Hasan Bildirici

IŞİD bitti, sırada Taliban var

Siyasal İslam, üzerine yazı yazmak istemediğim bir konudur. Neresini tartışacaksınız bu konunun? Siyasal İslam’ı tartışmak için, Siyasal İslamcıların sırtlarını dayadıkları dini tartışmaya açmanız gerekir ki, Siyasal islam’ın en haz aldığı konu budur. 1500 yıl öncesine gideceksiniz. İslam’ın ve Hıristiyanlığın çıkış zamanlarına ait maddi hiç bir araç kullanılmaz, ama felsefesi kullanılır. Sokaklar değişir, giysiler değişir, araçlar ve silahlar değişir, çağlar değişir, ancak dinin ilk çıkışındaki felsefeye tapmalara devam edilir. Siyasal İslam’ın veya başka bir siyasal dinin yüzlerce yıldır insanlığa kazandırdığı tek bir yenilik yoktur, ancak sayısız savaş vardır. Siyasal İslam’a yönelik bir eleştiri yöneltildiğinde, bekledikleri anı yakalamış gibi: “Sen İslam’a düşmanlık yapıyorsun” derler. Siyasal İslam, bunların elindeki dünyevi iktidardır. Bu iktidar aracılığıyla İslam adına yapmadıkları kötülük yoktur.

Bir ara gündemimiz IŞİD idi. Neredeyse dünyayı fethe çıkmışlardı. Ortadoğu’da dalgalar halinde yayılıyor, Batı şehirlerini de bomba ve bıçaklarla darmadağın ediyorlardı. Batılı ülkeler burunlarını kanatmadan IŞİD’in defterini dürdüler. Tümünü fare boğazlar gibi boğazladılar. Liderlerini yeraltı mağaralarında bulup, çığlık çığlığa öldürdüler. Çünkü batılılar onları iyi tanıyorlardı, çünkü onları Batılı ülkeler bir proje çerçevesinde bir araya getirmiş, bir araya getirilmesinde de Erdoğan ve yönetimi taşeron olarak kullanılmıştı.

Taliban’ı Amerika Rusya’ya karşı kurdu. El Kaide’yi de Amerika bir araya getirdi. IŞİD bir Amerika Türk ortaklığıydı.

Siyasal islam kendini kullandırtmadan yapamaz. Siyasal islam bir yere sırtını dayamadan herhangi bir başarı sağlayamaz.

Amerika Afganistan’dan Taliban’ı yönetime getirmek için çekildi. Tek başına değil de, en azından iktidar ortağı olmaları için çekildi. Taliban ortak falan dinlemeden bir kaç gün içinde yönetime el koydu.

Şimdi görüşler değişik. Ağlayıp sızlayanlar var. Amerika’nın Afganistan’dan çekilmesini ihanet olarak değerlendirenler var.

İhanet kavramının Amerika, Avrupa ve Rusya’da fazla bir değeri yoktur. Avrupa-Amerika ve Rusya’da sadece çıkarlar vardır.

Bu devletlere sırt dayayan yerel güçler en ufak bir geri çekilmede “ihanet” kavramını konuştururlar. Niye hep bu devletlere sırt dayanmak zorunda kalınıyor diye bir soru, ağıt kültürüyle beslenenip, her terk edilmeyi çığlıklarla karşılayanların aklına gelmez.

Batı ile Doğu insanı arasındaki temel fark, maddi çıkarların elde edilme biçiminde kendini gösterir. Doğu insanı ideolojileri ve dini kullanarak maddi olanak elde ederken çok çetrefillidir. Batı insanı ise yalındır, mızrak ve mermi gibidir, çabuk hareket eder, dostluk ve vefa kavramı onun kitabında yoktur. Dinlerden ve ideolojilerden arınmış olduğu için de gerçekçidir. Ve hep zafer kazanır.

Amerikan yanlısı bir Afgan yönetimi ile Taliban yanlısı bir Afgan yönetimi arasında özünde fazla bir fark yoktur. İkisi de toplumu gömdükleri iktidar ve güç çıkarcılığının derin batıklığında rezilce debelenir. Bir gün önce “Taliban gelirse sonuna kadar direneceğim” diye basının karşısına çıkan devlet başkanı Eşref Gani, bir gün sonra dolar dolu çantalarla kaçar.

Hepsi görünüşte iyi Müslüman, hepsi inançlarına uydurdukları ağır ve ilahi giysilerinin gösterişi altında mazlumdurlar.

Dünya yüzyıldır Batılıların İslam siyasetçilerini kullanışını izliyor. Dünya yüzyıldır Batının kullandığı radikal İslamcılara çıkartılan savaşları izliyor.

Amerika, tek askerinin ve sivilinin burnu kanamadan Taliban korumasında Afganistan’ı terk ediyor.

Taliban’ın Afganistan’da iktidara gelişinin dehşetini Batı basını naklen yayınlıyor. Bu şu demek oluyor: Bir sonraki Afganistan savaşına hazır olun!

Klasik bir batı tarzıdır, Amerikan filmleri de böyle yapılır: Vurulacak olana önce suç işletilir. Sonra Amerikan kahramanlığı devreye girer. Bu Rambo olur; Örümcek Adam olur, Batman olur, Süpermen olur… Trump askerlerini Rojava’dan çekerken bolca sövüp saymıştık. Sonra kendi kendime düşündüm. Birileri neden hep sürekli korunmaya ihtiyaç duyuyor?

Biden’in Afganistan’dan çekilmesine bir şey diyemiyorum. Çekildikten bir gün sonra teslim olan Amerikan yanlılarına bakarak Amerika’nın Afganistan’da kof güçlerle zaten bir adım ileri gidemeyeceğini görüyorum.

Ruslar’da Taliban karşısında böyle çekilmişti. Afganistan’ın derin ve vahşi vadilerinden sağ salim çekilebilmek için Ruslar da Taliban’dan aman dilemişti.

Manzara kötü; Orta Çağdan geri, zaten manzarayı bu kadar kötü yapan da bitmek bilmeyen dış müdahalelerdir. Dış müdahale sağlıklı iç gelişmenin celladıdır.

IŞİD’in defterini dürdüler. Şimdi Taliban’ın defterini onu açığa ve hedefe çıkararak dürecekler. Gelecek Afgan savaşının planları çoktan yapılmış bile…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu