Video

Kobanê’de yakalanan MİT ajanı kim?

Kobanê’de MİT’e ajanlık yapan ve geçtiğimiz gün yakalanan Serdar Ebdî, MİT ile ilişkileri ve verdiği istihbaratları bir bir itiraf etti.

Kobanê İç Güvenlik Güçleri, son haftalarda yürüttüğü istihbarat çalışmaları sonucu Kobanê’de Türk istihbaratına (MİT) ajanlık yapan Serdar Ebdî’yi yakaladı.

Kobanê’nin Donxiz köyü sakini 30 yaşındaki Serdar Mihemed Ebdî, evli ve bir çocuk babası. 2013-2019 yılları arasında Kuzey Kürdistan’da çalışan Serdar Ebdî, ajanlık faaliyetlerini itiraf etti. İlk kez 2017 yılında Ramazan ayında Urfa Otogarı’nda bir MİT çalışanının kendisiyle konuştuğunu itiraf eden Serdar Ebdî, Kobanêli olduğu ve bölgeyi iyi tanıdığı için kendisiyle çalışmak istediklerini anlattı. Kendisini Ali olarak tanıtan ve Urfa’da faaliyet yürüten bir MİT elemanının tüm yönlendirmeleri yaptığını söyleyen Ebdî, kendisi gibi Kobanêli olan ve MİT’e çalışan Şükrü Berkel aracılığıyla MİT ile iletişim sağladıklarını belirtti.

ÖZERK YÖNETİM YETKİLİLERİ HEDEF ALINDI

Serdar Ebdî, Ali isimli MİT elemanının kendisinden Özerk Yönetim çalışanları hakkında bilgi toplamayı ve Kuzey Kürdistan ya da Türkiye kentlerine olası bir ziyaretlerinin olması halinde kendisine haber vermesini istediğini söyledi. 2017-2019 yılları arasında Kuzey Kürdistan’da ajanlık yaptığını itiraf eden Serdar Ebdî, daha önce Özerk Yönetim ile ilişkisi olan ve sonradan Türkiye ya da Kuzey Kürdistan kentlerine göç etmek zorunda kalan Kobanêlileri MİT’e anlattığını ve kuzeni Mihemed Abdulqadir Ebdî de dahil olmak üzere birçok Kobanêliyi tutuklattığını söyledi.

MİT’e verdiği bilgilerle 6 bin dolar aldığını söyleyen Serdar Ebdî, kendisi gibi MİT’e ajanlık yapan Kobanêli Şükrü Berkel ile birlikte yaklaşık 100 Kobanêlinin tutuklanmasına sebep olduklarını itiraf etti.

KOBANÊ’YE GÖNDERİLDİ

Serdar Ebdî, 2019 yılının sonlarına doğru MİT’in kendisinden Kobanê’ye dönmeyi ve burada yöneticilerin evleri ve askeri noktalara ilişkin bilgi toplamasını istediğini anlattı. MİT’in geçtiğimiz Mart ayında topladığı tüm bilgileri kendilerine göndermesini istediğini söyleyen Serdar Ebdî, İç Güvenlik Güçleri’nin Kobanê’deki merkez binası, birçok cadde ve kent girişlerindeki askeri noktalar ile kimi komutanların kaldığı adreslerin konum ve fotoğraflarını MİT’e gönderdiğini itiraf etti.

KÜRT GENÇLERİ HEDEFTE

Serdar Ebdî, MİT’in özellikle Rojava’dan Kuzey Kürdistan ve Türkiye kentlerine göç etmek zorunda kalan Kürt gençlerini para karşılığında ajanlaştırmaya ve kendi halkına karşı kullandırtmaya çalıştığını söyledi.

ANHA

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Mahkemeye çikarin ve ibretlik bir ceza verin.
    PKK yoneticileri gibi MIT ajanlari ilà tavla oynayip hatira fotorafi çekmeyiniz.

İlgili Makaleler

Aynı kategoride
Kapalı
Başa dön tuşu