Kurdistan

KCK: KDP savaşın içine girdi

KCK, Xelîfan’da 7 HPG’linin KDP’nin saldırıları sonucu yaşamını yitirdiğini açıklayarak, “KDP bu tutumuyla gerillaya karşı savaş içine girmiş bulunmaktadır” açıklaması yaptı.

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik 23 Nisan’dan başlattığı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) özel güçlerinin dahil olduğu askeri operasyon sürüyor.

Halk Savunma Güçleri (HPG), 4 Eylül’de yaptığı açıklamada, Xelîfan bölgesinde Zap Nehri’ni geçmeye çalışan 7 üyelerinin KDP güçlerinin saldırısı sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı.

KDP: PKK’NİN XELÎFAN’DA NE İŞİ VAR?

KDP Sözcüsü Mahmud Muhammed, 5 Eylül’de yaptığı yazılı açıklamada ise iddiaların asılsız olduğunu savunarak, “PKK’nin Xelîfan’da ne işi var, o bölge ile ilişkileri nedir?” diye sordu.

KCK: KDP SAVAŞIN İÇİNE GİRDİ

Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan Koma Civakên Kurdistan’ın (KCK) konuyla ilgili açıklamasında, KDP’nin Türkiye’nin saldırılarına ortak olduğu belirtildi. KCK, Xelifan’ın Bêxme köyü yakınlarında KDP güçleri tarafından alıkonulan 3 HPG’linin akıbetinin açıklanmadığına dikkat çekerek, ayrıca Metîna’da KDP’nin ablukası sonucu TSK ile çıkan çatışmada 7 HPG’linin yaşamını yitirmesini hatırlattı. KCK, açıklamasının devamında, “KDP bu tutumuyla açıkça Türk devletinin yanında gerillaya karşı savaş içine girmiş bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

‘KDP SALDIRIYI ÜSTLENMİŞTİR’

KDP Sözcüsü Muhammed’in “PKK’nin Xelîfan’da ne işi var?” şeklindeki ifadelerinin anımsatıldığı açıklamada, “KDP, HPG’nin yaptığı açıklamaya karşı gerillanın Xelîfan’da ne işi var, diyerek bu saldırıyı üstlenmiştir” diye kaydedildi. (MA)

Daha Fazla Göster

4 yorum

  1. Yahu Musa kardeş, lütfen bir HZ. Musa ol, elindeki asayı Kürd ve düşmanların sınırına vur, orada bir Öcalan’ı çıkar, KDP’yi yok et, büyük Kürdistan’ı kur, kralın da Abdo olsun, ki bir daha bırakuji olmasın. Ha, sorayım Musa Bey’e, “sahiden sen ne kadar KDP’yı tanıyorsun. Hiç o özgür parçaya gittin mi?” Herhalde sen sopa kavgasının uzmanısın, ama sopa kavgası tarihe çoktan karışti. Sen bin Rüstem, bin herkül olsan, yukarda sana atılacak küçük bir bomba parçalarını havaya uçurur. “Tek yol savaş” diyorsun, oysa 37 yıldır savaşıyorsun, kaç karış Kürdistan toprağını özgürleştirdin? Lütfen buna cevap ver.. Unutma, Kuzey Kürdistan’ın birbütün işgaline sebep oldun. Yetmedi Efrin, Gırê Sıpi, Serê kani, Şengal de gitti. Mêrxwaso de here şer bike, em jî te bibînin. Bimine di nav xewnên rengîn û demcameyên dûrî hişan.

  2. Eǧer kurdler gerçek manada baǧimsizliǧa kavuşmak istiyorlar ise, içte sadeleşmeleri gerek.
    PKK herkes le ittifak temelinde konuşup, şu gerçeǧi kabulendirmesi gerek. Herkesîn itina ile îfade ettiǧi guney de, oluşan kazanimi koruyalim hakikatinin ortadan kalktiǧini, tc zaten orayi îşgal etmiş bû durumda savaşi genişletmek gerek.
    Zaten kdp ve onun yoneticileri olduǧu sürece kurd halki bîr yere varamaz.
    Tek yol büyük savaşi başlatmadir. Dar hesapçilik helak ettirir.

  3. Sayın Hüseyin kardeş, neden siz hep KDP’yı suçluyorsunuz? Neden hep PKK’nın yalanlarına inanıyorsunuz? Sana göre PKK nereden çıktı ve savaş alanı neresi idi? PKK’nın Güney Özgür parçada ne işi var? Misafir gitmiş olsa, oradaki kardeşlerimiz onlara “Hûn bi xêr hatine, ser ser û çavên me ra hatine” diyecek, onları bağırlarına basarak misafir edecekler. Ama PKK öyle gitmiyor. Gidip orada üs kurup, gerisi geriye dönüp bir Türk karakoluna baskın yaparak, bir kaç gencin şehit olmasına sebep olduktan sonra geriye kaçıp o özgür parçaya gittiğinde de, zalim Türkün askeri gücü onları kovalıyarak o özgür parçaya girip o kutsal toprağı işgal ediyor. Yani PKK savaşın şimşeklerini o parçanın üstüne çekiyor ki, o parçanın da zalim Türkle savaşacak gücü yok. PKK o parçadan biran önce çekilmeli. 37 yıldır savaşıyor, bir karış Kürdistan toprağını özgürleştirmediği gibi, 60 binden fazla gencin şehit olmasına, 17 bin iç infaz, 4200 köyün virana olmasına ve 10 milyon halkımızın evini barkını terk etmesine vesile olmuştur. Lütfen bunu görün ve bu yanlışa karşı çıkın. Saygılar

  4. Hani birakuji olmiyacakti KDP yi kınıyorum, gizli ve çaktırmadan kardeş kanını akıtarak güney Kürdistan’li halkın KDP nin yaptıklarını ve gerçekleri öğrenmesini istemiyor, bu davranış Kürtlerin düşmanlarına hizmettir, KDP bu kirli ilişkilerden baz geçmelidir.

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: