı şu şekilde:

“1-Bir sporcu olarak Güney Kürdistan’da yaşanan gelişmeleri kaygı ve üzüntüyle izliyorum. KDP’nin askeri gücünü gerilla alanlarına sevk etmesi PKK ile çatışma riskini doğuruyor.

2-Geçmişte olduğu gibi bugün de Kürtler arası bir çatışma sadece Türkiye’nin ve benzer inkarcı devletlerin işine yarar. Olası çatışmalarda bütün Kürtler kaybeder.

3-Erdoğan’ın amacı Kürtler arası çatışma çıkartıp, elde edilen kazanımları tümden yok etmektir. Türkiye, nerede olursa olsun Kürtlerin eşit haklara sahip olmasını istemiyor.

4-Bugün hayati olan Erdoğan’ın ne istediği değil, Kürt toplumunun ve siyasi partilerin ne istediğidir. Kürt siyasi partileri sorunlarını diyalogla çözmeliler.

5-Taraflar bu siyasi olgunluğa, birikim ve deneyime sahipler. Bu yol izlenmezse Kürtler sadece büyük mücadeleler sonucu elde ettikleri kazanımlarını değil, aynı zamanda yeni bir yüzyılı da kaybedecekler.

6-Kürt ulusunun yeni bir yüz yılı kaybetme ve ortaya çıkan tarihsel fırsatı kaçırma lüksü olmamalıdır. Gelecek kuşaklara üzüntü duyacakları ve utanacakları bir miras bırakılmamalıdır.

7-Sayın Murat Karayılan’ın sorunun çözümü için diyalog çağrısında bulunmasını değerli buluyorum. Sayın Mesud Barzani daha önce yaptığı açıklamada, ‘bir daha ‘Brakuji’ye izin vermeyeceğim’ diye yemin etmişti.

8-Sayın Barzani’ye çağrım olası bir çatışmanın yaşanmaması için devreye girmesidir. Bu gücü ve imkanı vardır. Bu sorumluluk aynı zamanda bütün Kürt toplumuna ve siyasi çevrelerine aittir. Sessiz kalırsak bu kardeş kavgasından biz de sorumlu olacağız.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu