Hasan Bildirici

Kemalist Tarikatın ikilisi: CHP ve Cumhuriyet Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Mehmet Ali Güller, bugünkü yazısında Türkiye’nin çete yönetimine şu öneriyi yapıyor: “

…Gara operasyonunun önümüze getirdiği iki büyük gerçek vardır:

1. PKK terörünün en büyük sponsoru ABD’dir; terörle doğru mücadele edebilmek için ABD emperyalizmiyle mücadele etmek gerekir.

2. ABD’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyini birleştirme hedefine karşı Türkiye, Irak ve Suriye ile birlikte hareket etmelidir.

İşte bu noktada Ankara için Şam bir çözüm anahtarıdır.Şam’ın yeniden Suriye’nin tüm topraklarında egemen olması, Türkiye için en önemli kazanç olacaktır.”

Kemalizm tam da budur. Bir Balkan ve emperyalizm devşirmesi olan Kemalizm, Türkiye’deki sorunların kaynağı, tertipçisi ve kendisidir.

Şimdinin Türkiyesi bütün sorunlarını Kemalist iktidarlardan devralmıştır.

AKP’nin belki de yaptığı en iyi iş Kemalizmin o çizilmez sanılan karizmasını çizmek ve onların yalan, dolan ve inkar üzerine kurulu yerleşik iktidarlarını bir kaç yıllığına da olasa toz duman etmek olmuştur.

Ama sonra yeniden muhalefette ve iktidarda ittifak yapmışlar; Kemalizmin partisi olan CHP, AKP’yi iktidarda tutma ve kollama partisi rölünü yeniden üstlenmiştir.

Ben bu satırıları Kürt duygularımla değil; Türk duygularımla yazıyorum. Kemalizm, Osmanlıdan yara bere içinden çıkan Türklüğü terk ırk, terk din, tek dil adı altında dumura uğratmış; her dönem kendisiyle birlikte hareket eden Kürtlüğü ise Türklüğün yasaklanmış bir paçavrası haline getirmiştir.

Çevre kültürlerle barışık bir halde yaşamak isteyen Türklük aslında Kemalizmi pek sevmez. Onu kendisine yabancı, devşirme, Ankara ve İstanbul iktidarlarının ayak oyunlarına dayalı bir ucube olarak görür.

Kemalizm bu nedenle; yani CHP hep büyük şehirlerde, Balkanlara yakın Türkiye illerinde, Ege ve Akdeniz şeridinde yaşam alanı bulmuş, Anadolu ve Kürdistan bozkırları CHP’den uzak durmuştur.

Büyük şehirlerin kanalizasyon ve su paralarını yağmalamakla ünlü CHP’li belediyelerin ve iktidarların beslediği Cumhuriyet Gazetesi ve çevresindeki aydınlar da şehirlerdeki ve kıyı şeritlerindeki halkın CHP’ye olan desteğini Kemalizmin aydınlık yüzü olarak açıklamaya kalmışlar; diğer alanlardaki Türklerin ve Kürtlerin CHP’ye olan ilgisizliğini de gericilik olarak yorumlamışlardır. Söylediklerinin tam tersi doğrudur: Nerede para ve iktidar varsa CHP ve Kemalist aydınlar oradadır.

Aslında AKP’ye olan ve bir ölçüde devam eden büyük destek, Kemalizme duyulan nefrettendir.

Kemalizm bir aydınlanma ve başarı hareketi değil; aksine 5 milyon kilometre kareye denk düşen Osmanlı alanlarından Anadolu’ya sığınmış karışık kültürlerin tekleştirilmesinde çıkarılmış devşirme bir iktidar Türklüğüdür. Vefasız ve belleksizdir.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mehmet Ali Güller bu nedenle Kürde karşı her türlü ittifakı Türkiye için mübah görmektedir.

Kemalist tarikatın bir üyesi olduğu anlaşılan yazarın Türkiye ve Türklük için önerdiği yol tamamen batak bir yoldur ki, Türkiye zaten yüzyılı bulan bu yanlış tercihlerinin kurbanıdır.

Önce Esad’ı yıkmak için savaş çıkar, Kürtler biraz soluk alınca yeniden Esad’ı meşru kılmanın entrikalı ince yollarına sap.

Yazara sormak gerekir; bir çok Arap ülkesiyle problemli hale gelmiş, Amerika’nın baş hedefi olmuş, iç savaşta 500 bin kişi öldürmüş İran güdümündeki her an yıkılmaya aday Esad rejimi ile anlaşmaya ve ittifaka gitmenin Türkiye ve Türklüğe sağlayacağı fayda nedir?

Beş-on bin Kürt öldürmek mi?

Nedir Türklüğün çıkarı?

Çoğu Cumhuriyet Gazetesi etrafında bir İstanbul ve Ankara tarikatı olarak örgütlenmiş kendini çağdaş ve aydın sanan bu grubun yüzyıldır Türk yönetimlerine önerdiği her şey yanlış, yalan ve çağdışıdır.

Türkiye’nin bütün arayışları, aydınlık düşünceleri, karartılmış ufku parçalama girişimleri, Kemalist bu tarikatın Türklüğün çıkarlarıyla ilgisi olmayan Hitlervari öneri ve şarlatanlığı altında dumura uğratılmıştır.

600 yüz yıl Osmanlı’nın Doğu sınırlarının bekçiliğini yapmış Kürtlerle alıp veremediğiniz nedir? Bunların dili, ismi ve gülümsemesi size niye batıyor?

Nedir sizi bu kadar dar görüşlü ve ırkçı yapan?

Bütün dünyanın katil olarak damgaladığı ve ancak Uluslar arası gerilim ve ilişkilerle ayakta şimdilik tutulmuş ölümü yakın Esad rejimiyle Kürt karşıtı bir Türkiye ittifakı savunmak da Türklüğe ihanettir.

Sadece iktidardaki ırkçı ve dinci iktidar değil; ona muhalefet yaptığını sanan CHP ve onun Kemalizmi de artık bir ihanet kültürüdür.

Aleyhinde yıllardır yazılar yazdığı ve en şiddetli muhalefetimi sürdürdüğüm Türk Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan CHP’ye bir öneride eve hodri meydanda bulundu:

Hodri meydan! Dersim Katliamı ile yüzleşelim,” dedi.

CHP Dersim adı geçince divanın altına saklandı.

Nedir sizdeki bu Kemalizm tutkusu? Nedir bu sahtekarlık?

Arnavutlar Enver Hoca’yı, Romanyalılar Çavuşesku’yu, Çinliler Mao’yu, Ruslar Lenin’i, Almanlar Hitler’i, İtalyanlar Musolin’iyi, İspanyolar Franco’yu unutuyor; ya da hayatının geri bir yanına koyuyor, ama sizler hala yüz yıl öncenin Kemalizmini başımızda tutmak istiyorsunuz.

İnsan bu kadar mı hayatın gerçeklerinden uzak olur?

Bu kadar mı sahtekar olur?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu