Video

Kobanê’ye saldırı: 1 ölü, 13 yaralı

Türk devletinin Kobanê’ye yönelik saldırısında yaralananlar ve aileleri, Türk devletinin doğrudan yurttaşları hedef aldığını söyledi.

İşgalci Türk devleti ve çeteleri Kobanê merkezi ile Qeremox, Xanê, Til Hacib, Serzorî ve Gultepe köylerini bugün bir kez daha bombaladı.

Xanê köyüne yönelik saldırıda köyün kanaat önderlerinden İbrahim Şerif adlı yurttaş xehit düştü. Kobanê’nin doğusuna yapılan bombardımanda ise 12 yurttaş yaralandı. Bazı yaralıların durumunun ağır olduğu öğrenildi.

https://i0.wp.com/www.hawarnews.com/ar/uploads/files/2022/01/08/140546_jrha-alqsf-altrky-ala-kwbany-wthwyhm-trkya-tsthdf-almdnyyn-alazl-28729.jpg?resize=524%2C350&ssl=1

Qeremox köyünde yaşayan Mistefa Henîfî adlı yurttaş, “Top mermileri doğrudan evimize atıldı. Evde kalan 6 kişi yaralandık. 4 yaşındaki oğlumun ayağı kesildi. Köye onlarca top mermisi düştü” şeklinde konuştu.

Saldırıda yaralanan Narîn Şukirî Beşar, “Oğlumla birlikte babamın evine doğru giderken, Newroz Şirketi’ne yapılan bombardımanda yaralandık. Ayağımdan yaralı bir şekilde hastaneye kaldırıldım” ifadelerini kullandı.

Narîn Beşar, Türk devletinin yurttaşları doğrudan hedef aldığını vurgulayarak, “Yurttaşların ne suçu var” diye sordu.

Kobanê Hastanesi’nden edinilen bilgilere göre saldırıda yaralananların isimleri şöyle:

Narîn Şukirî Beşar (25).

Mezlûm Bekir Teyîb (36)

Cîhan Mele Osman Salih (25)

Mihemed Behaedîn Elî (35)

Besne Salih Henîfî (24)

Şêrîn Seîd Henîfî (27)

Gerîla Celal Ebdullah (36)

Ebdo Mistefa Henîfî (4)

Yawir Îbrahîm Henîfî (1,5)

Hemûd Meter Xafilî (25)

Adil Kîtkanî (30)

Xalid Mistefa Beşar (5)

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, hizmet sektöründe yaşanan aksaklıklar üzerine tarım kurumları ve zabıta müdürlüğünün katılımıyla olağanüstü toplantı gerçekleştirdi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, hizmet sektöründe yaşanan aksaklıklar üzerine tarım kurumları ve zabıta müdürlüğünün katılımıyla olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Yürütme Meclisleri, Zabıta Müdürlüğü, Un Fabrikaları ve Tarımı Geliştirme Şirketi de katıldı. Toplantıda hizmet sektöründe yaşanan aksaklıklar ele alındı.

https://i0.wp.com/www.hawarnews.com/ar/uploads/files/2022/01/08/155356_alidarh-althatyh-taqd-ajtmaaaan-tarean-lbhth-amwr-khdmyh-wmayshh-fy-almntqh-28429.jpg?resize=545%2C364&ssl=1

Son dönemde ekmeğin kalitesinde yaşanan düşüş, şeker, akaryakıt ve tarım ürünleri gibi temel ihtiyaçların temininde yaşanan zorlukların değerlendirildiği toplantıda önemli kararlar alındı.

Piyasalardaki fahiş fiyat artışlarına karşın oluşturulan Kriz Masası, akaryakıt piyasası başta olmak üzere fırın ve değirmenleri denetleyecek.

Toplantıda ekmeğin kalitesinin arttırılması, piyasaya şeker temin edilmesi, tarımsal sulama sistemlerinin desteklenmesi gibi konular ele alındı.

Türk devletinin yeni bir cephe açıp topyekûn bir savaş başlatmak istediğini belirten Xerîb Hiso, “Bu kirli yöntemlerle bizleri de savaşın içine çekip kolayca katliam gerçekleştirmek istiyorlar” dedi.

Astana 17. zirvesinden bu yana Kuzey ve Doğu Suriye bölgesine yönelik saldırılar yoğunlaştı. Bu da bölgede yeni alanlar işgal etme planlarına işaret ediyor. Son günlerde Kobanê’de işgalciler tarafından 6 köy bombalandı. Xerîb Hiso, işgalci Türk devletinin bu saldırıları Astana toplantısında varılan bir sonuç olduğunu nitelendirdi.

Bir yurttaşın hayatını kaybettiği, 11 kişinin de yaralandığı Kobanê saldırısıyla ilgili olarak Hiso, “Bu saldırılar Paris Katliamı’nın yıl dönümü ve Kobanê’nin kurtuluşunun 26. yıl dönümünde gerçekleşti. Kobanê’deki büyük direnişin intikamını almak istiyorlar” dedi.

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Eş Başkanı Xerîb Hiso, Türk devletinin Kobanê ile Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını ANHA’ya değerlendirdi. Hiso, bölge halkını saldırılara karşı uyanık olmaya çağırdı.

PARİS KATLİAMININ YILDÖNÜMÜNDE YENİ BİR KATLİAM

Faşist Türk devleti son dönemlerde Kobanê, Şehba, Qamişlo, Eyn Îsa, Zirgan ve Til Temir’e yönelik saldırılarını arttırdı. Xerîb Hiso, “İşgalci Türk devleti Kuzey ve Doğu Suriye bölgeleri ve Kürdistan’ da  tehdit edici saldırılar başlattı. Türkiye içte başarısızlığın dibini yaşadığı için, AKP kendi sonunu gördüğü için saldırıyor. Bu zayıf politikalar nedeniyle Türkiye bir felakete doğru sürükleniyor ve dış siyasette de artık yalnız bir Türkiye var. Bu, DAİŞ’e verilen desteğin sonucudur. Uzun bir süredir Kobanê’ye yönelik saldırılar oldukça şiddetli geçiyor. Özellikle bugün Paris Katliamı’nın yıldönümünde Kobanê’ye yapılan saldırı da bunlardan bağımsız değil. Paris’in göbeğinde devrimci 3 Kürt kadın katledildi, fakat Fransız hükümeti şimdiye kadar da bu katliamla ilgili kılını bile kıpırdatabilmiş değil. Bu durum bile başlı başına bir suçtur. Bu suçun açığa çıkarılması demek Türk devletinin katliamdaki elinin ortaya çıkması demektir. Türkiye istihbarat konusunda da yurtdışında kendini örgütledi. Bu durum batı için de büyük bir tehdit” dedi.

İşgalcilerin Kobanê direnişinden intikam almak istediğini belirten Xerîb Hiso, “Şu anda Kuzey ve Doğu Suriye ve Kürdistan’ın tümünde halk, kadınlar  önde gelen üç kadına sahip çıkmak için anma etkinlikleri yapıyor. Paris Katliamı’nın ve Kobanê’nin kurtuluşunun 26. yıl dönümünde Kobanê’ye yönelik saldırılar düzenlendi. Kobanê’deki büyük direnişi sindiremedikleri için intikamını almak istiyorlar” dedi.

 ‘YENİ BİR CEPHE AÇMAK İSTİYORLAR’

Türk devletinin yeni bir cephe açma çabalarına dikkat çeken Hiso, “Bir devlet, sınır kapılarını hedef alıyor. Bu devlet gücü nereden alıyor, bu devlete destek veren kim? Faşizmin destekçileri, işgalcilerdir. Uluslararası hukuku ihlal ediyor. Halkların iradesine karşı çok büyük suçlar işleniyor. Bu şekilde Türk devleti yeni bir cephe açmak ve topyekûn bir savaş başlatmak istemektedir. Bizi savaşa sürüklemesinin amacı yeni katliamlar yapmak” ifadelerini kullandı.

Xerîb Hiso, bu saldırılarla AKP-MHP’nin, DAİŞ’in yenilgisini hazmedemediklerini belirterek şöyle söyledi: “Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırma sebepleri DAİŞ’in intikamını almak istiyorlar. Bu aynı zamanda uluslararası toplum için de büyük bir utançtır. Katliam, vahşi saldırı ve suikastlarla halka, inanç merkezlerine ve herkese saldırıp katliam gerçekleştiriyor. Türk devleti kendisini Ortadoğu’da tek devlet olarak görmektedir. İç siyasette yok olmuş fakat dışardaysa vahşice saldıran bir güç olarak gösteriyor kendini. Bu saldırıların amacı aleni bir şekilde DAİŞ’i canlandırmak istemektir. Bu da Türk devletinin vahşi teröre destek verdiğinin en bariz örneğidir.”

ASTANA SONRASI SALDIRILAR

Hiso, bölge üzerine kirli kararlar verildiğine dikkat çekerek, “Bu saldırılara uluslararası devletlerin de ortak olma ihtimali yüksek. Astana görüşmelerinde çok kirli kararlar alındı. Özellikle Kürt halkının iradesine karşı Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine yönelik bu saldırılar, Türk devletinin önerisiyle gerçekleşiyor ve bu da Astana’ya katılan tüm devletler tarafından destekleniyor. Devletlerin bu saldırıyı desteklemeleri büyük bir utanç. Bu teröre ve DAİŞ’e bir destektir” şeklinde konuştu.

Xerîb Hiso, bölge halkını Türk devletinin bu saldırılarına dikkat etmeye çağırarak, “Odak noktamız toplumsal birlik, işgalcilerin saldırılarına karşı duruşumuz, direniş ve mücadelemizdir. Bizim direnişimizin bir sonucu olarak bugün Türk devleti her yönüyle zayıflamış ve ayakta duramayacak hale gelmiş” dedi.

Hiso, Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerindeki güçlerin saldırılar karşısındaki sessizliğin Türk devletine destek olduğunu belirterek, “Kobanê kentinde güçlerini konuşlandıran Rusya ve Uluslararası Koalisyon ne yazık ki çağrılarımıza bir cevap verebilmiş değil. Halkımızın katledilmesinde bu güçler Türk devletine destek veriyor. Halkımız sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir. Nasıl ki 2021 yılını uluslararası düzeyde halk iradesinin yılı ilan ettiysek, bu yılı da başarıların ve kazanımların yılı yapacağız. 2022 halkların yılı olacak. Diktatörlük ve faşizmin bu yılda hiçbir şansı olmayacak.”

ANHA

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu