DÜNYA

İzlanda’da yanardağdan akan lavlar, vadide yeni bir çatlak açtı

Haftalardır patlayan Fagradalsfjäll’deki yanardağından gelen lavlar, Geldingadalur vadisinde yeni bir çatlak açtı. İzlanda televizyonu, Ruv bölgesinin güvenlik gerekçesiyle boşaltıldığını aktardı.

Bir web kamerası aracılığıyla izlenen yeni çatlak, en az yüz metre uzunluğunda ve kraterin yaklaşık 500 metre kuzeyinde yer alıyor. Günlerdir fışkıran lavların üzerinde uçan pilotlar bu oluşumu yeni keşfetti.

İzlanda’nın meteoroloji yetkilileri şu anda yeni çatlağı araştırıyor, ancak  gelişmeler hakkında güvenilir bir tahmin veremiyorlar.

“Bu salgınların nasıl davranacağını asla bilemeyiz” diyen yetkililer, faaliyetin azaldığına dair hiçbir kanıt olmadığını  ve senaryoların hiç bitmeyeceğini söylüyor.

Turistlerin bölgeden tahliyesi için çalışmalar yapılıyor. Ayrıca dağda tehlikede olabilecek insanlar var, çalışmalar onları aşağı indirmek ve bölgeye giden yolları kapatmaya odaklanmış durumda.

İzlanda’nın güneybatısındaki Fagradalsfjall’daki volkanik patlama, birkaç hafta sonra on binlerce depremle 19 Mart’ta başladı. Depremlerin birkaçı şiddetliydi. Yerden fışkıran lavlar, doğal olarak kapalı bir vadi olan Geldingadalur’da birikmiş ve yaklaşık 800 yıldır ilk kez bölgede benzer bir patlama meydana gelmişti.

Volkan’ın doğa manzarası ve başkent Reykjavik’in sadece yaklaşık 40 km güneybatısında yer alması bölgeyi kolayca erişilebilir duruma getiriyor. Yetkililerin bölgeye yaklaşmama uyarılarına rağmen, bölge meraklı akınına uğramış durumda.

Fagradalsfjall’daki patlama, 2010 yılında atmosfere kül ve duman püskürten ve 900.000 uçuşu durdurarak,  dünyanın küçük olduğunu kanıtlarcasına, tüm uçuşları günlerce  felce uğratan Eyjafjallajökull yanardağ patlamasına kıyasla hala küçük sayılıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu