Kurdistan

Kurdistana Sor, Ermenistan ve halklarin kardeşliği

Ermenistan bağımsız Milletler Topluluğunun bir üyesi olarak uluslararası alanda, Kurdistan sorunun çözümüne ilişkin diplomatik destek sunup iki halk arasında dayanışma ruhunun gelişmesine destek sunacağına yani Kurdistan halkı ile iyi komşu-dost olmayı seçeceğine kendisini mezara gömecek Türk-Azeri halkı ile komşu olmayı tercih ediyor ve bu eksen ulusal güvenlik stratejisini oluşturuyor.

Rojhat Badiki yazdi
* * *
Devlet ve halkların kendi varlıklarının idamesi açısından dost ve düşman kavramlarına bakış açı ve planlamaları stratejiktir. Dost ve düşman kavramları tespit edilip buna denk düşecek stratejik politikalar belirlenirken; insan hakları-kardeşlik, barış vs. kavramlar belirleyici değil. Belirleyici, ulusal stratejik politikalar belirlenirken ulus ve devletin çıkarları esastır. Bu açıdan devletler tarafından belirlenen ulusal güvenlik stratejik politikalarında insan hakları ve hümanizmi arama; beyhude bir uğraştır.
Halkların kardeşliği ve barış içerisinde bir arada yaşamak stratejisinin Kurdistan halkı açısında nasıl bir tuzak olduğu hatta tuzağın ötesinde nasıl bir zehir olduğunu basit bir örnekle açıklamaya çalışacağım.
Ermeni ve Kurd halkı bazen komşu bazen de içiçe, yüzyıllar hatta bin yıllar birlikte yaşadılar. Bin yıllar birlikte yaşayan bu iki halk son yüzyılda karmaşık bir ilişki süreci yaşadılar ve birlikte Türk devletinin talan-yıkım ve soykırım gibi insanlık dışı uygulamalarına maruz kaldılar. Kurd ve Ermeni halkına karşı soykırım politikalarını yaşama geçiren ve halende Türk devletinin bekası açısında yok edilmesi gereken düşman kategorisinde, Kurd ve Ermeni halkı ilk sırada-birinci kategoride yer almaktadır.
Türk devletinin bu uygulamalarına bakılıp Mantık muhasebesi yapıldığında bu iki halkın ortak düşmana karşı, ortak ulusal stratejiler geliştirmesi gerekirken, Ermenistan devleti farklı yol-yöntem farklı stratejik politika izlemektedir.
Ermenistan devletinin kurulduğu coğrafya ve komşu ülkelerle olan ilişkilerine bakıldığında İran hariç ( taktiksel ve geçici ilişki ) 3 yanı düşman devletle kuşatılmış durumdadır. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan. Gürcistan’ ın Ermenistan devleti ile olan ilişkilerinin iyi olmamasının nedeni Ermenistan devletinin Gürcistan’ dan toprak talep etmesinden dolayıdır. Buna rağmen Ermenistan devleti bu devletleri bir yana bırakıp, Kurdistan halkını baş düşman kategorisinde görüyor, ulusal güvenlik stratejisini Kurdistan halkını bölme ve Kurdistanı İşgal etme üzerinde inşa ediyor.
Ermenistan devleti yoksul. Büyük bir işsizlik ve göç veren veren bir ülke. Ermenistan gençleri, Ermenistanı terk edip Rusya, Avrupa, Kanada ve ABD’ ye göç ediyorlar. Güçlü bir ekonomisi yok. Tarım desen yeterli değil bağımlı, petrol-doğal gaz yataklarına da sahip değil. Ermenistan halkı ve Ermenistan ekonomisi büyük oranda Ermeni diasporasının oluşturduğu ekonomik fonlara bağımlı.
Ermenistan bağımsız Milletler Topluluğunun bir üyesi olarak uluslararası alanda, Kurdistan sorunun çözümüne ilişkin diplomatik destek sunup iki halk arasında dayanışma ruhunun gelişmesine destek sunacağına yani Kurdistan halkı ile iyi komşu-dost olmayı seçeceğine kendisini mezara gömecek Türk-Azeri halkı ile komşu olmayı tercih ediyor ve bu eksen ulusal güvenlik stratejisini oluşturuyor.
Aşağıda astığım iyi haritaya bakınız…! Ermenistan devletinin Kuzey Kurdistan ve Kurdistan’ a Sor’a bakış açısını daha net bir şekilde ortaya çıktığını görürsünüz. Stratejik politikların; duygusal- komşuluk yada insan haklarının baz alınarak oluşturulmadığı daha net bir şekilde ortaya çıkar. Ve bu durum sadece Ermenistan devletine özgür bir olay olmadığı da daha iyi idrak edilir. Ulusal çıkarlar için katliam ve jenosidlerin, devletlerin ulusal güvenlik politikalarının bir parçası olduğunu daha iyi idrak edersiniz.
Doğru mu yanlış mi….bu farklı bir tartışma konusu
Kurdistana Sor, Ermenistan ve Dağlık Karabağ arasında bir set gibi durmakta, Ermenistan ve Karabağ arasındaki ilişkiyi kesen, iki tarafı birbirinden yalıtlayıp-izole eden stratejik bir konuma sahip. Bu durumda Ermenistan devletinin önünde iki yol var; ya Kurdlerle müttefik ve dost ilişkiler geliştirmek yada yok etmek sureti ile Ermenistan ve Karabağ arasındaki izolasyonu ortadan kaldırmak. Ermenistan devleti Kurdistan halkı ile müttefik olma yerine onu yok etmeyi Kurdistana Soru Kurdsüzleştirmeyi temel stratejik politika seçiyor.
Ermenistan devleti, Kurdleri yok ederek kendi ulusal güvenliklerini korumayı, Ermenistan ve Karabağ arasındaki engelli kaldırmayı seçiyor. Yani, Ermenistan devleti Kurdistan halkına düşman olarak Kendi mezar kazıcıları ile dost olmayı tercih ediyor. Êzdî, Zaza ve Alewilerin Kurd olmadıkları saçmalıkları ile Türk devletine Hizmet ediyor. Doğru bir politika ve Kurtuluş mu…bu onların sorunu…!
Sonuç olarak; Arap, Türk ve Perslerle, Dost ve kardeş olma esas alan politikalar; çaresizlik ve zavallılığın bir ürünü değilse sömürgeci devlet merkezlerinde-laboratuvarlarında üretilen Kurdistan halkını zehirlemek suretiyle Kurdlerin beyinlerine Şırınga edilen bir zehirdir. Bağımsız Kurdistan ve Kurdistan halkının geleceği, bağımsızlık ve özgürlüğünün kesintisiz yürüyüşü için Halkların kardeşliği politikalarına karşı durulmalıdır.
Ortadoğuda Kurdistan halkının Kardeş ve Dostları yok; düşmanlarından başka.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu